riyaz_adil_fotof.-r.e.n., dos. Təhməzov Adil Salah oğlu
1960-cı ildə Qasımbəy Zanir adına Xındırıstan orta məktəbini bitirib, həmin ildə də V.İ.Lenin adına Azərbaycan Dövlət Pedaqoji İnstitutunun  Fizika-riyaziyyat fakültəsinə  daxil olub.
1965-1968-ci illərdə həmin institutu bitirib, təyinatla  İmişli rayonunda riyaziyyat  müəllimi işləyib.
1968-ci ildə Elmlər Akademiyasının  Rıyaziyyat və Mexanika institutunun qiyabi aspiranturasına daxil olub.
1968-ci ildə D.Bunyadzadə adına  Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutnda (indiki Azərbaycan Dğvlət İqtisad Universiteti)  Tədris bölməsində işləməyə başlayıb.
1969-cu ildə saat hesabı müəllim, 1970-ci ildən “Riyaziyyat” kafedrasında müəllim işləyir.
1976-cı ildə  namizədlik dissertasiyasının müdafiə edərək fizika-riyaziyyat elmlər namizədi elmi dərəcəsi  alıb.

к.ф.-м. н., доц. Тахмазов Адиль Салах оглы
В 1960 году окончил среднюю школу имени Касымбека Закира. В том же году поступил на физико-математический факультет Азербайджанского государственного педагогического института имени В.И.Ленина.
В 1965-1968 годах учился в указанном институте, по окончании которого отправился по направлению работать учителем математики в Имишлинский район.
В 1968 году поступил на заочное отделение Института математики и механики Академии наук.*
В 1968 году приступил к трудовой деятельности в Учебной части Азербайджанского института народного хозяйства им.Д.Буниатзаде (ныне Азербайджанский государственный экономический университет).
В 1969 году работал преподавателем почасовой оплате, с 1970 года преподавателем кафедры «Математика».
В 1976 году защитив кандидатскую диссертацию, получил ученую степень кандидата физико-математических наук.