“Mühəndislik və tətbiqi elmlər”  kafedrasının müdiri f.f.d., b/m. Tural Qulu oğlu Nağıyev
2003-cü ildə orta məktəbi bitirmişdir. 2003-2007-ci ilərdə Bakı Dövlət Universitetinin Fizika fakültəsində bakalavr, 2008-2010-cu illərdə isə həmin fakültədə magistratura təhsili almışdır.
2007-2008-ci illərdə Ordu sıralarında hərbi xidmətdə olmuşdur.
Hərbi xidmətdən qayıtdıqdan sonra 2009-cu ilə qədər Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Radiasiya Problemləri İnstitutunda böyük laborant, 2009-2010-cu illərdə Azenco ASC-nin Sumqayıt Texnologiyalar Parkında istilik energetika mühəndisi vəzifələrində çalışmışdır.
2012-2015-ci illərdə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Fizika İnstitutunun əyani aspiranturasında təhsil almış, 2018-ci ildə “Nadir torpaq elementləri ilə aktivləşdirilmiş (NTE=Eu, Er və Pr) CaxBa1-xGa2S4 bərk məhlullarının fotoluminessensiya xassələri” mövzusunda dissertasiya işini müdafiə edərək “fizika üzrə fəlsəfə doktoru” alimlik dərəcəsi almışdır.
2012-2020-ci illərdə AMEA-nın Fiziki İnstitutunda kiçik elmi işçi, elmi işçi, böyük elmi işçi, aparıcı elmi işçi vəzifələrində çalışmışdır.
2016-2017-ci illərdə Milli Nüvə Tədqiqatları Mərkəzində böyük laborant, 2018-2019-cu illərdə isə həmin təşkilatda böyük elmi işçi vəzifələrində çalışmışdır.
2020-ci ildən UNEC-in “Mühəndislik və tətbiqi elmlər” kafedrasının 0.5 ştat əvəzçiliklə baş müəllimidir.
2021-ci ildən 2024-cü ilə kimi UNEC-in Laboratoriyaların İşinin Təşkili Mərkəzinin direktoru vəzifəsində çalışıb.
2019-cu ildən UNEC-də “Kompozit materiallar” Elmi-Tədqiqat Mərkəzinin ictimai əsaslarla tədqiqatçısıdır.
2023-cü ildən AMEA Radiasiya Problemləri İnstitutunun elmlər doktoru elmi dərəcəsi üzrə qiyabi dissertantıdır.
22.11.2024-cü il tarixindən “Mühəndislik və tətbiqi elmlər” kafedrasının müdiri vəzifəsinə keçirilib.
70-dən artıq elmi əsərin, o cümlədən 40-dan çoxu impakt faktorlu (Web of Science və Scopus bazalarında indekslənən) nüfuzlu xarici jurnallarda dərc edilmiş elmi məqalələr olmaqla, 50-dən artıq elmi məqalənin, 20-yə qədər Beynəlxalq (əksəriyyəti xaricdə) və Respublika səviyyəli konfrans materiallarının, 8 proqramın müəllifidir.
Dəfələrlə Beynəlxalq və Respublika səviyyəli Qrant Müsabiqələrinin qalibi və layihə rəhbəri olmuşdur.
UNEC JOURNAL OF ENGINEERING AND APPLIED SCIENCES jurnalında baş redaktorun müavinidir.
Scopus bazasında indekslənən “Advanced Physical Research” jurnalında baş redaktorun müavinidir.
2015-ci ildə Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyinin təsis etdiyi “İlin ən yaxşı Gənc Alimi” mükafatına layiq görülmüşdür.

Родился 23.11.1986 года в селе Даста Ордубадского района.
В 2003 году кончил среднюю школу. В 2003-2007 годах получил степень бакалавра на факультете Физики Бакинского государственного университета, а в 2008-2010 годах степень магистра на том же факультете.
В 2007-2008 годах служил в армии.
После возвращения с военной службы до 2009 года работал старшим лаборантом в Институте радиационных проблем Национальной академии наук Азербайджана, а в 2009-2010 годах работал инженером-теплоэнергетиком в Сумгаитском технологическом парке ОАО «Azenco».
В 2012-2015 годах учился в очной аспирантуре Института физики Национальной академии наук Азербайджана, в 2018 году защитив диссертацию на тему «Фотолюминесцентные свойства твердых растворов CaxBa1-xGa2S4, активированных редкоземельными элементами (NTE =Eu, Er и Pr)», получил ученую степень доктора философии по физике.
В 2012-2020 годах работал младшим научным сотрудником, научным сотрудником, старшим научным сотрудником и ведущим научным сотрудником института Физики НАНА.
В 2016–2017 годах работал старшим лаборантом Национального центра ядерных исследований, а в 2018–2019 годах старшим научным сотрудником той же организации.
С 2020 года является 0,5 штатным преподавателем по совместительству кафедры «Инженерные и прикладные науки» UNEC.
С 2021 по 2024 год работал директором Центра организации лабораторных работ UNEC.
С 2019 года является исследователем на общественных началах Научно-исследовательского центра «Композитные материалы» UNEC.
С 2019 года является общественным научным сотрудником Научно-исследовательского центра «Композитные материалы» UNEC.
С 2023 года является заочным диссертантом Института радиационных проблем НАНА.
С 22.11.2024 переведен на должность заведующего кафедрой «Инженерия и прикладные науки».
Автор более 70 научных работ, в том числе более 40 научных статей, опубликованных в престижных зарубежных журналах с импакт-фактором (индексируемых в базах данных Web of Science и Scopus), более 50 научных статей, до 20 международных (в основном за рубежом) материалов конференций республиканского уровня и 8 программ.
Неоднократно был победителем и руководителем проектов грант конкурсов международного и республиканского уровня.
Заместитель главного редактора в журналах UNEC JOURNAL OF ENGINEERING AND APPLIED SCIENCES.
Заместитель главного редактора журнала «Advanced Physical Research», индексируемого на базе Scopus.
В 2015 году был удостоен награды «Лучший молодой учёный года», учреждённой Министерством молодёжи и спорта Азербайджанской Республики.