ADİU-nin Əmtəəşünaslıq fakültəsində Tələbə Elmi Cəmiyyətinin konfransı keçirilib
17 aprel 2015-ci il tarixdə Əmtəəşünaslıq fakültəsində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 92-ci ildönümünə həsr olunmuş «Heydər Əliyev irsi və Azərbaycanın aqrar siyasəti» mövzusunda Tələbə Elmi Cəmiyyətinin konfransı keçirilib. Tədbiri giriş sözü ilə konfransın sədri, “Qeyri-ərzaq mallarının əmtəəşünaslığı və ekspertizası” kafedrasının müdiri prof. Ə.P.Həsənov açaraq, Heydər Əliyevin əvəzedilməz dahi şəxsiyyət kimi ölkəmizin siyasi və iqtisadi həyatındakı rolundan və zəngin həyat fəaliyyətindən danışıb. Eyni zamanda bildirib ki, müasir dövrdə istehlak bazarının yüksək keyfiyyətli mallarla təchiz olunmasında və istehlakçıların dəyişən tələblərinin ödənilməsində keyfiyyət üzrə mütəxəssislərin rolu əvəzedilməzdir. Bu istiqamətdə respublikamızda yüksəkixtisaslı ekspert mütəxəssislərinin hazırlanmasında fakültəmizin ixtisas kafedralarının çox böyük rolu vardır. Bu baxımdan tələbələrin elmi-tədqiqat işlərinə cəlb olunmaları, onların maraqlı mövzularla çıxış etmələri təqdirəlayiqdir.
Konfransda «İstehlak mallarının ekspertizası və marketinqi» və «Metrologiya, standartlaşdırma və sertifikasiya mühəndisliyi» ixtisasları üzrə təhsil alan 21 tələbə maraqlı və aktual mövzularla çıxış ediblər. Tələbələr öz çıxışlarını müasir texnologiyalardan istifadə etməklə interaktiv şəkildə qurublar. Aktual mövzular üzrə çıxışlar diskussiya şəklində davam etdirilib.

Student Scientific Society’s Conference was held at the School of Commodity Research of ASUE
The Student Scientific Society’s Conference on “Heydar Aliyev’s Heritage and the Agrarian Policy of Azerbaijan” devoted to the National Leader Heydar Aliyev’s 92ndAnniversary was held on April 17 2015 at the School of Commodity Research. Making an opening speech the Chairman, Head of the Department “Research and Examination of Non-food Stuff”, Professor A.P.Hasanov spoke about Heydar Aliyev’s role in our country’s political and economic life and wealthy life activities as an outstanding person. At the same time he noted that the role of quality specialists is irreplaceable in supplying high quality items and meeting the customers’ changing demands in modern times. Our School’s major departments play great role in the development of highly skilled and specialized experts. In this regard, the involvement of students in scientific research and their speeches with the interesting topics have been highly estimated.
21 students studying in “Examination and Marketing of Consumer Goods” and “Metrology, Standardization and Certification” have made interesting and actual speeches. Students presented their speech by means of the up-to-date technologies in an interactive way. Speeches on actual topics were continued in the form of discussions.