“Mühəndislik və tətbiqi elmlər”  kafedrasının müdiri f.f.d., b/m. Tural Qulu oğlu Nağıyev
2003-cü ildə orta məktəbi bitirmişdir. 2003-2007-ci ilərdə Bakı Dövlət Universitetinin Fizika fakültəsində bakalavr, 2008-2010-cu illərdə isə həmin fakültədə magistratura təhsili almışdır.
2007-2008-ci illərdə Ordu sıralarında hərbi xidmətdə olmuşdur.
Hərbi xidmətdən qayıtdıqdan sonra 2009-cu ilə qədər Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Radiasiya Problemləri İnstitutunda böyük laborant, 2009-2010-cu illərdə Azenco ASC-nin Sumqayıt Texnologiyalar Parkında istilik energetika mühəndisi vəzifələrində çalışmışdır.
2012-2015-ci illərdə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Fizika İnstitutunun əyani aspiranturasında təhsil almış, 2018-ci ildə “Nadir torpaq elementləri ilə aktivləşdirilmiş (NTE=Eu, Er və Pr) CaxBa1-xGa2S4 bərk məhlullarının fotoluminessensiya xassələri” mövzusunda dissertasiya işini müdafiə edərək “fizika üzrə fəlsəfə doktoru” alimlik dərəcəsi almışdır.
2012-2020-ci illərdə AMEA-nın Fiziki İnstitutunda kiçik elmi işçi, elmi işçi, böyük elmi işçi, aparıcı elmi işçi vəzifələrində çalışmışdır.
2016-2017-ci illərdə Milli Nüvə Tədqiqatları Mərkəzində böyük laborant, 2018-2019-cu illərdə isə həmin təşkilatda böyük elmi işçi vəzifələrində çalışmışdır.
2020-ci ildən UNEC-in “Mühəndislik və tətbiqi elmlər” kafedrasının 0.5 ştat əvəzçiliklə baş müəllimidir.
2021-ci ildən 2024-cü ilə kimi UNEC-in Laboratoriyaların İşinin Təşkili Mərkəzinin direktoru vəzifəsində çalışıb.
2019-cu ildən UNEC-də “Kompozit materiallar” Elmi-Tədqiqat Mərkəzinin ictimai əsaslarla tədqiqatçısıdır.
2023-cü ildən AMEA Radiasiya Problemləri İnstitutunun elmlər doktoru elmi dərəcəsi üzrə qiyabi dissertantıdır.
22.11.2024-cü il tarixindən “Mühəndislik və tətbiqi elmlər” kafedrasının müdiri vəzifəsinə keçirilib.
70-dən artıq elmi əsərin, o cümlədən 40-dan çoxu impakt faktorlu (Web of Science və Scopus bazalarında indekslənən) nüfuzlu xarici jurnallarda dərc edilmiş elmi məqalələr olmaqla, 50-dən artıq elmi məqalənin, 20-yə qədər Beynəlxalq (əksəriyyəti xaricdə) və Respublika səviyyəli konfrans materiallarının, 8 proqramın müəllifidir.
Dəfələrlə Beynəlxalq və Respublika səviyyəli Qrant Müsabiqələrinin qalibi və layihə rəhbəri olmuşdur.
UNEC JOURNAL OF ENGINEERING AND APPLIED SCIENCES jurnalında baş redaktorun müavinidir.
Scopus bazasında indekslənən “Advanced Physical Research” jurnalında baş redaktorun müavinidir.
2015-ci ildə Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyinin təsis etdiyi “İlin ən yaxşı Gənc Alimi” mükafatına layiq görülmüşdür.

Born on November 23, 1986, in Dasta village, Ordubad district.
He graduated from secondary school in 2003. From 2003 to 2007, he studied at the Faculty of Physics at Baku State University for his bachelor’s degree and continued his master’s degree at the same faculty from 2008 to 2010.
He served in the military from 2007 to 2008.
After completing military service, he worked as a senior laboratory assistant at the Institute of Radiation Problems, Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS), until 2009. From 2009 to 2010, he worked as a thermal energy engineer at Azenco JSC’s Sumgait Technologies Park.
From 2012 to 2015, he pursued full-time postgraduate studies at the Physics Institute of ANAS. In 2018, he defended his dissertation titled “Photoluminescence properties of solid solutions CaxBa1-xGa2S4 activated by rare earth elements (REE=Eu, Er, and Pr)” and was awarded the degree of Doctor of Philosophy in Physics.
From 2012 to 2020, he worked as a junior researcher, researcher, senior researcher, and leading researcher at the Physics Institute of ANAS.
From 2016 to 2017, he worked as a senior laboratory assistant, and from 2018 to 2019, as a senior researcher at the National Nuclear Research Center.
Since 2020, he has been a part-time senior lecturer at the “Engineering and Applied Sciences” Department at UNEC.
From 2021 to 2024, he served as the Director of the Laboratory Operations Organization Center at UNEC.
Since 2019, he has been a public-based researcher at the “Composite Materials” Scientific Research Center at UNEC.
In 2023, he became a part-time doctoral candidate at the Institute of Radiation Problems, ANAS, pursuing a doctorate in science.
On November 22, 2024, he was appointed Head of the “Engineering and Applied Sciences” Department.
Dr Naghiyev is the author of more than 70 scientific works, including over 40 articles published in prestigious international journals indexed in Web of Science and Scopus databases, 50 scientific articles, approximately 20 international and national conference materials (most of them abroad), and 8 programs.
He has repeatedly won international and national grant competitions and served as a project leader.
He is the deputy editor-in-chief of the UNEC Journal of Engineering and Applied Sciences.
He is also the deputy editor-in-chief of “Advanced Physical Research,” indexed in the Scopus database.
In 2015, he was awarded the “Best Young Scientist of the Year” prize by the Ministry of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan.