i.e.n., dos. Amanova Lalə Səmədağa
1987-ci ildə D.Bunyadzadə adına Xalq Təsərrüfatı İnstitutunun “ Uçot-iqtisad” ixtisasını  bitirmişdir.
1992-ci ildə Azərbaycan Elmi-Tədqiqat Kənd Təsərrüfatının İqtisadiyyatı və Təşkili İnstitutunda  namizədlik dissertasiyasını müdafiə edib, iqtisad elmləri namizədi dərəcəsini almışdır.
1993-cü ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad İnstitutunun sosial-iqtisadi elmi-tədqiqat laboratoriyasında baş elmi işçi işləyib.
1995-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad İnstitutunun “Aqrar-sənaye kompleksinin iqtisadiyyatı və idarə edilməsi” kafedrasında müəllim, baş müəllim vəzifələrində çalışıb.
2002-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində dosentdir.
Hazırda UNEC-in Rus İqtisadiyyat Məktəbinin “İqtisadiyyat” kafedrasının dosentidir.
30-dan cox elmi-metodiki işlərin, onlardan: 1 dərs vəsaiti, 3 dərslik, 2 dərs proqramları, beynəlxalq və  praktiki konfranslar, elmi məqalələrin müəllifidir.

She was born on May 15, 1966 in Baku.
In 1987 she graduated from Azerbaijan   Institute of National Economy named after D.Bunyadzade   in “Accounting-economics”.
In 1992 she defended her dissertation at   Azerbaijan Scientific-Research Institute of Economics and Organization of Agriculture and received the degree of candidate of economic sciences.
In 1993 she worked as a senior scientific worker at the Socio-Economic Research Laboratory of   Azerbaijan State University of Economics.
In 1995 she worked as a lecturer, senior lecturer at the department of   “Economics and Management of Agrarian Industry Complex” of Azerbaijan State University of Economics.
Since 2002 she has been an associate professor at Azerbaijan State University of Economics.
Currently she is associate professor at the department of “Economics” of   Russian School of   Economics of UNEC.
She is author of more than 30 scientific -methodical works, including: a training aid, 3 textbooks, 2 course programs,   materials     of   international and practical conferences, scientific articles.