huseynova_aybenizfil.e.n.,  dos. Hüseynova Aybəniz Məhərrəm qızı
1979-ci  ildə  Azərbaycan İnşaat Mühəndisləri Universitetinin Elmi-Tədqiqat Bölməsində laborant işləmişdir.
1981-1987-ci iliərdə Azərbaycan Dövlət Universitetinin filologiya fakültəsinin axşam şöbəsini bitirmişdir.
1992-ci ildə  Azərbaycan İnşaat Mühəndisləri Universitetinin “Azərbaycan dili” kafedrasına  baş laborant işləyib.
1994-cü ildə həmin kafedraya müəllim təyin edilib.
2002-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Azərbaycan dili” kafedrasında müəllim, baş müəllim  vəzifələrində çalışıb.
2001-ci ildə dissertasiya işini müdafiə edib filologiya elmləri namizədi elmi dərəcəsinə layiq görülmüşdür

Huseynova_Aybeniz_elmi_eserlerhuseynova_aybeniz
В 1979 году работала на должности лаборанта научно-исследовательского отдела Азербайджанского инженерно-строительного университета.
В 1981-1987 годах окончила вечернее отделение филологического факультета Азербайджанского государственного университета.
В 1992 году работала на должности старшего лаборанта кафедры «Азербайджанский язык» Азербайджанского инженерно-строительного университета.
В 1994 году была назначена преподавателем указанной кафедры.
С 2002 года работала на должности преподавателя, старшего преподавателя кафедры «Азербайджанский язык» Азербайджанского государственного экономического университета.
В 2001 году защитив кандидатскую диссертацию, получила ученую степень кандидата филологических наук.