Enerji daşıyıcılarının qiymətinə ekonofizik baxış
UNEC-in Ekonofizika Tədqiqat Mərkəzində “Enerji daşıyıcılarının qiymətinə ekonofizik baxış” mövzusunda tədbir keçirilib.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov “Elm həftəsi” çərçivəsində keçirilən tədbirin yeni elm sahəsi olan ekonofizikaya həsr olunduğunu bildirib. UNEC-in dünya səviyyəli universitet olması üçün böyük elmi potensiala malik olduğunu deyən rektor, bu potensialdan istifadə edərək rəqəmsal iqtisadiyyat və ekonofizika kimi yeni elm sahələrində uğur əldə ediləcəyinə əminliyini vurğulayıb. Ekonofizikanın iki elmin kəsişməsindən yarandığını qeyd edən rektor, bugünkü tədbirdə enerji daşıyıcılarının qiymətinə ekonofizik baxışın ortaya qoyulacağını diqqətə çatdırıb.
UNEC-in Ekonofizika Tədqiqat Mərkəzinin rəhbəri, professor Şahlar Əsgərov mövzu ilə bağlı təqdimatla çıxış edib. Professor təqdimatında Beynəlxalq Valyuta Fondunun və Beynəlxalq Enerji Agentliyinin hesabatlarından istifadə edərək, enerjinin iqtisadi tərəqqiyə təsirini açıqlayıb. Enerji resursları zəngin olan ölkələrdə əhalinin rifah halının daha yaxşı olduğunu deyən Ş.Əsgərov, bəzi dövlətlərin makroiqtisadi göstəricilərini və adambaşına düşən enerji asılılığını qrafik təsvirlərlə göstərib. Təqdimatın sonunda professor auditoriya qarşısında “Tərəqqi üçün hansı yolu seçək: enerjinin qiymətini qaldıraq yoxsa, endirək?” sualını qoyub.
Tədbirdə mövzu ilə bağlı suallar cavablandırıldıqdan sonra, müzakirələr aparılıb. Müzakirələrdə enerji daşıyıcılarının qiymətinə iqtisadi baxışın qoyulmasının əhəmiyyəti qeyd edilib. Enerji daşıyıcılarının qiymətinin aşağı olduğu ölkələrin xarici investorların diqqətini daha çox cəlb etdiyi vurğulanıb.

Эконофизический подход на цены энергоносителей
В Центре исследования эконофизики UNEC состоялось мероприятие на тему «Эконофизический подход на цены энергоносителей».
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов отметил, что мероприятие, проведенное в рамках «Недели науки» посвящено новой сфере науки – эконофизике. Говоря о том, что UNEC для того чтобы стать университетом мирового уровня, имеет большой научный потенциал, ректор выразил уверенность в том, что используя этот потенциал можно добиться больших успехов в таких новых сферах науки как цифровая экономика и эконофизика. Отметив, что эконофизика появилась в результате пересечения двух наук, ректор довел до внимания, что в сегодняшнем мероприятии будет рассматриваться эконофизический подход на цены энергоносителей.
Руководитель Центра исследования эконофизики UNEC, профессор Шахлар Аскеров выступил с презентацией по теме. Используя в презентации отчеты Международного валютного фонда и Международного энергетического агентства, профессор показал влияние энергии на экономический прогресс. Говоря о том, что в странах с богатыми энергетическими ресурсами благосостояние населения хорошее, Ш.Аскеров графически показал макроэкономические показатели некоторых государств и энергетическую зависимость на душу населения.  В конце презентации профессор обратился к аудитории с вопросами «Какой путь выбрать для прогресса: поднять цены на энергии или снизить?»
На мероприятии после того как были даны ответы на вопросы по теме, прошли обсуждения. В обсуждениях было отмечено о значении экономического взгляда на цены энергоносителей. Было подчеркнуто, что страны с низкими ценами на энергоносители еще больше привлекают внимание иностранных инвесторов.