1939-ci ildə İsmayıllı rayonunun Ticran kəndində anadan olmuşdur.
1962-ci ildə M.Əzizbəyov adına Azərbaycan Neft və Kimya İnstitutunu (indiki Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti) bitirmiş və 1962-1964-cü illərdə təyinatla Əli Bayramlı (hazırki Şirvan) şəhərində yerləşən “Şirvanneftçıxarma” tresti nəzdində müxtəlif qazma kontorlarında iqtisadçı və böyük iqtisadçı vəzifələrində işləmişdir.
1965-ci ildə Azərbaycan Neft və Kimya İnstitutunun əyani aspiranturasına daxil olmuş və 1967-ci ildə namizədlik dissertasiyasını müdafiə etmişdir.
1965-1983-cü illərdə Azərbaycan Respublikası Dövlət Komitəsi yanında Elmi-Tədqiqat İqtisad İnstitutunda sektor və şöbə müdiri vəzifələrində işləmişdir.
1984-1992-ci illərdə Azərbaycan Texnologiya İnstitutunun “İstehsalın iqtisadiyyatı, təşkili, planlaşdırılması və idarə edilməsi” kafedrasının müdiri vəzifəsində çalışmışdır.
1986-cı ildə Moskva şəhərində “Aqrar-sənaye kompleksi sistemində yeyinti sənayesinin inkişafının perspektiv planlaşdırılması problemləri” mövzusunda doktorluq dissertasiyasını müdafiə etmişdir.
1993-cü ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində əvvəlcə “Sənayenin iqtisadiyyatı” kafedrasının professoru, 2001-2014-cü illərdə “Biznesin idarə edilməsi” kafedrasının müdiri vəzifəsində çalışmışdır.
Hazırda UNEC-in “Biznesin idarə edilməsi” kafedrasının məsləhətçi-professorudur.
Milli iqtisadiyyatın aktual problemlərinə aid 180-a qədər elmi əsərin, o cümlədən 15 kitab, monoqrafiya, dərslik və dərs vəsaitinin müəllifidir.

alicann_biznesд.э.н., проф. Аббасов Алыджан Байрамали оглы
В 1962 году окончил Азербайджанский институт нефти и химии им.М.Азизбекова (в настоящее время Азербайджанская государственная нефтяная академия), и в  1962-1964 годы по направлению работал экономистом, старшим экономистом в различных буровых конторах при тресте «Ширваннефтчыхарма», находящегося в городе Алибайрамлы (ныне Ширван).
В 1965 году поступил на очное отделение аспирантуры Азербайджанского института нефти и химии им.М.Азизбекова и в  1967 году защитил кандидатскую диссертацию.
В 1965-1983 годы работал в Научно-исследовательском институте при Государственном комитете Азербайджанской Республики на должности начальника сектора и отдела.
В 1984-1992 годы работал заведующим кафедрой «Экономика, организация, планирование и управление производством» Азербайджанского института технологии.
В 1986 году в городе Москве защитил докторскую диссертацию по теме «Проблемы перспективного планирования развития пищевой промышленности в аграрно-промышленном комплексе».
В настоящее время он является профессором-консультантом кафедры «Управление бизнесом» .
С 1993 года работал вначале профессором кафедры «Экономика промышленности», а в 2001-2014 годы заведующим кафедрой «Управление бизнесом» Азербайджанского государственного экономического университета.
Является автором около 180 научных работ по актуальным проблемам национальной экономики, в том числе 15 книг, монографий, учебников и учебных пособий.