inqilabTRkZmUi.e.n. dos. Əhmədov İnqilab Ağacan oğlu
1960-cı ildə Lənkəran rayonunda anadan olub. Orta təhsilini 1967-1977-ci illərdə Lənkəran rayonunda alıb.
Əmək fəaliyyətinə 1977-ci ildə Lənkəran rayonunun Ş. Axundov adına sovxozunda fəhlə kimi başlayıb.1979-cu ilin may ayından 1981-ci ilin iyununa qədər Sovet Ordusu sıralarında hərbi xidmət keçib. Ordu sıralarından tərxis olunandan sonra Leninqrad şəhərində 104 nömrəli tikinti trestində işləyib.
1982-1987-ci illərdə Leninqrad Dövlət Universitetinin iqtisadiyyat fakültəsində əyani şöbədə oxuyub. Universiteti əla qiymətlə bitirdikdən sonra M. Əzizbəyov adına Azərbaycan Neft və Kimya institutunda siyasi iqtisad kafedrasında laborant vəzifəsində çalışıb.
1987-ci ildə Leninqrad Dövlət Universitetinə təcrübəkeçmə üçün ezamiyyə olunub. 1988-ci il həmin Universitetin iqtisadiyyat fakültəsinin aspiranturasına daxil olub. İki ildən sonra 1990-cı ildə namizədlik dissertasiyasını vaxtından əvvəl müdafiə edib Bakıya, Azərbaycan Neft və Kimya institutunun siyasi iqtisad kafedrasına müəllimi kimi işə düzəlib.
1990-cı ildən 1994-cü ilə kimi Strateji Araşdırmalar Mərkəzində böyük elmi işçi kimi çalışıb. 1994-cü ilin oktyabr ayından Sosial-Psixoloji Araşdırmalar Mərkəzində baş direktorun müavini işləyib.
1995-ci ilin noyabr ayından 2005-ci ilin iyun ayına qədər “Trend” analitik informasiya agentliyinin baş direktoru vəzifəsində çalışıb.
2003-cü ilin iyün ayından İctimai Vəsaitin Monitorinqi Mərkəzinin direktoru vəzifəsində çalışır.
2000-ci ilin oktyabr ayında Sankt-Peterburq İqtisadiyyat və Maliyyə Universtitetində iqtisadiyyat üzrə doktorluq dissertasiyasını müdafiə edib.

He was born in 1960 in Lankaran region. He received his secondary education in Lankaran region from 1967-to 1977.
He started his labor activity in 1977 on the state farm named after Akhundov in Lankaran as a worker. From May 1979 to June 1981 he served in the Soviet Army. After his discharge from the army, he worked in construction trust No. 104 in Leningrad.
From 1982  to 1987 he studied full-time at the faculty of Economics of Leningrad State University. After graduating with honours, he worked as a laboratory assistant at the department of Political Economy at the Azerbaijan Institute of Petroleum and Chemistry named after M. Azizbayov.
In 1987 he was sent to Leningrad State University for an internship. In 1988, he entered the graduate school of the faculty of Economics of the same University. Two years later, in 1990, he defended his thesis ahead of schedule and was hired as a teacher at the department of Political Economy of the Azerbaijan Institute of Petroleum and Chemistry in Baku.
From 1990 to 1994, he worked as a senior researcher at the Center for Strategic Studies. From October 1994, he worked as Deputy Director General at the Center for Socio-Psychological Research.
From November 1995 to June 2005, he served as Director-General of the analytical news agency Trend.
Since June 2003, he has been working as the director of the Public Funds Monitoring Center.
In October 2000, he defended his doctoral thesis on economics at the St. Petersburg University of Economics and Finance.
He is an associate professor of the department “International Economics” (English) at UNEC (part-time).