bank_azer_fotoi.e.n., dos. Babayev Azər Alim oğlu
1983-cü ildə D.Bünyadzadə adına Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutuna (indiki Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti) daxil olmuşdur.
1984-1986-cı illərdə hərbi xidmətdə olmuşdur.
1986-1989-cu illərdə təhsilinmi N.A.Voznesenski adına Leninqrad Maliyyə-İqtisad İnstitutunun Bakı Filialının Maliyyə-kredit fakültəsində davam etdirmişdir.
1989-cu ildə həmin institutu fərqlənmə diplomu ilə bitirərək iqtisadçı ixtisasına yiyələnmişdir.
Ali məktəbi bitirdikdən sonra təhsilini məqsədli aspiranturada davam etdirərək, LMİİ-nin Bakı Filialının Elmi Şurasının qərarı ilə N.A.Voznesenski adına Leninqrad Maliyyə-İqtisad İnstitutuna göndərilmişdir.
1989-1990-cu illərdə LMİİ-nin «Pul tədavülü və kredit» kafedrasının stajoru, 1990-1993-cu illərdə isə həmin kafedranın aspirantı olmuşdur.
1994-cü ildə Sankt-Peterburq Dövlət İqtisad və Maliyyə Universitetinin 08.00.10 – «Maliyyə, pul tədavülü və kredit» ixtisası üzrə dissertasiya müdafiə edərək iqtisad elmləri namizədi elmi dərəcəsinə layiq görülmüşdür.
1994-cü il sentyabrın 1-dən Azərbaycan Dövlət İqtisad İnstitutunun (indiki Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin) «Bank işi və pul tədavülü» (daha sonra «Bank işi») kafedrasında çalışır.
2000-2017-ci illərdə «Bank işi», “Maiyyə və maliyyə institutları” kafedralarının dosenti olub.
Çoxsaylı metodiki, elmi-metodiki nəşrlərin, elmi məqalə və tezislərin müəllifidir. Kafedranın «Pul, kredit və banklar», «Pul və banklar», «Qiymətli kağızlar bazarı» kimi baza fənnləri üzrə dərsliklərin həmmüəlliflərindəndir.
Dəfələrlə ölkə və beynəlxalq qurumlar tərəfindən təşkil edilmiş ixtisasartırma, hazırlıq və inkişaf proqramlarında iştirak etmişdir.

He was born on May 19, 1966 in Baku.
In 1983 he entered Azerbaijan Institute of National Economy named after D.Bunyadzade (now Azerbaijan State   University of Economics).
He served in military service in 1984-1986.
In 1986-1989, he continued his education at the faculty of “Finance and Credit” of the Baku Branch of   Leningrad Finance and Economics Institute named after N. V Voznesensky.
In 1989, he graduated from the same institute with honors and got   an economist degree.
After graduating from high school, he continued his postgraduate study and was sent to  Leningrad  Finance and Economics Institute named after N.V.  Voznesensky by the decision   of the Scientific Council of the Baku Branch of LFEI.
In 1989-1990 he was a trainee of the department of “Money circulation and credit” of Leningrad   State      University,  and in 1990-1993 he was a post-graduate student of the same department.
In 1994 he defended his dissertation on the specialty 08.00.10 – “Finance, money circulation and credit” of the St. Petersburg State University of Economics and Finance, and was awarded the scientific degree of candidate of economic sciences.
From September 1, 1994 he works at the department of “Banking   and money circulation” (later “Banking”) of  Azerbaijan State   Institute of Economics (present Azerbaijan State University of   Economics).
In   2000 -2017, he worked as an assistant professor at the department of “Banking” and “Finance and Financial Institutions”.
At present he is the assistant professor of the chair “Economics” (Russian) of UNEC.
He is the author of numerous methodological, scientific-methodical publications, scientific articles and theses. He is one of the co-authors of the textbooks on the subjects such as “Money, Credit and Banks”, “Money and Banks”, “Securities Market”.
He has repeatedly participated in improvement of professional skills, training and development programs organized by country and international organizations.
He was awarded with the Honorary Decree of the Board of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan № T-393 of 27/09/2011.