f.-r.e.n., dos. Məmmədova Arzu İmamverdi qızı6 noyabr 1970-ci ildə Bakı şəhərində anadan olmuşdur.
1991-ci ildə Bakı Dövlət Universitetinin mexanika-riyaziyyat fakultəsini fəqlənmə diplomu ilə bitirmişdir.
1992-ci ildən Bakı Dövlət-Əmtəəşünaslıq İnstitutununda “Texniki elmlər” kafedrasında baş laborant vəzifəsində çalışmış,1994-cü ildən həmin institutda müəllimlik fəaliyyətinə başlamışdır.
1996-2001-ci illərdə Bakı Dövlət Əmtəəşünaslıq-Kommersiya İnstitutunda assistent və “İnformatika” kafedrasında baş müəllim vəzifələrində çalışmışdır.
2001-2006-cı illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “İnformatika” kafedrasında baş müəllim vəzifəsində işləmişdir.
2006-cı ildə AMEA-nın Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunda namizədlik dissertasiyasını müdafiə edərək, fizika-riyaziyyat elmləri namizədi adını almışdır.

She was born on November 6, 1970 in Baku.
In 1991 she graduated with honors from the faculty of Mechanics and Mathematics of Baku State University.
Since 1992, she worked as a senior laboratory assistant at the Department of “Technical Sciences” at Baku State Institute of Commodity Studies, and in 1994 began teaching at the same institute.
In 1996-2001 she worked as an assistant at   Baku State Commodity studies-Commercial Institute and as a senior lecturer at the department of “Informatics” .
In 2001-2006 she worked as a senior lecturer at the “Informatics” department of Azerbaijan State University of Economics.
In 2006 she defended her dissertation at the Institute of Mathematics and Mechanics of ANAS and received the title of candidate of physical and mathematical sciences.