mal_sakir_fotoi.e.n., dos. Bədəlov Şakir Şahpur  oğlu
1960-1965-ci illərdə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Bakı Dövlət Universitetinin) İqtisad fakultəsində təhsil alaraq Maliyyə və kredit ixtisası üzrə fərqlənmə diplomu ilə bitirmiş və Universitetin Elmi Şurasının qərarı ilə aspiranturada təhsil almağa tövsiyyə edilmişdir.
1965-1966-cı illərdə təyinat üzrə Abşeron rayon maliyyə şöbəsində büdcə üzrə inspektor və baş inspektor vəzifələrində çalışıb.
1966-cı ilin sentyabr ayında Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunun (indiki Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti)«Maliyyə və kredit» kafedrasına müəllim vəzifəsinə dəvət edilmişdir. 1966-1968-ci illərdə pedaqoji fəaliyyətlə yanaşı elmi-tədqiqatla məşğul olmuşdur.
1968-ci ilin noyabr ayında zabit kimi orduya hərbi xidmətə çağrılmışdır.
1969-cu ilin axırına qədər hərbi hissədə Maliyyə təminatı xidmətinin rəisi vəzifəsində çalışmışdır.
1971-ci ildə ordudan tərxis edildikdən sonra elmi-pedaqoji fəaliyyətini davam etdirmiş, kafedranın baş müəllimi seçilmişdir.
1974-cü ildə «Sosializm Yarışının Qalibi» döş nişanı ilə təltif edilmişdir.
1975-ci ildə Moskva Maliyyə Akademiyasında Maliyyə, pul tədavülü və kredit ixtisası üzrə müvəffəqiyyətlə dissertasiya müdafiə edərək iqtisad elmləri namizədi alimlik dərəcəsi almışdır.
1982-ci ildə Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunun «Maliyyə və kredit» kafedrasının dosenti vəzifəsinə seçilmişdir.
1984-cü ildə «Maliyyə-statistika» fakultəsinin dekan müavini işləmiş, 1987-ci ildə fakultə dekanı vəzifəsinə seçilmiş və 1995-ci ilədək bu vəzifədə çalışmışdır.
1990-cı ildə «Yüksək ixtisaslı kadrların hazırlanmasında, elmi-tədqiqat işlərinin təşkilində və institutun maddi-texniki bazasının möh­kəm­ləndi­ril­mə­sində göstərdiyi xidmətlərinə  görə» AR Təhsil Nazir­li­yinin, AR Dövlət Sığorta Şirkətinin Fəxri Fərmanları ilə təltif edilmişdir.
2001-2005-ci illərdə Maliyyə və kredit fakültəsinin dekanı vəzifəsində işləmişdir.
2017-ci ilə kimi “Maliyyə və maliyyə institutları” kafedrasının dosenti olub.
AR Prezidentinin 26 sentyabr 2011-ci il Sərəncamına əsasən Azərbaycanda təhsilin inkişafındakı xidmətlərinə görə “Əməkdar Müəllim” fəxri adı verilib.
UNEC-in Fəxri professoru olub.
2017-ci ildə təqaüdə yola salınıb.
«Maliyyə və kredit», «Müəssisələrin və xalq təsərrüfatı sahələrinin maliy­yəsi», «Maliyyə», «Büdcə sistemi» dərsliklərinin həmmüəllifidir, bir sıra dərs vəsaitlərinin, proqram və metodiki vəsaitlərin, 50-dən artıq elmi məqalənin müəl­lifidir. Bir sıra Beynəlxalq elmi konfranslarda elmi məruzələrlə çıxış etmişdir.

Badalov Shakir Shapur oghlu was born on May 15 1940 in Zarat village of Ismayilli region.
Within 1960-1965 he studied at the School of Economics of the Azerbaijan State University (present Baku State University) and graduated from with honors; after the graduation he was recommended to get the post- graduate education by the Scientific Council of the University.
In the years of 1965-1966 he served as a budget inspector of the financial department of Absheron district and then a senior inspector.
In September of 1966 he was appointed a teaching staff of the Department Finance and Credit of the Azerbaijan Institute of the National Economy. Within 1966-1968 he carried out the scientific- research activity beside the academic.
In 1968 he served at the Military Army as an officer.
He served as a Head of the Financial Support Service” of the military unit till the end of 1969.
Badalov continued his pedagogical activity after he was demobilized from the army in 1971.
He was awarded a badge of the “Winner of the Socialism Competition”.
In 1975 Badalov defended his Candidate’s paper on “Finance, Money Turnover and Credit” at the Financial Academy of Moscow and became a Candidate in Economy.
In 1982 he became an Assistant Professor of the Department “Finance and Credit” of the Azerbaijan Institute of the National Economy.
In 1984 he served as a Deputy Dean of the School of Finance- statistics, in 1987 was elected a Dean of the School until 1995.
Badalov was awarded the Honorary Certificates by the Ministry of Education of AR and the State Insurance Company of AR for his “Contributions in the preparation of the highly-skilled cadres, organizing the scientific-research works and improving the material and technical base of the university”.
He served as a Dean of the School of Finance and Credit of ASUE within 2001-2005. Badalov is the co-author of the textbooks “Finance-credit”, “Financing of Enterprises and the National Economy”, “Finance” and “Budget System”, the author of many training aids, programs and methodological facilities and more than 50 scientific articles. He made scientific reports in different International Scientific Conferences.
Currently Badalov conducts classes on “Finance”, “Budget System”, “Problems of Budget Forecasting”, “Insurance Affairs” and so on, carries out scientific activity and has been working on new textbooks and training aids.