Əmtəəşünaslıq məktəbinin banisi Əli Həsənovun 80 illik yubileyi
UNEC-də görkəmli elm xadimi, professor, “Şöhrət” ordenli Əli Həsənovun 80 illik yubileyinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Yubiley tədbirində “İstehlak mallarının ekspertizası” kafedrasının müdiri, UNEC-in Ağsaqqallar Şurasının sədri, professor Əli Həsənovun müəllifi olduğu kitablar nümayiş olunub.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov yubilyarın pedaqoq və alim kimi səmərəli fəaliyyətindən danışıb, onun 80 illik həyatının müdriklik və zənginliklə birləşdiyini vurğulayıb. Rektor Ə.Həsənovu taleyini özü formalaşdıran, həyatın verdiyi imkanlardan bacarıqla bəhrələnən, mübariz, qorxmaz insan, həyata nikbin baxan müdrik ağsaqqal kimi xarakterizə edib. UNEC-də ağsaqqal tövsiyəsinə daim xüsusi önəm verildiyinə diqqət çəkən Ə.Muradov universitetin bütün nailiyyətlərində yubilyarın rəhbərlik etdiyi Ağsaqqallar Şurasının özünəməxsus yeri olduğunu vurğulayıb. İqtisadçı alimə bundan sonrakı fəaliyyətində də uğurlar arzulayan rektor, professorun 80 illik yubileyi münasibətilə UNEC-in Fəxfi Fərmanı ilə təltif olunduğunu bildirib.
Tədbirdə professor Əli Həsənova “Yüksəkixtisaslı iqtisadçı kadrların hazırlanmasında uzunmüddətli, səmərəli elmi-pedaqoji fəaliyyətinə, təhsilin inkişafındakı xidmətlərinə görə və 80 illik yubileyi münasibətilə” Təhsil Nazirliyinin Fəxri Fərmanı təqdim olunub.
Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsinin (ATİAHİ) sədr müavini Mirzə Cəfərzadə UNEC professoru Ə.Həsənovun alim kimi universitetin, eləcə də ölkənin ictimai həyatında fəal rol oynadığını bildirib. O, görkəmli alimin gənc nəslin təlim-tərbiyəsindəki xidmətləri, səmərəli elmi-pedaqoji fəaliyyəti və geniş ictimai fəaliyyəti nəzərə alınaraq ATİAHİ Respublika Komitəsi Rəyasət Heyətinin təqdimatı və Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyası İcraiyyə komitəsinin qərarı ilə “Həmkarlar ittifaqında xidmətə görə” medalı ilə təltif olunduğunu qeyd edərək, mükafatı alimə təqdim edib.
UNEC-in professoru, millət vəkili Xanhüseyn Kazımlı, professorlar Hidayət Cəfərov, Maarifə Hacıyeva, fakültə dekanları, yubilyarı yaxından tanıyanlar onu fədakar elm adamı kimi xarakterizə ediblər, Əli Həsənovu ölkədə əmtəəşünaslıq məktəbinin banisi və himayədarı adlandırıblar. Çıxış edənlər yubilyarın yüksək insani keyfiyyətlərindən danışıb, əsl alim və əsl insan ömrü yaşamış Ə.Həsənovun həyatının, əməllərinin gənc nəsil üçün layiqli örnək olduğunu vurğulayıb, onunla bağlı xoş və unudulmaz xatirələrini söyləyiblər.
Tədbirdə professorun ömür yolu və pedaqoji fəaliyyətini əks etdirən fotoşəkillər nümayiş olunub. UNEC-in Yaradıcılıq Mərkəzinin üzvləri musiqi ifa edib, şeirlər səsləndiriblər.
Sonda professor Əli Həsənov ona ünvanlanan xoş sözlərə və təbriklərə görə tədbir iştirakçılarına minnətdarlığını bildirib, 55 illik pedaqoji fəaliyyəti ərzindəki təəssüratlarını onlarla bölüşüb.

80-летие основоположника школы Товароведения Али Гасанова
В UNEC состоялось юбилейное мероприятие, посвященное  80-летию видного деятеля науки, доктора экономических наук, профессора Али Гасанова.
На юбилейном мероприятии были представлены книги, автором которых является заведующий кафедрой «Экспертиза потребительских товаров», председатель Совета аксакалов UNEC, профессор  Али Гасанов.
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов отметил плодотворную деятельность юбиляра как педагога и ученого, имеющего за плечами 80 лет мудро и достойно прожитой жизни.  Ректор охарактеризовал А.Гасанова как мудрого аксакала, борца, бесстрашного человека, построившего свою судьбу, умеющего умело пользоваться возможностями жизни, смотрящего на жизнь с оптимизмом. А.Мурадов подчеркнул особое место Совета аксакалов UNEC, которым руководит юбиляр, во всех достижениях университета.  Пожелав ученому-экономисту дальнейших успехов, ректор отметил о награждении профессора Почетной грамотой UNEC по случаю его 80-летия.
За «Продолжительную и плодотворную научно-педагогическую деятельность в подготовке высококвалифицированных экономических кадров, заслуги в развитии образования и по случаю 80-летия» профессору Али Гасанову  была представлена Почетная грамота Министерства образования.
Заместитель председателя  Республиканского комитета  свободного профсоюза  работников образования  Азербайджана (РКСПРОА) Мирза Джафарзаде отметил, что как ученый профессор UNEC А.Гасанов сыграл активную роль в общественной жизни университета, а также страны.  Он отметил, что за заслуги в учебно-воспитательной работе молодого поколения и широкую общественную деятельность, по представлению Президиума Республиканского Комитета РКСПРОА и решению Исполнительного комитета Азербайджанской конфедерации профсоюзов, видный ученый награждается медалью «За заслуги в профсоюзе» и  вручил награду юбиляру.
Профессор UNEC, депутат Хангусейн Казымлы, профессора Хидаят Джафаров, Маарифа Гаджиева, деканы факультетов,  знающие близко юбиляра охарактеризовали его как самоотверженного человека науки. Они назвали Али Гасанова основоположником школы товароведения в стране. Выступающие отметили высокие человеческие качества юбиляра, подчеркнули, что жизнь и деятельность А.Гасанова, как настоящего ученого и человека являются достойным примером для молодого поколения, поделились лучшими воспоминаниями, связанными с ним.
На мероприятии были демонстрированы фотографии, отражающие жизненный путь и педагогическую деятельность профессора. Члены Творческого центра UNEC исполнили музыку, прочитали стихи.
В завершении профессор Али Гасанов за добрые слова и поздравления, адресованные ему, выразил благодарность участникам мероприятия, поделился впечатлениями о 55-летней педагогической деятельности.