muradova_aynur_xaricifil.f.d., dos. Muradova Aynur Vəliəddin qızı
1993-cü ildə Azərbaycan Xarici Dillər İnstitutunun İnglis-Alman dilləri fakultəsinə qəbul olunmuş və 1997-ci ildə həmin institutu fərqlənmə diplomu ilə bitirərək, eyni ixtisas üzrə institutun magistraturasına qəbul olunmuşdur. 1999-cu ildə magistr dərəcəsinə layiq görülmüşdür.
2001-2002-ci tədris ilində ADİU-də saathesabı tədris yükü apardıqdan sonra “Xarici dil-1” kafedrasına müəllim vəzifəsinə təyin edilmişdir. 2002-2003-cü tədris ilindən həmin kafedranın müəllimi vəzivəsində çalışıb.
2003-cü ildə İqtisad Universitetinin Beynəlxalq İqtisadi Münasibətlər ixtisası üzrə İxtisas artırma və Yenidən hazırlanma fakultəsinə qəbul olunmuş və buranı müvəffəqiyyətlə bitirmişdir.
Azərbaycan Dillər Universitetinin Elmi Şurasının 03 iyul 2004-cü il tarixli 05 saylı iclasının qərarı ilə “İnglis Dilinin leksikası və üslubiyyatı” kafedrasına dissertant təhkim edilmişdir. Filologiya üzrə fəlsəfə doktorudur.

She was born on September 28, 1975 in Baku.
In 1993 she was admitted to the faculty of “English-German languages” of Azerbaijan Institute of Foreign Languages and in 1997 she graduated from the same institute with honors and was admitted to the master’s program of the same specialty. In 1999 she was awarded a master’s degree.
In the 2001-2002 academic year, after working part-time at ASUE, she was appointed a lecturer at “Foreign Language-1” department. Since 2002-2003 academic year, she has been working as a lecturer at the same department.
In 2003, she was admitted to the faculty of “Professional Development and Retraining” of the University of Economics, majoring in International Economic Relations, and successfully graduated.
By the decision of the meeting of the Scientific Council of Azerbaijan University of Languages No. 05 dated July 3, 2004, she was assigned as a candidate for a degree to the department of “Vocabulary and Stylistics of the English Language”. She is a Doctor of Philosophy in Philology.