Harvard məzunları UNEC-də
UNEC-in Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbi və SABAH qruplarının tələbələri ilə motivasiya görüşü keçirən məzunlar onlara uğur hekayələrini danışıblar. Onlar ABŞ universitetlərinin bakalavr və magistr təhsilindən söz açaraq, ixtisas seçimi, liderlik keyfiyyətlərinin formalaşdırılması, uğur qazanmağın yolları ilə bağlı təcrübələrini tələbələrlə paylaşıblar. “Harvardda oxumaq çətindir, amma mümkündür”, deyən məzunlar tələbələrə arzularına çatmaq üçün əzmlə çalışmağı tövsiyə ediblər.
Məzunlar tələbələrin motivasiya, xarici universitetlərdə təhsil üçün maliyyə dəstəyi və digər suallarını cavablandırıblar.
UNEC-in tələbələri ilə növbəti dəfə görüşməkdən məmnun olduqlarını bildirən məzunlar onların bilik və intellektini yüksək qiymətləndiriblər. Ötən görüşdə olduğu kimi, bu dəfə də Harvard məzunları UNEC-in tələbələri ilə apardıqları diskussiyanı sosial şəbəkə üzərindən davam etdirəcəklərini bildiriblər.

Harvard alumni at UNEC
The graduates, who had the motivational meeting with the students of the International School of Economics of UNEC and the SABAH groups talked about their success story. They spoke about the bachelors and master’s degree level education at US universities and shared with the students their experience on choosing the profession, formation of leadership skills and the ways of achieving success. “It is difficult to study in Harvard, but it is possible”, said the alumni and recommended the students to work hard for achieving the objectives and desires.
The graduates responded to the questions of the students on motivation, the financial support for studying at foreign universities, and answered other questions, as well.
The graduates expressed their satisfaction with meeting with UNEC students again and highly appreciated their knowledge and intellect. As in the previous meeting, the Harvard graduates this time as well, said that they would continue the discussions with the UNEC students through the social network.