infor_gulsen_fotof.-r.e.n., b/m. Fərhadova Gülşən Mövsün qızı
1977-ci ildə V.İ.Lenin adına Azərbaycan Pedaqoji İnstitutunun (indiki Azərbaycan Pedaqoji Universiteti) Riyaziyyat fakultəsinə daxil olmuş, 1981-ci ildə bitirmişdir.
1981-2001-ci illərdə Ağsu rayon Kalva kənd orta məktəbində riyaziyyat müəllimi işləmişdir.
2001-2002-ci ildə Azərbaycan Dövlət  İqtisad Universitetinin “İnformatika” kafedrasında baş laborant, 2002-ci ildən asissent işləmişdir.
2005-ci ildən “Bir sinif dördüncü tərtib yarım-xətti psevdoparabolik tənliklər üçün bir öz-özünə qoşma olmayan bir ölçülü qarışıq məsələnin tədqiqi” mövzusunda elmi iş üzərində işləmişdir.
2009-cu ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunda dissertasiya işini müdafiə edərək fizika-riyaziyyat elmləri namizədi alimlik dərəcəsi almışdır.

She was born on August 20, 1958 in Kalva village of Agsu region.
In 1977 she entered the faculty of Mathematics of  Azerbaijan Pedagogical Institute named after V.I. Lenin (now  Azerbaijan Pedagogical University) and graduated in 1981.
In 1981-2001 she worked as a mathematics teacher in Kalva village secondary school of Agsu region.
In 2001-2002  she worked as a senior laboratory assistant at the “Informatics” department of  Azerbaijan State University of Economics, and since 2002 she has worked as an assistant.
Since 2005 she has been working on a paper entitled “Study of a non-self-coupled one-dimensional mixed problem for semi-linear pseudo parabolic equations of the fourth order of a class” .
In 2009 she defended her dissertation at the Institute of Mathematics and Mechanics of  Azerbaijan National Academy of Sciences and received the degree of Candidate of Physical and Mathematical Sciences.
She is currently a senior lecturer at the Department of “Digital Economics and ICT” at the University of Economics.