28 fevral 1971-ci ildə Bakı şəhərində anadan olmuşdur.
1994-cü ildə AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutunun aspirantı olmuş, 2003-cü ildə namizədlik dissertasiyasını müdafiə etmişdir. İqtisad elmləri namizədidir.
1992-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetininn “İqtisadi nəzəriyyə-2” kafedrasında laborant, 2001-ci ildən müəllim, 2005-ci ildən baş müəllim vəzifəsində çalışıb.
1 proqram, 20 elmi məqalə və tezisin müəllifidir. Beynəlxalq konfranslarda iştirak etmiş və həmin konfransların materiallarında məqalələri çap olunmuşdur. Q.Menkyunun “Ekonomiks” dərsliyinin tərcüməsində iştirak etmişdir.

к.э.н., доц. Алиева Лейла Закир кызы
В 1994 году была аспирантом Института экономики АНАН. В 2003 году защитила кандидатскую диссертацию. Кандидат экономических наук.
С 1992 года работала лаборантом на кафедре «Экономическая теория – 2» Азербайджанского государственного экономического университета, с 2001 года преподавателем, с 2005 года старшим преподавателем.
Автор 1 программы, 20 научных статей и тезисов. Принимала участие в международных конференциях, в материалах которых опубликованы ее статьи. Принимала участие в переводе учебника Г.Мэнкью «Экономикс».