Abbasov Qezenferi..e.d., prof. Abbasov Qəzənfər Əli oğlu
1954-cü ildən 1967-ci ilə kimi müxtəlif dövlət müəssisə və təşkilatlarında mühasib  və baş mühasib vəzifələrində işləyib.
1967-ci ilin mart ayından Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı  İnstitutunun (indiki Azərbaycan Dövlət  İqtisad Universitetinin) “Mühasibat uçotu” kafedrasında müəllim, baş müəllim, dosent, professor vəzifələrində işləyib.
1981-ci ildə Leninqrad Ticarət institutunun qiyabi aspiranturasına daxil olub.
1984-cü ildə Voznesenski adına Maliyyə İqtisad  İnstitutunda  namizədlik dissertasiyasını müdafiə edərək iqtisad elmləri  namizədi alimlik dərəcəsi alıb.
1986-cı ildən dosent vəzifəsinə, 1994-2000-ci illərdə işlədiyi kafedranın müdiri vəzifəsinə seçilib.
2000-2008-ci ilədək kafedranın dosenti, 2008-ci ildən isə  doktorluq işi  müdafiə edərək iqtisad elmləri doktoru elmi dərəcəsi alıb, 2009-cu ildə kafedranın professoru seçilib.
UNEC-in “Mühasibat uçotu və audit” kafedrasının məsləhətçi-professoru olub.
12 dərslik,  4 monoqrafiya, 8 elmi-metodiki  vəsait, 395 elmi məqalənin müəllifidir.
1993-cü ildən “Maliyyə və uçot” jurnalının baş redaktoru vəzifəsini yerinə yetirib.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 24 sentyabr 2020-ci il Sərəncamına əsasən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin 90 illiyi münasibətilə və Azərbaycanda təhsilin inkişafındakı xidmətlərinə görə “Əməkdar müəllim”  fəxri adına layiq görülüb.

He was born on May 25, 1938 in Garamammadli village of Yevlakh region.
From 1954 to 1967 he worked as an accountant and chief accountant in various state enterprises and organizations.
From March 1967 to the present, he worked as a lecturer, senior lecturer, associate professor, professor at the “Accounting” department of the Azerbaijan Institute of National Economy (now the Azerbaijan State University of Economics).
In 1981, he entered the Leningrad Institute of Commerce by correspondence.
In 1984, he defended his thesis at the Voznesensky Institute of Financial Economics and received a PhD in economics.
In 1986, he was elected associate professor, and in 1994-2000, he was elected head of the department.
From 2000 to 2008 he was an assciate professor of the department, and in 2008 he defended his doctoral dissertation and received the degree of Doctor of Economics. In 2009 he was elected a professor of the department.
He is a consultant professor at the Department of Accounting and Auditing, UNEC.
He is the author of 12 textbooks, 4 monographs, 8 scientific-methodical aids, 395 scientific articles.
Since 1993, he has been the editor-in-chief of the Finance and Accounting journal.
According to the Order of the President of the Republic of Azerbaijan dated September 24, 2020, he was awarded the honorary title of “Honored Teacher” on the occasion of the 90th anniversary of the Azerbaijan State University of Economics and for his services to the development of education in Azerbaijan.