ADİU-nin Əmtəəşünaslıq fakültəsində Tələbə Elmi Cəmiyyətinin konfransı keçirilib
17 aprel 2015-ci il tarixdə Əmtəəşünaslıq fakültəsində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 92-ci ildönümünə həsr olunmuş «Heydər Əliyev irsi və Azərbaycanın aqrar siyasəti» mövzusunda Tələbə Elmi Cəmiyyətinin konfransı keçirilib. Tədbiri giriş sözü ilə konfransın sədri, “Qeyri-ərzaq mallarının əmtəəşünaslığı və ekspertizası” kafedrasının müdiri prof. Ə.P.Həsənov açaraq, Heydər Əliyevin əvəzedilməz dahi şəxsiyyət kimi ölkəmizin siyasi və iqtisadi həyatındakı rolundan və zəngin həyat fəaliyyətindən danışıb. Eyni zamanda bildirib ki, müasir dövrdə istehlak bazarının yüksək keyfiyyətli mallarla təchiz olunmasında və istehlakçıların dəyişən tələblərinin ödənilməsində keyfiyyət üzrə mütəxəssislərin rolu əvəzedilməzdir. Bu istiqamətdə respublikamızda yüksəkixtisaslı ekspert mütəxəssislərinin hazırlanmasında fakültəmizin ixtisas kafedralarının çox böyük rolu vardır. Bu baxımdan tələbələrin elmi-tədqiqat işlərinə cəlb olunmaları, onların maraqlı mövzularla çıxış etmələri təqdirəlayiqdir.
Konfransda «İstehlak mallarının ekspertizası və marketinqi» və «Metrologiya, standartlaşdırma və sertifikasiya mühəndisliyi» ixtisasları üzrə təhsil alan 21 tələbə maraqlı və aktual mövzularla çıxış ediblər. Tələbələr öz çıxışlarını müasir texnologiyalardan istifadə etməklə interaktiv şəkildə qurublar. Aktual mövzular üzrə çıxışlar diskussiya şəklində davam etdirilib.

17 апреля 2015 года на факультете «Товароведение» АГЭУ была проведена конференция Студенческого научного общества на тему «Наследие Гейдара Алиева и аграрная политика Азербайджана», которая была посвящена 92-ой годовщине со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева. Открывая заседание, председатель конференции, заведующий кафедрой «Товароведение и экспертиза непродовольственных товаров», проф. А.П.Гасанов рассказал о роли Гейдара Алиева, как незаменимой гениальной личности, в экономической и политической жизни нашей страны и богатой жизненной деятельности. Также он отметил незаменимую роль специалистов по качеству в обеспечении потребительского рынка высококачественными товарами и удовлетворении меняющихся требований потребителей. В этом направлении, специализированные кафедры нашего факультета играют важную роль в подготовке высококвалифицированных экспертов в республике. Это очень эксперт в обучении преподавателей в департаментах страны. В связи с этим, считается ценным привлечение студентов в научно-исследовательскую работу, их выступление на интересные темы.
На конференции с интересными и актуальными темами выступили 21 студент, получающих образование по специальностям «Экспертиза и маркетинг потребительских товаров» и «Инженер по метрологии, стандартизации и сертификации». Студенты построили свое выступление в интерактивной форме, используя современные технологии. Продолжили Обсуждение по актуальным темам были продолжены в виде дискуссии.