rahim_fotof.f.d.. dos. Ələkbərov Rəhim İbad oğlu
14.09.1980-ci ildə Xankəndi şəhərində anadan olub.  1997-2001-ci illərdə Bakı Dövlət Universitetinin Fizika fakültəsində bakalavr, 2001-2003-cı illərdə isə həmin fakültədə magistratura təhsili almışdır. 2003-cü ildə BDU-nun Fizika fakültəsinin “Fiziki elektronika” istiqamətinin “Bərk cisim elektronikası” ixtisası üzrə magistratura təhsilini fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir. 2004-2009-cu illərdə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Fizika İnstitutunun “Qeyri-kristallik yarımkeçiricilərin fizikası” laboratoriyasında kiçik elmi işçi, 2009-2011-ci illərdə elmi işçi, 2011-ildən hazırki dövrə qədər isə aparıcı elmi işçi vəzifəsində elmi fəaliyyətini davam etdirir.
2009-cu ildə aspirantura dövründəki elmi işinə görə İsveçrənin gənc alimlərə dəstək fondunun təqaüdünə və sertifikatına layiq görülmüşdür. 2019-cu ildən  “Mühəndislik  və Tətbiqi elmlər” kafedrasında  0.5 ştat əvəzçiliklə dosent vəzifəsinə təyin edilmişdir.  2021-ci ildə “Elektrik və Elektronika mühəndisliyi” üzrə  ixtisas rəhbəri vəzifəsinə təyin edilmişdir. 65 elmi əsərin müəllifidir.

Родился 14.09.1980 года в городе Ханкенди.
В 1997-2001 годах учился на ступени бакалавра факультета Физики Бакинского государственного университета, в 2001-2003 годах в магистратуре. В 2003 году окончил с отличием специальность «Электроника твердого тела» факультета «Физика» БГУ. В 2004-2009 годах работал младшим научным сотрудником в лаборатории «Физика некристаллических полупроводников» Института физики Азербайджанской национальной академии наук, в 2009-2011 годах научным сотрудником, с 2011 года по настоящее время ведущим научным сотрудником.
В 2009 году был награжден стипендией и сертификатом Швейцарского фонда поддержки молодых ученых за исследовательскую работу в период обучения в аспирантуре. С 2019 года назначен на должность доцента кафедры «Инженерия и прикладные науки» по совместительству на 0.5 штатных единиц. В 2021 году назначен на должность руководителя по специальности «Инженерия электроники и электротехники».