riyaz_adil_fotof.-r.e.n., dos. Təhməzov Adil Salah oğlu
1960-cı ildə Qasımbəy Zanir adına Xındırıstan orta məktəbini bitirib, həmin ildə də V.İ.Lenin adına Azərbaycan Dövlət Pedaqoji İnstitutunun  Fizika-riyaziyyat fakültəsinə  daxil olub.
1965-1968-ci illərdə həmin institutu bitirib, təyinatla  İmişli rayonunda riyaziyyat  müəllimi işləyib.
1968-ci ildə Elmlər Akademiyasının  Rıyaziyyat və Mexanika institutunun qiyabi aspiranturasına daxil olub.
1968-ci ildə D.Bunyadzadə adına  Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutnda (indiki Azərbaycan Dğvlət İqtisad Universiteti)  Tədris bölməsində işləməyə başlayıb.
1969-cu ildə saat hesabı müəllim, 1970-ci ildən “Riyaziyyat” kafedrasında müəllim işləyir.
1976-cı ildə  namizədlik dissertasiyasının müdafiə edərək fizika-riyaziyyat elmlər namizədi elmi dərəcəsi  alıb.

Can.in Phys.-Mathem.l Scien., Assoc. Prof., Tahmazov Adil Salah
In 1960, he graduated from the Khindiristan secondary school named after Gasimbey Zakir, and in the same year entered the faculty of Physics and Mathematics of Azerbaijan State Pedagogical Institute named after V.I. Lenin.
In 1965-1968, he graduated from the same institute and worked as a mathematics teacher in Imishli district.
In 1968, he entered the correspondence postgraduate course of the Institute of Mathematics and Mechanics of the Academy of Sciences.
In 1968, he began working in the department of Education at   Azerbaijan Institute of National Economy named after D. Bunyadzade  (now  Azerbaijan State University of Economics).
In 1969 he worked as an hourly-graph lecturer, and since 1970 he has been working as a teacher in the  department  of  “Mathematics”.
In 1976, he defended his dissertation and received the degree of Candidate of Physical and Mathematical Sciences.