UNEC-də akademik Zərifə Əliyevanın xatirəsi daim əziz tutulur
YAP UNEC ərazi ilk partiya təşkilatının Qadınlar Şurasının təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə universitetin professor-müəllim, tələbə heyəti ilə birlikdə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Sədaqət Qəhrəmanova, millət vəkili Sona Əliyeva, əməkdar incəsənət xadimi, tanınmış modelyer Fəxriyyə Xələfova, Səbail rayon YAP Qadınlar Şurasının sədri Təranə Kərimova və AMEA Şərqşünaslıq İnstitutunun professoru Rəna Mirzəzadə iştirak edib.
Tələbələrlə iş üzrə prorektor, dosent Səadət Qəndilova bildirib ki, tanınmış oftalmoloq Zərifə Əliyevanın unudulmaz xatirəsi UNEC-də daim əziz tutulur, bu qocaman təhsil ocağında onun xatirəsinə həsr olunan elmi-praktik konfranslar, yubiley gecələri keçirilir ki, bu da gənc nəslin vətənpərvərlik tərbiyəsində mühüm rol oynayır.
S.Qəhrəmanova Zərifə xanım Əliyevanın bütün insani keyfiyyətləri ilə əsl Azərbaycan qadınının ideal obrazını yaratdığını, əziz xatirəsinin tanınmış həkim, novator alim, eyni zamanda, qayğıkeş ana, sədaqətli ömür-gün yoldaşı kimi daim qəlblərdə yaşadığını vurğulayıb.
Millət vəkili Sona Əliyeva XX əsr Azərbaycan elminin böyük simalarından olan Zərifə xanım Əliyevanın öz vəzifəsini şərəflə yerinə yetirən ana olduğunu bildirərək, ölkəmizə müstəqil Azərbaycanın tərəqqi zirvələrini fəth etməsində qazandığı uğurların təminatçısı olan İlham Əliyev kimi lider bəxş etdiyindən danışıb.
Tanınmış modelyer Fəxriyyə Xələfova görkəmli oftalmoloq haqqında xatirələrini bölüşüb. Qeyd edib ki, Zərifə Əliyevanı və ailəsini şəxsən tanıyan biri kimi onun haqqında yalnız xoş, müsbət fikirlər söyləmək mümkündür. Zərifə xanım qayğıkeş ana, fədakar və sədaqətli həyat yoldaşı olaraq qadınlar üçün nümunədir. UNEC-də olmaqdan məmunuğunu bildirən F.Xələfova qeyd edib ki, bu, onun İqtisad Universitetinin tələbələri ilə ilk görüşü deyil. O, mütəmadi olaraq UNEC-də reallaşdırılan tələbə layihələrində, sərgi və müsabiqələrdə iştirak edir.
Zərifə Əliyevanın Azərbaycan və dünya oftalmologiya elminə böyük töhfələr verdiyini, onun keçdiyi şərəfli həyat yolunun bu gün də, gələcəkdə də hər bir alim, hər bir Azərbaycan vətəndaşı üçün mənəviyyat və kamillik məktəbi olduğunu diqqətə çatdıran Rəna Mirzəzadə Zərifə xanımın Azərbaycanda oftalmologiya sahəsində ilk qadın akademik kimi tibb işçilərinin hazırlanmasında, elmi kadrların yetişdirilməsində böyük xidmətlərindən danışıb. Onun səyi və təşəbbüsü ilə ölkədə ilk dəfə peşəkar göz patologiyası laboratoriyaları yaradıldığını vurğulayıb.
Səbail rayon YAP Qadınlar Şurasının sədri, UNEC-in dosenti Təranə Kərimova Zərifə xanım Əliyevanın müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, ömrünü Vətəninin və xalqının tərəqqisinə həsr etmiş dahi şəxsiyyətin, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin vəfalı ömür-gün yoldaşı, sədaqətli dostu və etibarlı silahdaşı olduğundan danışıb. Ülvi keyfiyyətlərə malik olan akademik Zərifə xanım Əliyevanın yaddaşlarda gözəl alim, qayğıkeş insan, ləyaqətli ziyalı, sədaqətli ömür yoldaşı, gözəl ana kimi əbədiləşdiyini vurğulayıb.
İştirakçılar akademik Zərifə xanım Əliyevanın bütövlükdə öz parlaq fəaliyyəti ilə yaddaşlara əbədi həkk olunmuş şərəfli və mənalı bir ömür yaşadığını, elmin çox məsuliyyətli,  çətin yollarında inamla irəliləyərək tibb elminin ən uca pillələrinə yüksəldiyini, eyni zamanda ibrətamiz, nümunəvi bir həyat yolu keçdiyini qeyd ediblər.

UNEC always care for tenderly the Academician Zarifa Aliyeva’s memory
Deputy Chairperson of the State Committee on Family, Woman and Child Problems Sadagat Gahramanova, member of the Parliament Sona Aliyeva, Honored Art Figure, well-known Fashion Designer Fakhriyya Khalafova, Sabail district NAP Women’s Board Tarana Kerimova and a Professor of the ANAS Institute of Orental Studies Rena Mirzezade, UNEC’s academic staff and students attend the event organized by the Women’s Board of the NAP UNEC territorial first party organization.
Vice-rector for Students’ Affairs, Assistant Professor Saadat Gandilova said the renowned ophthalmologist Zarifa Aliyeva’s unforgettable memory is always cared for tenderly scientific and practical conferences and anniversary nights dedicated to her memory are held in this venerable education institution so that they play important role in the patriotic upbringing of the younger generation.
S.Gahramanova said Zarifa khanum Aliyeva is the image of ideal woman and her cherished memory live in our hearts forever as a well-known doctor, innovator, scientists, as well as a loving mother and devoted wife.
Member of Parliament Sona Aliyeva spoke about Zarifa khanum Aliyeva who was the great figure of science in Azerbaijan in the XX century fulfilling her mission with honor, gave a birth to a leader as Ilham Aliyev, the guarantor of Azerbaijan’s achievements.
The well- known Fashion Designer Fakhriyya Khalafova shared her memories about the prominent ophthalmologist. She noted as a person who knows Zarifa Aliyeva and her family personally she can only say positive and good words about. Zarifa khanum was an example for women as a loving mother, devoted and faithful wife. Expressing satisfaction of her visit to UNEC, F.Khalafova noted that it was not the first meeting with the students of the University of Economics. She participates in the projects, exhibitions and competitions held at UNEC regularly.
Bringing to attention the Zarifa Aliyeva made great contributions to the science of ophthalmology in Azerbaijan and the world and that her glorious life is a school of spirituality and perfection for every scientists and every citizen of Azerbaijan today and in the future, Rena Mirzezade spoke about Zarifa khanum’s great contributions made in the preparation of medical staff, scientific personnel in the field of ophthalmology in Azerbaijan as the first woman academician. She stressed that the first professional eye pathology laboratory was established in the country with her efforts and initiative.
A Chairperson of Sabail district NAP Women’s Board, UNEC’s Assistant Professor Tarana Kerimova said that Zarifa khanum Aliyeva was a faithful companion, a loyal friend and a reliable ally to the National Leader Heydar Aliyev, the architecht and founder of the independent Azerbaijan who dedicated his life to the progress of the Homeland and people. She stressed that Zarifa Aliyeva who had high qualities became eternal in the memories as an excellent scientists, a caring woman, dignified, intelligent, faithful wife and a wonderful mother.