huseynova_aybenizfil.e.n.,  dos. Hüseynova Aybəniz Məhərrəm qızı
1979-ci  ildə  Azərbaycan İnşaat Mühəndisləri Universitetinin Elmi-Tədqiqat Bölməsində laborant işləmişdir.
1981-1987-ci iliərdə Azərbaycan Dövlət Universitetinin filologiya fakültəsinin axşam şöbəsini bitirmişdir.
1992-ci ildə  Azərbaycan İnşaat Mühəndisləri Universitetinin “Azərbaycan dili” kafedrasına  baş laborant işləyib.
1994-cü ildə həmin kafedraya müəllim təyin edilib.
2002-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Azərbaycan dili” kafedrasında müəllim, baş müəllim  vəzifələrində çalışıb.
2001-ci ildə dissertasiya işini müdafiə edib filologiya elmləri namizədi elmi dərəcəsinə layiq görülmüşdür

She was born on September 1, 1962 in Kurdamir region.
In 1979 she worked as a laboratory assistant at the Scientific-Research department of Institute of Construction Engineers.
In 1981-1987 he graduated from evening department of philology faculty of Azerbaijan State University.
In 1992, she worked as a senior laboratory assistant at the Department of “Azerbaijani Language” of Azerbaijan Institute of construction engineers.
In 1994 she was appointed as a teacher to that department.
From 2002, she has worked   as a teacher, senior teacher at the Azerbaijan language department  of Azerbaijan State  University of Economics.
In 2001 she defended his dissertation and was awarded the scientific degree of candidate of philological sciences.