Xudiyev Nizamii.e.d., prof. Xudiyev Nizami Nəcəfqulu oğlu
Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunu (indiki Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti) maliyyə-kredit ixtisası üzrə fərqlənmə diplomu ilə bitirdikdən sonra sığorta sistemində gənc mütəxəssis kimi işləyib.
1985-1988-ci illərdə Leninqrad Maliyyə-İqtisad Universitetinin maliyyə ixtisası üzrə əyani aspirantı olub.
1988-ci ildə Leninqrad (indiki Sankt-Peterburq) şəhərində sığorta mövzusunda maliyyə, pul tədavülü və kredit ixtisası üzrə namizədlik disserasiyası müdafiə edib.
1989-cu ildən İqtisad Universitetinin “Maliyyə” kafedrasında müəllim fəaliyyətinə başlayıb, 1996-cı ildə dosent elmi adı alıb.
2005-ci ildə İqtisad Universitetinin “Maliyyə” kafedrasında milli sığorta bazarının problemlərinə həsr olunmuş elmlər doktoru dissertasisının ilkin müzakirəsindən uğurla keçib,
2010-cu ildə universitetin Dissertasiya Şurasında müdafiə edib.
2011-ci ildə AR Prezidenti yanında AAK-ın qərarı ilə iqtisad üzrə elmlər doktoru elmi dərəcəsi, 2017-ci ildə professor elmi adı verilib.
Sığorta məsələlərinə dair 70-dən çox elmi əsərin, o cümlədən 2 dərslik, 2 dərs vəsaiti, 2 metodiki göstəriş, monoqrafiya və onlarla elmi məqalənin müəllifidir.
N.Xudiyevin Sığorta fənninə dair multimedia dərslərini edu.cbar.az saytının “Sığorta” bölməsində izləmək olar.
UNEC Elmi-Metodik Şurasının, Dissertasiya Şurasının və fakültə Elmi Şurasının üzvudür.
2015-ci ildə səmərəli pedaqoji fəaliyyətinə görə AR Təhsil Nazirliyinin Fəxri Fərmanina layiq görülüb.

д.э.н.,проф. Худиев Низами Наджафгулу оглы
Закончил Финансово-экономический факультет Азербайджанского Народного Хозяйственного Института (нынешнего Азербайджанского Государственного Экономического Университета) с отличным дипломом и работал в страховой системе как молодой специалист.
В 1985-1988 гг. учился в очной аспирантуре  Ленинградского Финансово-Экономического Университета по специальности «Финансы».
В 1988 г. в Ленинграде (Санкт Петербурге) получил ученую степень кандидата  экономических наук по специальности «Финансы, денежное обращение и кредит» по теме страхования.
В 1989 г. начал педагогическую деятельность на кафедре «Финансы» Азербайджанского Государственного Экономического Университета.
В 1996 г. получил звание доцента.
В 2010 г. защитил докторскую диссертацию в Азербайджанском Государственном Экономическом Университете.
В 2011 г. по требованию Высшей Аттестационной Комиссии при Президенте Азербайджанской Республики получил ученную степень доктора экономических наук. В 2017 г. получил ученное звание профессора.
В настоящее время является профессором кафедры «Финансы и аудит»
В области страхования является автором больше 70 научных изданий, в том числе 2 учебников, 2 учебных пособий, 2 методических пособий, монографии и многочисленных научных статьей.
Он является членом Научно-Методического Совета, Диссертационного Совета и Научного Совета факультета Азербайджанского Государственного Экономического Университета.
В 2015 г.  был вознагражден Почетной Наградой Министерством Образования Азербайджанской Республики за эффективную педагогическую деятельность.