Tələbələrin nəzərinə: Hacettepe Universitetində Erasmus+ mübadilə proqramına qəbul elan olunur!
Türkiyənin nüfuzlu Hacettepe Universitetində Erasmus+ mübadilə proqramı çərçivəsində qəbul elan olunur.
Proqramda bakalavriatura və magistratura pillələrində  təhsil alan UNEC tələbələri iştirak edə bilərlər:
• İngilis dili/türk dili) B1/B2 səviyyəsində olmalı;
• Bakalavr pilləsi üzrə 2, 3 və ya 4-cü kurs tələbəsi olmalı;
• Magistr pilləsi üzrə 2-ci kurs tələbəsi olmalı.
Müraciət üçün son tarix: 14 noyabr 2022-ci il
Müvafiq dil sertifikatı (IELTS, TOEFL, TÖMER və ya müvafiq fakültələrdə ingilis/türk dilində təhsil aldığını göstərən sənəd).
Sənədlər göstərilən ardıcıllıqla bir “pdf” sənədi şəklində [email protected]  elektron poçt ünvanına təqdim olunmalıdır (sənədləri ayrı-ayrı pdf sənədlərində göndərən tələbələrin müraciətlərinə baxılmayacaqdır).  Elektron məktubu göndərərkən başlıq hissəsində universitetin adını qeyd etməyiniz xahiş olunur.

To the attention of the students: Admission to the Erasmus+ exchange program at Hacettepe University is announced!
05 NOVEMBER 2022
Admission is announced at the prestigious Hacettepe University of Turkey within the framework of the Erasmus+ exchange program.
UNEC students studying at bachelor’s and master’s degrees can participate in the program:
Basic conditions for application:
The student’s GPA must be above 91;
English/Turkish language) must be at B1/B2 level;
Must be a 2nd, 3rd or 4th year undergraduate student;
Must be a 2nd year master’s degree student.
Application Deadline: November 14, 2022
APPLICATION
Transcript (for all semesters)
CV (in English)
Foreign passport (identity card at the time of initial application is also valid)
Relevant language certificate (IELTS, TOEFL, TOMER, or a document showing that they have studied in English/Turkish at relevant faculties).
The documents should be submitted in the order indicated in the form of a “pdf” document to the e-mail address [email protected]  (the applications of students who send the documents in separate pdf documents will not be considered). When sending the e-mail, please mention the name of the university in the subject line.