1949-cu il mayın 2-də Bakı şəhərində anadan olmuşdur.
1972-ci ilin noyabrından Az. Elmlər Akademiyasının Geologiya İnstitutu nəzdində Yerin fizikası bölməsinə kiçik laborant, daha sonra kiçik elmi işçi vəzifəsinə keçmişdir. Burada dağ süxurlarının paleomaqnetizmi və seysmoloqiya sahələrində tədqiqatlarla məşğul olmuşdur.
1976-cı ilin fevralında Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin Yer haqqında elmlər şöbəsinin elmi katibi vəzifəsinə dəvət edilmişdir. 1986-cı ilin dekabr ayına kimi burada işləmişdir.
1986-cı ilin dekabrından Az.SSR EA-nın Dərin Neft-qaz Yataqlarının Problemləri İnstitutunda aparıcı mühəndis və elmi işçi vəzifəsində işləmişdir.
1990-cı ildə “Cənubi Xəzər çökəkliyində dərin batırılmış neft və qaz yataqlarının terrigen süxur-kollektorlarının petrofizik xüsusiyyətləri” mövzusunda namizədlik dissertasiyasını müdafiə etmiş və geoloji-mineraloji elmlər namizədi elmi dərəcəsi almışdır.
1991-ci ildə yenidən Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyəti  Aparatına baş mütəxəssis və vitse-prezidentin köməkçisi vəzifələrinə keçirilmişdir.
1992-ci ildə Azərbaycan Respublikası Dövlət Katibinin köməkçisi, eyni zamanda ictimai əsaslarla Azərbaycan Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti  vəzifələrində çalışmışdır.
1992-1997-ci illərdə EA-da müxtəlif vəzifələrdə işləmişdir. 1997-2007-ci ilə qədər AMEA-nın vitse-prezidentinin köməkçisi vəzifəsində işləmişdir.
2007-ci ildən İqtisad Universitetində müxtəlif vəzifələrdə – rektor köməkçisi, “Ətraf mühitin mühafizəsi və iqtisadiyyatı” kafedrasında baş müəllim, dosent işləmişdir.
Eyni vaxtda “Geoiqtisadiyyat” jurnalının məsul katibi olmuşdur. Bakı şəhərindəki Ekoloji litseyi təşkil edən və ilk müəllimləri sırasındadır.
Beynəlxalq konqreslərdə, konfranslarda  və forumlarda iştirakçı və məruzəçi olmuşdur.
1 monoqrafiya, 30-dan artıq məqalə və tezislərin müəllifidir, 2 müəllif şəhadətnaməsi vardır.
Müxtəlif vaxtlarda Ekologiya, Avtomobil nəqliyyatının ekoloji problemləri, Yanacaq-enerji kompleksinin ekoloji problemləri, Sənaye istehsalının əsasları, Ekologiya və təbiətdən istifadə fənləri üzrə mühazirələr oxumuşdur. İlk dəfə yeni ekoloji turizm növü, yəni kontrast ekoloji ekskursiyalar  təklif etmişdir.

He was born on May 2, 1949 in Baku.
After graduating from the university, he worked as a laboratory assistant at the department of Electronics.
Since November 1972 he worked as a junior laboratory assistant in the department of Earth Physics at the Institute of Geology of the Academy of Sciences, and then as a junior researcher. Here he studied paleomagnetism and seismology of rocks.
In February 1976, he was invited to the position of Scientific Secretary of the Department of Earth Sciences of the Presidium of the Academy of Sciences. He worked here until December 1986.
From December 1986, he worked as a leading engineer and researcher at the Institute of Deep Oil and Gas Fields Problems of the Academy of Sciences of the Az.SSR.
In 1990, he defended his dissertation on “Petro physical properties of terrigenous rock-collectors of deep-immersed oil and gas fields in the South Caspian basin” and received the degree of candidate of geological-mineralogical sciences.
In 1991, he was again transferred to the Office of the Presidium of the Azerbaijan Academy of Sciences as a senior specialist and assistant to the vice-president.
In 1992, he served as Assistant Secretary of State of the Republic of Azerbaijan, as well as Vice-President of  Azerbaijan Academy of Sciences on a public  bases.
In 1992-1997 he held various positions in the Academy of Sciences. From 1997 to 2007 he worked as an assistant to the vice-president of ANAS.
Since 2007, he has worked at UNEC   in various positions – Assistant Rector, Senior Lecturer, Associate Professor at the Department of “Environmental Protection and Economics”.
At the same time, he was the executive secretary of the “Geoeconomics” journal. He is one of the first teachers who organized Ecological Lyceum in Baku.
He has participated and spoken at international congresses, conferences and forums.
He is the author of 1 monograph, more than 30 articles and theses, has 2 author’s certificates.
At different times he gave lectures on Ecology, environmental problems of road transport, environmental problems of the fuel and energy complex, the basics of industrial production, ecology and nature management. For the first time, he proposed a new type of ecotourism,   contrast ecological excursions.