28 fevral 1971-ci ildə Bakı şəhərində anadan olmuşdur.
1994-cü ildə AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutunun aspirantı olmuş, 2003-cü ildə namizədlik dissertasiyasını müdafiə etmişdir. İqtisad elmləri namizədidir.
1992-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetininn “İqtisadi nəzəriyyə-2” kafedrasında laborant, 2001-ci ildən müəllim, 2005-ci ildən baş müəllim vəzifəsində çalışıb.
1 proqram, 20 elmi məqalə və tezisin müəllifidir. Beynəlxalq konfranslarda iştirak etmiş və həmin konfransların materiallarında məqalələri çap olunmuşdur. Q.Menkyunun “Ekonomiks” dərsliyinin tərcüməsində iştirak etmişdir.

She was born on February 28, 1971, in the city of Baku.
In 1994 she was a post-graduate student of the Institute of Economics of ANAS, in 2003 she defended her thesis. She is a candidate of economic sciences.
Since 1992, she has worked as a laboratory assistant at the “Economic Theory-2” department of the Azerbaijan State University of Economics, since 2001 as a teacher, since 2005 as a senior lecturer.
She is currently an associate professor at the department of Theoretical and Practical Economics.
She is the author of 1 program, 20 scientific articles and theses. She participated in international conferences and published articles in the materials of those conferences. Participated in the translation of G. Menkyun’s textbook “Economics”.