Həyatını vətəninə həsr edən Lider
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Zaqatala filialında Ümummilli Lider Heydər Əliyevin xatirəsinə həsr olunan anım mərasimi keçirilib.
Tədbir iştirakçıları öncə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin universitetdə ucaldılan büstü önünə gül dəstələri düzərək xatirəsini ehtiramla yad ediblər.
UNEC-in Zaqatala filialının direktoru, professor Orucəli Rzayev Ulu Öndərin həyat və fəaliyyəti, onun Azərbaycan tarixindəki rolundan danışıb. Bildirib ki, Heydər Əliyevin adı Azərbaycan xalqının təxminən 40 illik dövrünü əhatə edən tarixinin simvoluna çevrilib: “O, böyük siyasət üçün yaranan təkcə bir ölkə miqyasında yox, dünya əhəmiyyətli məsələlərin həllində qətiyyətlə sözünü deyə bilən mahir siyasətçi idi”. O.Rzayev Ulu Öndər Heydər Əliyevin təməlini qoyduğu siyasətin bu gün onun siyasi kursunun layiqli davamçısı prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini diqqətə çatdırıb.

A memorial ceremony dedicated to the National Leader Heydar Aliyev’s memory has been held at Zagatala Branch of Azerbaijan State University of Economics (UNEC).
Participants of the event paid tribute to the National Leader Heydar Aliyev’s memory laying flowers at his bust erected in the university.
Director of UNEC’s Zagatala Branch, Professor Orujali Rzayev spoke about the Great Leader’s life and activity, his role in the history of Azerbaijan. He said Heydar Aliyev’s name became a symbol of the history of Azerbaijani people covering the period of 40 year: “He was a skillful politician who can say his word in solving the important issues in politics in the world but not just across the country. O. Rzayev stressed that the policy founded by the National Leader Heydar Aliyev is successfully continued by a worthy successor of his political course President Ilham Aliyev.
Head of the Department of “General Disciplines”, Associate Professor Hagigat Gadimova made a speech on “A Leader devoted his Life to Motherland” within the event.