fal_rauf_fotofəl.e.n., dos. Səmədov Rauf Nabil oğlu
1976-cı ildə məktəbi  bitirdikdən sonra M.V.Lomonosov  adına Moskva Dövlət Universitetinin Fəlsəfə fakültəsinə daxil  olub.
1981-ci ildə universiteti bitirib Azərbaycan Politexnik İnstitutunun (indiki Azərbaycan Texniki Universiteti) “Elmi kommunizm” kafedrasında müəllim vəzifəsində çalışmağa başlayıb.
1986-1989-cı illərdə M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Fəlsəfə fakültəsinin məqsədli aspiranturasında  təhsil alıb. 1989-cu ildə dissertasiya  işini müvəffəqiyyətlə müdafiə etdikdən  sonra fəlsəfə elmləri namizədi dərəcəsini alıb.
1989-1993-cü illərdə  Ç.İldrım adına AzTU-nin  “Fəlsəfə və politologiya”  kafedrasında baş müəllim vəzifəsində  çalışıb.
1993-cu ilin oktyabrında ehtiyatdan çağrıldıqdan sonra Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Xüsusi İdarədə  həqiqi hərbi xödmətdə olub və 1997-ci ilin sentyabrında tərxis olunub.
1997-ci ilin  oktyabrında  Azərbaycan Dövlət İqtisad İnstitutunun “Fəlsəfə” kafedrasında baş müəllim vəzifəsində  işə başlayıb.  2005-ci ildə müsabiqədən keçərək dosent elmi adına  layiq   görülüb.

He was born in 1959 in Baku.
After graduating from high school in 1976, he entered the Faculty of Philosophy of Moscow State University named after M.V. Lomonosov.
After graduating from the university in 1981, he began working as a teacher at the “Scientific Communism” department of Azerbaijan Polytechnic Institute (now the Azerbaijan Technical University).
In 1986-1989 he studied at the postgraduate course of the Faculty of Philosophy of Moscow State University named after M.V. Lomonosov. After successfully defending his dissertation in 1989, he received the degree of Candidate of Philosophical Sciences.
In 1989-1993 he worked as a senior lecturer at the “Philosophy and Political Science” department of AzMU named after Ch. Ildrim.
After being called up from the reserve in October 1993, he served in the Special Department under the President of the Republic of Azerbaijan and was discharged in September 1997.
In October 1997, he began working as a senior lecturer at the “Philosophy” department of Azerbaijan State Institute of Economics. In 2005, he passed the competition and was awarded the title of associate professor.
He is the author of more than 20 scientific and educational-methodical works.
In December 2016, gratitude was announced for the effective scientific-pedagogical and labor activities at UNEC.