Əmtəəşünaslıq məktəbinin banisi Əli Həsənovun 80 illik yubileyi
UNEC-də görkəmli elm xadimi, professor, “Şöhrət” ordenli Əli Həsənovun 80 illik yubileyinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Yubiley tədbirində “İstehlak mallarının ekspertizası” kafedrasının müdiri, UNEC-in Ağsaqqallar Şurasının sədri, professor Əli Həsənovun müəllifi olduğu kitablar nümayiş olunub.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov yubilyarın pedaqoq və alim kimi səmərəli fəaliyyətindən danışıb, onun 80 illik həyatının müdriklik və zənginliklə birləşdiyini vurğulayıb. Rektor Ə.Həsənovu taleyini özü formalaşdıran, həyatın verdiyi imkanlardan bacarıqla bəhrələnən, mübariz, qorxmaz insan, həyata nikbin baxan müdrik ağsaqqal kimi xarakterizə edib. UNEC-də ağsaqqal tövsiyəsinə daim xüsusi önəm verildiyinə diqqət çəkən Ə.Muradov universitetin bütün nailiyyətlərində yubilyarın rəhbərlik etdiyi Ağsaqqallar Şurasının özünəməxsus yeri olduğunu vurğulayıb. İqtisadçı alimə bundan sonrakı fəaliyyətində də uğurlar arzulayan rektor, professorun 80 illik yubileyi münasibətilə UNEC-in Fəxfi Fərmanı ilə təltif olunduğunu bildirib.
Tədbirdə professor Əli Həsənova “Yüksəkixtisaslı iqtisadçı kadrların hazırlanmasında uzunmüddətli, səmərəli elmi-pedaqoji fəaliyyətinə, təhsilin inkişafındakı xidmətlərinə görə və 80 illik yubileyi münasibətilə” Təhsil Nazirliyinin Fəxri Fərmanı təqdim olunub.
Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsinin (ATİAHİ) sədr müavini Mirzə Cəfərzadə UNEC professoru Ə.Həsənovun alim kimi universitetin, eləcə də ölkənin ictimai həyatında fəal rol oynadığını bildirib. O, görkəmli alimin gənc nəslin təlim-tərbiyəsindəki xidmətləri, səmərəli elmi-pedaqoji fəaliyyəti və geniş ictimai fəaliyyəti nəzərə alınaraq ATİAHİ Respublika Komitəsi Rəyasət Heyətinin təqdimatı və Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyası İcraiyyə komitəsinin qərarı ilə “Həmkarlar ittifaqında xidmətə görə” medalı ilə təltif olunduğunu qeyd edərək, mükafatı alimə təqdim edib.
UNEC-in professoru, millət vəkili Xanhüseyn Kazımlı, professorlar Hidayət Cəfərov, Maarifə Hacıyeva, fakültə dekanları, yubilyarı yaxından tanıyanlar onu fədakar elm adamı kimi xarakterizə ediblər, Əli Həsənovu ölkədə əmtəəşünaslıq məktəbinin banisi və himayədarı adlandırıblar. Çıxış edənlər yubilyarın yüksək insani keyfiyyətlərindən danışıb, əsl alim və əsl insan ömrü yaşamış Ə.Həsənovun həyatının, əməllərinin gənc nəsil üçün layiqli örnək olduğunu vurğulayıb, onunla bağlı xoş və unudulmaz xatirələrini söyləyiblər.
Tədbirdə professorun ömür yolu və pedaqoji fəaliyyətini əks etdirən fotoşəkillər nümayiş olunub. UNEC-in Yaradıcılıq Mərkəzinin üzvləri musiqi ifa edib, şeirlər səsləndiriblər.
Sonda professor Əli Həsənov ona ünvanlanan xoş sözlərə və təbriklərə görə tədbir iştirakçılarına minnətdarlığını bildirib, 55 illik pedaqoji fəaliyyəti ərzindəki təəssüratlarını onlarla bölüşüb.

The 80-th jubilee of Ali Hasanov, the founder of the Commodity Research school
The event dedicated to the 80-th jubilee of outstanding scientist, the doctor of economic sciences, professor Ali Hasanov was held at UNEC.
In the jubilee event, were demonstrated the boooks published by the head of the “Consumer goods expertise” chair, the chairman of the UNEC Board of Elders, professor Ali Hasanov.
The rector of UNEC, professor Adalat Muradov spoke about the efficient activity of the anniversary celebrant as a pedagogue and the scientist and stressed that his 80 years life was combined with wisdom and wealth of knowledge and experience. The rector characterized A. Hasanov as the wise elder, who formed his fate himself, benefited from the opportunities that life had given to him, the fighter, the fearless man with optimistic outlook.
A.Muradov, pointed out that the elderly advice was always given the special importance at UNEC, and noted that the Board of Elders, which was led by the anniversary celebrant, had the peculiar place in all the achievements of the university. The rector, wishing the success to economist-scientist in his future activity, said that the professsor was awarded with the Certificate of Merit of UNEC on the occasion of the 80-th anniversary.
In the event professor Ali Hasanov was presented the Certificate of Merit of the Ministry of Education ”for longstanding, effective scientific and pedagogical activity in the preparation of highly qualified economists, in the development of education and on the occasion of 80-th jubilee.
Mirza Jafarzadeh, the deputy chairman of the Free Trade Union Republican Committee of Azerbaijani Education Workers said that the UNEC professor A.Hasanov played an active role in the life of the university and as well as the public life of the country. He noted that taking into consideration the activities of the prominent scientist in upbringing of the young generation, his efficient scientific and pedagogical activity, and his broad public activities, the professor was awarded with the medal of “for the work done in the Trade Uion” by the decision of the Executive Committee of the Azerbaijan Trade Uion Confederation and the presentation of  Free Trade Union Republican Committee of Azerbaijani Education Workersand he presented the award to the scientist.
The UNEC professor, the member of the Parliament Khanhuseyn Kazımlı, the professors Hidayət Jafarov, Maarifa Hajıyeva, the deans of the faculties, those who closely familiar with the anniversary celebrant characterized him as selfless scientist, and named Ali Hasanov the founder and patron of the commodity research school. The speakers talked about the high human qualities of the anniversary celebrant, emphasized that the life of A.Hasanov, the life of real scientist, the life of a great man and his actions were the worthy example for the young generation, and told about the pleasant and unforgettable memories related to him.
In the event, were demonstrated the photos reflected the life journey and pedagogical activity of the professor. The members of the UNEC Creative Center performed the misic and recited the poems.
At the end, the professor Ali Hasanov expressed gratitude to participants of the event for the pleasant words and congratulations addressed to him, and shared his impressions on 55 years pedagogical activity.