f.-r.e.n., dos. Məmtiyev Kamil Kərim oğlu1952-ci il fevralın 5-də Bərdə rayonunun Hacıallı kəndində anadan olmuşdur.
1968-ci ildə Mehdixanlı kənd orta məktəbini bitirmiş və Azərbaycanı Dövlət Universitetinin (indiki Bakı Dövlət Universitetinin) mexanika-riyaziyyat fakültəsinə daxil olmuşdur.
1973-1994-cü illərdə Azərbacan Milli Elmlər Akademiyasının Kibernetika institutuda baş elmi işçi vəzifəsində çalışmışdır.
1988-ci ildə “Qaz yataqlarının istismarında paylanmış parametrli qeyri-xətti sistemlər üçün optimal idarəetmə məsələlərinin ədədi həlli” mövzusunda namizədlik dissertasiyası müdafiə etmiş, fiz-riy. elmləıri namizədi alimlik dərəcəsinə layiq görülmüşdür.
1994-2000-ci illərdə Azərbaycan Dövlət Əmtəəşünaslıq-Kommersiya institutunda calışmışdır.
2000-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “İnformatika” kafedrasının, 2018-ci ildən “Rəqəmsal iqtisadiyyat və İKT” kafedrasının dosentidir.
“Oсновы информатики”, «Beysik dilində proqramlaşdırmaya aid ümumi göstərişlər və məsələlər”, “Xətti, budaqlanan və dövrü strkturlu alqoritmlərin təsvirinə aid metodik qöstəriş” və s. kimi dərs vəsaiti, metodik göstərişlərin, 20-dən artıq elmi məqalənin müəllifidir.

He was born on February 5, 1952 in Hajialli village of Barda region.
In 1968, he graduated from Mehdikhanli village secondary school and entered the faculty of mechanics and mathematics of   Azerbaijan State University (now Baku State University).
In 1973-1994 he worked as a senior researcher at the Institute of Cybernetics of Azerbaijan National Academy of Sciences.
In 1988, he defended his dissertation on “Numerical solution of optimal control problems for distributed parametric nonlinear systems in the operation of gas fields.” He was awarded the degree of Candidate of Sciences.
In 1994-2000 he worked at  Azerbaijan State Commodity-Commercial Institute.
Since 2000, he has been an associate professor at the department of Informatics of Azerbaijan State University of Economics, and since 2018, he has been an associate professor at the department of Digital Economy and ICT.
He is the author of   textbooks like   “Fundamentals of Informatics”, “General instructions and problems of programming in BASIC”, “Methodical instructions on the description of linear, branching and periodic structural algorithms”, and  more than 20 scientific articles.