UNEC-də “Strateji Yol Xəritəsi” müzakirə edilib
1-DSC_0003 (3)UNEC-in Texnologiya və dizayn fakültəsində “Azərbaycan Respublikasında telekommunikasiya və informasiya texnologiyalarının inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi”nin müzakirəsinə həsr olunan elmi seminar keçirilib.
Seminarda “İnformasiya iqtisadiyyatı və texnologiyaları” kafedrasının dosenti Təranə Əliyeva iqtisadiyyatın fərmanda öz əksini tapmış bütün istiqamətləri haqqında ümumi məlumat verib. Bildirib ki, dünyada cərəyan edən proseslərin yaratdığı yeni çağırışlara uyğunlaşmaq və mövcud qlobal iqtisadi böhranın ölkəmizə təsirini minimuma endirmək məqsədilə iqtisadi islahatların əsas strateji hədəflərinə uyğun olaraq sistemli tədbirlər həyata keçirilməlidir. T.Əliyeva sosial-iqtisadi inkişafın cari, orta və uzunmüddətli dövrləri arasında üzvi bağlılıq və qarşılıqlı uzlaşma yaratmaqla, iqtisadi inkişafın keyfiyyətcə yeni modelinin formalaşdırılmasında fərmandan irəli gələn əsas prioritet vəzifələri də seminar iştirakçılarının nəzərinə çatdırıb.
Kafedranın dosenti Arzu Hüseynova respublikada İKT-nin inkişafı istiqamətində görülən tədbirlərin perspektivlərindən danışıb. Azərbaycanda ilk telekommunikasiya peykinin orbitə çıxarılması, yüksəksürətli genişzolaqlı şəbəkə xidmətlərindən istifadənin iki dəfədən çox artırılması, ölkənin İKT üzrə gələcək perspektivlərinə görə Dünya Bankının sıralamasında dünya ölkələri arasında ilk onluqda qərarlaşması faktlarını şərh edib.
Kafedranın dosenti, SABAH Mərkəzinin rəhbəri Aida Quliyeva Strateji Yol Xəritəsində nəzərdə tutulan tədbirlər üzrə müəyyən edilən indikatorlar, strateji məqsəd və hədəfləri sadalayıb. Eyni zamanda bu strateji hədəflərə nail olmaq üçün nəzərdə tutulan tədbirlərin icrasının maliyyələşdirilmə mənbələri, qərarların qəbul edilməsinin sürətləndirilməsi, resurslardan səmərəsiz istifadənin və hədəflər arasında yarana biləcək ziddiyyətlərin qarşısının alınmasına imkan verən səmərəli icra prosesinə nail olmaq məqsədilə Strateji Yol Xəritəsinin sektorlar üzrə digər planlara və mövcud büdcələrə tam inteqrasiya olunacağı barədə məlumat verib.
Müzakirələrdə kafedranın əməkdaşları Ülviyyə Rzayeva və baş müəllim Vəkil İbrahimov İKT sahəsində yarana biləcək problemlərin aradan qaldırılması, insan kapitalının inkişafına təsiri və biznes fəaliyyətindəki əhəmiyyəti barədə fikirlərini bölüşüblər.
Seminarın sonunda Texnologiya və dizayn fakültəsinin dekanı, professor Vəkil Hüseynov mühüm sənədin ayrı-ayrı istiqamətlərinin geniş auditoriyalarda müzakirəsinin əhəmiyyətini vurğulayıb. Strateji Yol Xəritəsinin ölkə iqtisadiyyatının inkişafında müsbət rolundan danışıb.

В UNEC обсуждалась «Стратегическая дорожная карта»
На факультете Технологии и дизайна UNEC состоялся научный семинар, посвященный «Стратегической дорожной карте относительно развития телекоммуникационной и информационной технологии Азербайджанской Республики».
На семинаре доцент кафедры «Информационная экономика и технологии» Тарана Алиева дала информацию о всех направлениях экономики, которые  нашли отражение в документе. Он отметила, что с целью адаптации к новым призывам вследствие мировых процессов и сведения до минимума влияния существующего глобального экономического кризиса необходимо проведение системных мероприятий. Т.Алиева отметила об основных приоритетах в формировании качественно новой модели экономики путем создания связи и взаимодействия среди среди текущих, средних и долгосрочных периодов.
Доцент кафедры Арзу Гусейнова рассказала о перспективах мероприятий, осуществляемых в республике в направлении развития ИКТ. Она отметила о выходе в орбиту первого телекоммуникационного пейка в Азербайджане, увеличении более двух раз использования услуг высокоскоростной широкополосной сети, по перспективам страны в сфере  ИКТ в ряду Всемирного банка определения на десятом месте среди стран мира.
Доцент кафедры, руководитель центра САБАХ Аида Гулиева перечислила индикаторы, цели по мероприятиям, предусмотренным в Стратегической дорожной карте. В то же время дала информацию об источниках финансирования мероприятий, предусмотренных для достижения стратегических целей, ускорении принятия решений, устранения противоречий, которые могут возникнуть при неэффективном использовании ресурсов, в целях достижения плодотворных процессов, полной интеграции Стратегической дорожной карты по секторам в другие планы и существующие бюджеты.
На обсуждениях сотрудники кафедры Ульвия Рзаева и старший преподаватель Векил Ибрагимов поделились мнениями по вопросам устранения проблем, которые могут возникнуть в сфере ИКТ, влиянии на развитие человеческого капитала и значении в деятельности бизнеса.
В завершении семинара декан факультета Технологии и дизайна, профессор Векил Гусейнов подчеркнул о значении обсуждения отдельных направлений документа в широкой аудитории. Он отметил о положительной роли Стратегической дорожной карты в развитии экономики страны.