UNEC-də akademik Zərifə Əliyevanın xatirəsi daim əziz tutulur
YAP UNEC ərazi ilk partiya təşkilatının Qadınlar Şurasının təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə universitetin professor-müəllim, tələbə heyəti ilə birlikdə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Sədaqət Qəhrəmanova, millət vəkili Sona Əliyeva, əməkdar incəsənət xadimi, tanınmış modelyer Fəxriyyə Xələfova, Səbail rayon YAP Qadınlar Şurasının sədri Təranə Kərimova və AMEA Şərqşünaslıq İnstitutunun professoru Rəna Mirzəzadə iştirak edib.
Tələbələrlə iş üzrə prorektor, dosent Səadət Qəndilova bildirib ki, tanınmış oftalmoloq Zərifə Əliyevanın unudulmaz xatirəsi UNEC-də daim əziz tutulur, bu qocaman təhsil ocağında onun xatirəsinə həsr olunan elmi-praktik konfranslar, yubiley gecələri keçirilir ki, bu da gənc nəslin vətənpərvərlik tərbiyəsində mühüm rol oynayır.
S.Qəhrəmanova Zərifə xanım Əliyevanın bütün insani keyfiyyətləri ilə əsl Azərbaycan qadınının ideal obrazını yaratdığını, əziz xatirəsinin tanınmış həkim, novator alim, eyni zamanda, qayğıkeş ana, sədaqətli ömür-gün yoldaşı kimi daim qəlblərdə yaşadığını vurğulayıb.
Millət vəkili Sona Əliyeva XX əsr Azərbaycan elminin böyük simalarından olan Zərifə xanım Əliyevanın öz vəzifəsini şərəflə yerinə yetirən ana olduğunu bildirərək, ölkəmizə müstəqil Azərbaycanın tərəqqi zirvələrini fəth etməsində qazandığı uğurların təminatçısı olan İlham Əliyev kimi lider bəxş etdiyindən danışıb.
Tanınmış modelyer Fəxriyyə Xələfova görkəmli oftalmoloq haqqında xatirələrini bölüşüb. Qeyd edib ki, Zərifə Əliyevanı və ailəsini şəxsən tanıyan biri kimi onun haqqında yalnız xoş, müsbət fikirlər söyləmək mümkündür. Zərifə xanım qayğıkeş ana, fədakar və sədaqətli həyat yoldaşı olaraq qadınlar üçün nümunədir. UNEC-də olmaqdan məmunuğunu bildirən F.Xələfova qeyd edib ki, bu, onun İqtisad Universitetinin tələbələri ilə ilk görüşü deyil. O, mütəmadi olaraq UNEC-də reallaşdırılan tələbə layihələrində, sərgi və müsabiqələrdə iştirak edir.
Zərifə Əliyevanın Azərbaycan və dünya oftalmologiya elminə böyük töhfələr verdiyini, onun keçdiyi şərəfli həyat yolunun bu gün də, gələcəkdə də hər bir alim, hər bir Azərbaycan vətəndaşı üçün mənəviyyat və kamillik məktəbi olduğunu diqqətə çatdıran Rəna Mirzəzadə Zərifə xanımın Azərbaycanda oftalmologiya sahəsində ilk qadın akademik kimi tibb işçilərinin hazırlanmasında, elmi kadrların yetişdirilməsində böyük xidmətlərindən danışıb. Onun səyi və təşəbbüsü ilə ölkədə ilk dəfə peşəkar göz patologiyası laboratoriyaları yaradıldığını vurğulayıb.
Səbail rayon YAP Qadınlar Şurasının sədri, UNEC-in dosenti Təranə Kərimova Zərifə xanım Əliyevanın müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, ömrünü Vətəninin və xalqının tərəqqisinə həsr etmiş dahi şəxsiyyətin, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin vəfalı ömür-gün yoldaşı, sədaqətli dostu və etibarlı silahdaşı olduğundan danışıb. Ülvi keyfiyyətlərə malik olan akademik Zərifə xanım Əliyevanın yaddaşlarda gözəl alim, qayğıkeş insan, ləyaqətli ziyalı, sədaqətli ömür yoldaşı, gözəl ana kimi əbədiləşdiyini vurğulayıb.
İştirakçılar akademik Zərifə xanım Əliyevanın bütövlükdə öz parlaq fəaliyyəti ilə yaddaşlara əbədi həkk olunmuş şərəfli və mənalı bir ömür yaşadığını, elmin çox məsuliyyətli,  çətin yollarında inamla irəliləyərək tibb elminin ən uca pillələrinə yüksəldiyini, eyni zamanda ibrətamiz, nümunəvi bir həyat yolu keçdiyini qeyd ediblər.

В UNEC состоялось мероприятие, посвященное 94-й годовщине со дня рождения академика Зарифы Алиевой
В UNEC состоялось мероприятие, посвященное 94-ой годовщине со дня рождения выдающегося ученого-офтальмолога, академика Зарифы Алиевой.
В мероприятии, состоявшемся при организационной поддержке территориальной первичной партийной организации Женсовета YAP UNEC, наряду с профессорско-преподавательским составом и студентами университета, приняли участие заместитель председателя Государственного комитета по проблемам семьи, женщин и детей Садагат Гахраманова, депутат Сона Алиева, заслуженный деятель науки, известный модельер Фахрия Халафова, председатель Женсовета YAP Сабаильского района Тарана Керимова и профессор Института востоковедения НАНА Рена Мирзазаде.
Проректор по работе со студентами, доцент Саадат Гандилова отметила, что в университете всегда с уважением почитается светлая память известного офтальмолога Зарифы Алиевой, проводятся юбилейные вечера, научно-практические конференции, что играет важную роль в воспитании молодого поколения в духе патриотизма.
С.Гахраманова подчеркнула, что все человеческие качества Зарифы ханум Алиевой создали настоящий идеальный образ азербайджанской женщины, светлая память которой как известный врач, ученый-новатор, в то же время заботливая мать, верная спутница жизни вечно будет жить в сердцах
Депутат Сона Алиева отметила, что Зарифа Алиева, являющаяся большой личностью азербайджанской науки XX века, как с честью выполнившая обязанности матери, подарила стране такого лидера как Ильхам Алиев, который является гарантом завоеванных успехов в покорении вершин прогресса независимого Азербайджана.
Известный модельер Фахрия Халафова поделилась воспоминаниями о выдающемся офтальмологе. Как человек, лично знающий Зарифу Алиеву и семью, отметила, что может сказать только положительное мнение. Зарифа ханум как заботливая мать, самоотверженная и верная спутница жизни может быть примером для женщин. Выразив удовлетворение по поводу пребывания в UNEC, Ф.Халафова отметила, что это не первая ее встреча со студентами Экономического университета. Она постоянно участвует в реализуемых в UNEC студенческих проектах, выставках и конкурсах.
Рена Мирзазаде отметила о большом вкладе, внесенном Зарифой Алиевой в мировую офтальмологию, пройденном ею почетном пути, которая является нравственной и совершенной школой для каждого азербайджанского гражданина сегодня и в будущем, больших заслугах Зарифы ханум как первой женщины, академика в сфере офтальмологии в Азербайджане в подготовке медицинских работников, научных кадров. По ее инициативе впервые в стране созданы лаборатории профессиональной патологии зрения.
Председатель Женсовета YAP Сабаильского района, доцент UNEC Тарана Керимова отметила, что Зарифа ханум Алиева была верной спутницей жизни, верным другом и надежным соратником архитектора и создателя независимого азербайджанского государства, посвятившего всю свою жизнь прогрессу родины и народа, гениальной личности, Общенационального лидера Гейдара Алиева. Она подчеркнула, что память академика Зарифы занум Алиевой увековечилась в памяти как прекрасный ученый, заботливая мать, достойный представитель интеллигенции, верная спутница жизни, прекрасная мать.
Участники мероприятия отметили о славной и содержательной жизни академика Зарифы ханум Алиевой, в целом своей яркой деятельностью навсегда запечатленной в памяти, которая уверенно продвигаясь по ответственным и трудным путям, подняла медицинскую науку на самые высокие ступени, прожив славную, образцовую жизнь.
На мероприятии была озвучена элегия Севиль Алиевой «Дорогая мама», посвященная матери Зарифе Алиевой.