Enerji daşıyıcılarının qiymətinə ekonofizik baxış
UNEC-in Ekonofizika Tədqiqat Mərkəzində “Enerji daşıyıcılarının qiymətinə ekonofizik baxış” mövzusunda tədbir keçirilib.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov “Elm həftəsi” çərçivəsində keçirilən tədbirin yeni elm sahəsi olan ekonofizikaya həsr olunduğunu bildirib. UNEC-in dünya səviyyəli universitet olması üçün böyük elmi potensiala malik olduğunu deyən rektor, bu potensialdan istifadə edərək rəqəmsal iqtisadiyyat və ekonofizika kimi yeni elm sahələrində uğur əldə ediləcəyinə əminliyini vurğulayıb. Ekonofizikanın iki elmin kəsişməsindən yarandığını qeyd edən rektor, bugünkü tədbirdə enerji daşıyıcılarının qiymətinə ekonofizik baxışın ortaya qoyulacağını diqqətə çatdırıb.
UNEC-in Ekonofizika Tədqiqat Mərkəzinin rəhbəri, professor Şahlar Əsgərov mövzu ilə bağlı təqdimatla çıxış edib. Professor təqdimatında Beynəlxalq Valyuta Fondunun və Beynəlxalq Enerji Agentliyinin hesabatlarından istifadə edərək, enerjinin iqtisadi tərəqqiyə təsirini açıqlayıb. Enerji resursları zəngin olan ölkələrdə əhalinin rifah halının daha yaxşı olduğunu deyən Ş.Əsgərov, bəzi dövlətlərin makroiqtisadi göstəricilərini və adambaşına düşən enerji asılılığını qrafik təsvirlərlə göstərib. Təqdimatın sonunda professor auditoriya qarşısında “Tərəqqi üçün hansı yolu seçək: enerjinin qiymətini qaldıraq yoxsa, endirək?” sualını qoyub.
Tədbirdə mövzu ilə bağlı suallar cavablandırıldıqdan sonra, müzakirələr aparılıb. Müzakirələrdə enerji daşıyıcılarının qiymətinə iqtisadi baxışın qoyulmasının əhəmiyyəti qeyd edilib. Enerji daşıyıcılarının qiymətinin aşağı olduğu ölkələrin xarici investorların diqqətini daha çox cəlb etdiyi vurğulanıb.

Econophysical view to the prices of energy carriers
An event on the subject of “Econophysical view of Energy Carriers Prices” was held at the UNEC  Research Center of Econophysics.
Rector of UNEC, Professor Adalat Muradov said that the event, which had been held within the framework of Science Week, was dedicated to the new field econophysics. The rector who said that UNEC had great scientific potential to become a world-class university, emphasized that they would use this potential to succeed in new fields of science such as digital economics and econophysics. The rector said that econophysics had emerged from the intersection of two sciences, adding that at today’s event there would   be an econophysical view of the prices of energy carriers.
Professor Shakhlar Askerov, head of  UNEC  Research Center of Econophysics, made a presentation on the topic. In his presentation, he used the reports of the International Monetary Fund and the International Energy Agency to explain the impact of energy on economic development. Sh.Askerov. who said  that the welfare of the population is better in the countries with rich energy resources  showed the macroeconomic indicators of some countries and their energy dependence per capita with graphic illustrations.  At the end of the presentation, the professor put that question in front of the audience: “Which way should we choose for our progress? increase or reduce  energy prices?”
After the questions were answered at the event, discussions were held. The discussions highlighted the importance of providing an economic view of prices of energy carriers. It was noted that countries with low energy prices had more attracted the attention of foreign investors.