21 iyul 1966-cı ildə Bakıda anadan olmuşdur.
Bakı şəhərində 80 saylı orta məktəbdə oxumuş (1973-1983), M.Əzizbəyov adına Azərbaycan Neft və Kimya İnstitutunun (indiki Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyası) İstehsal proseslərinin avtomatlaşdırılması fakültəsində tətbiqi riyaziyyat ixtisası üzrə (1983-1988) təhsil almışdır.
1988-2005-ci illərdə müxtəlif təşkilatlarda proqramçı və digər aparıcı vəzifələrdə çalışıb.
2005-ci ildən 2014-cü ilin aprel ayına kimi AMEA Elmi innovasiyalar Mərkəzinin (EİM) direktorunun I müavini vəzifəsində işləmişdir. 2014-2016 cı illərdə AR İqtisadiyyat nazirliyinin İqtisadi İslahatlar ETİ-da İnnovasiya inkişafı şöbəsinin müdiri vəzifəsində çalışıb.
27 iyun 2007-ci ildə “Elmi problemlərin araşdırılmasının informasiya təminatı sistemi” mövzusunda namizədlik dissertasiyasını müdafiə edərək, AR Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının qərarı ilə iqtisad elmləri namizədi alimlik dərəcəsi almışdır.
5 oktyabr 2010-cu ildə iqtisadiyyatın riyazi və instrumental üsulları ixtisası üzrə dosent adı verilmişdir.
2016-ci ildə “Azərbaycanda innovasiya potensialının idarə edilməsi mexanizminin təkmilləşdirilməsi” mövzusunda elmlər doktoru dissertasiyasını müdafiə etmiş, AR Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının qərarı ilə 25 noyabrın 2016-cı il tarixində iqtisad elmləri doktoru alimlik dərəcəsi almışdır.
2009-2014-cü illərdə “Azərbaycan Respublikasında qabaqcıl texnologiya və innovasiya məlumat bazasının yaradılması və milli innovsiya sisteminin hazırlanması” proqramının rəhbəri, 2014-cü ildə “Azərbaycanın iqtisadi inkişafında mühüm əhəmiyyət kəsb edən texnoloji innovasiya məqsədli Texnopark və Kənd Təsərrüfatı Texnoparkının (AQROPARK) qurulması” büdcə layihəsində böyük ekspert, 2015-ci ildə “Azərbaycanda innovasiya aktivliyinin qiymətləndirilməsi və innovasiya fəaliyyətinin səmərəsinin artırılması üçün təklif və tövsiyyələrin hazırlanması” büdcə layihəsinin rəhbəri olub.
9 kitabın və 90-dan çox elmi məqalənin müəllifidir. Onlardan böyük hissəsi xaricdə nüfuzlu jurnallarda və konfrans materiallarında çap olunmuşdur. 3 müəlliflik şəhadətnaməsi var.
Moskva, Kiyev, Xmelinsk, Minsk, Daşkənd, Almatı, Samarada keçirilən beynəlxalq səviyyəli konfrans və seminarlarda məruzələrlə çıxış etmiş, tədbirin plenar iclasına sədr seçilmişdir.
1989-cu ildən pedaqoji fəaliyyətə başlamışdır. Azərbaycan Xalq Təsərrüfatını İdarəetmə İnstitutunda, Bakı “Atatürk” fakültəsində, Qərb Universitetində, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində, Milli Aviasiya Akademiyasında dərs demişdir.
Beynəlxalq təşkilatların qrantlarına layiq görülmüşdür: Kanada cəmiyyəti, Əfqanlarla “Kompüter bilikləri” kursu, lektor; “İqfotek” informasiya və telekomunikasiya texnologiyalarının inkişafı ictimai birliyi, Nazirliklərin kadr işçilərinə “İnformasiya texnologiyaları ilə tanışlıq” kursu, “MS EXCEL elektron cədvəli – işgüzar adamlar üçün”, IATP Məsafəli Təhsil Akademiyası; ABŞ hökuməti tərəfindən maliyyələşən Beynəlxalq Tədqiqatlar və Mübadilələr şurasının (İREX) distant təhsil üzrə məsləhətçi adına layiq görülmüşdür.

д.э.н., проф. Гусейнова Арзу Догру гызы
Училась в средней школе № 80 города Баку 1973-1983),  получила образование на факультете Автоматизации производственных процессов Азербайджанского института нефтехимии им.М.Азизбекова (ныне Азербайджанская государственная нефтяная академия) (1983-1988).
В 1988-2005 годах работала программистом и занимала другие ведущие должности в разных организациях.
С 2005 года по апрель  2014 год работала на должности первого заместителя директора Центра научных инноваций  (ЦНИ) НАНА. В 2014-2016 годах работала на должности директора отдела инновационного развития Министерства экономики АР.
27 июня 2007 года защитила кандидатскую диссертацию на тему «Система информационного обеспечения исследования научных проблем» и по решению Высшей аттестационной комиссии при Президенте АР получила ученую степень кандидата экономических наук.
5 октября 2010 года по специальности математических и инструментальных методов экономики было присвоено звание доцента.
В 2016 году защитила докторскую диссертацию на тему «Совершенствование механизма управления инновационным потенциалом в Азербайджане».  По решению Высшей аттестационной комиссии при Президенте АР  25 ноября  2016 года получила ученую степень доктора экономических наук.
В 2009-2014 годах была руководителем программы «Создание ведущей технологической и инновационной информационной базы в Азербайджане и разработка национальной инновационной системы», в 2014 году  была главным экспертом бюджетного проекта «Создание технолого-инновационного  целевого Технопарка и сельскохозяйственного Технопарка (AQROPARK), имеющего важное значение в экономическом развитии Азербайджана»,  в 2015 году была руководителем бюджетного проекта «Разработка предложений и рекомендаций для оценки инновационной активности и повышении эффективности инновационной деятельности в Азербайджане».
Автор 9 книг и свыше 90 научных статей. Большинство из них опубликованы  за рубежом в престижных журналах и в материалах конференции. Имеет 3 авторские свидетельства.
Выступала с докладами на международного уровня конференциях, состоявшихся в Москве, Киеве, Минске, Ташкенте, Алма-Ате, Самаре, была избрана председателем пленарного заседания.
С 1989 года приступила к педагогической деятельности. Преподавала в Азербайджанском институте управления народным хозяйством, в Бакинском  факультете «Ататюрк», Западном университете, Азербайджанском государственном экономическом университете, Национальной евразийской академии.
Была признана грантов международных организаций: Общество Канады, курсы «Компьютерные знания» с афганцами, лектор; общественное объединение информационной и телекоммуникационной технологии, курс «Знакомство с информационными технологиями» для кадровых работников министерств,  электронная таблица “MS EXCEL для деловых людей; была признана  звания консультанта по дистанционному образованию Международного совета исследований и обменов (İREX), финансируемого правительством США.