UNEC-də “Strateji Yol Xəritəsi” müzakirə edilib
1-DSC_0003 (3)UNEC-in Texnologiya və dizayn fakültəsində “Azərbaycan Respublikasında telekommunikasiya və informasiya texnologiyalarının inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi”nin müzakirəsinə həsr olunan elmi seminar keçirilib.
Seminarda “İnformasiya iqtisadiyyatı və texnologiyaları” kafedrasının dosenti Təranə Əliyeva iqtisadiyyatın fərmanda öz əksini tapmış bütün istiqamətləri haqqında ümumi məlumat verib. Bildirib ki, dünyada cərəyan edən proseslərin yaratdığı yeni çağırışlara uyğunlaşmaq və mövcud qlobal iqtisadi böhranın ölkəmizə təsirini minimuma endirmək məqsədilə iqtisadi islahatların əsas strateji hədəflərinə uyğun olaraq sistemli tədbirlər həyata keçirilməlidir. T.Əliyeva sosial-iqtisadi inkişafın cari, orta və uzunmüddətli dövrləri arasında üzvi bağlılıq və qarşılıqlı uzlaşma yaratmaqla, iqtisadi inkişafın keyfiyyətcə yeni modelinin formalaşdırılmasında fərmandan irəli gələn əsas prioritet vəzifələri də seminar iştirakçılarının nəzərinə çatdırıb.
Kafedranın dosenti Arzu Hüseynova respublikada İKT-nin inkişafı istiqamətində görülən tədbirlərin perspektivlərindən danışıb. Azərbaycanda ilk telekommunikasiya peykinin orbitə çıxarılması, yüksəksürətli genişzolaqlı şəbəkə xidmətlərindən istifadənin iki dəfədən çox artırılması, ölkənin İKT üzrə gələcək perspektivlərinə görə Dünya Bankının sıralamasında dünya ölkələri arasında ilk onluqda qərarlaşması faktlarını şərh edib.
Kafedranın dosenti, SABAH Mərkəzinin rəhbəri Aida Quliyeva Strateji Yol Xəritəsində nəzərdə tutulan tədbirlər üzrə müəyyən edilən indikatorlar, strateji məqsəd və hədəfləri sadalayıb. Eyni zamanda bu strateji hədəflərə nail olmaq üçün nəzərdə tutulan tədbirlərin icrasının maliyyələşdirilmə mənbələri, qərarların qəbul edilməsinin sürətləndirilməsi, resurslardan səmərəsiz istifadənin və hədəflər arasında yarana biləcək ziddiyyətlərin qarşısının alınmasına imkan verən səmərəli icra prosesinə nail olmaq məqsədilə Strateji Yol Xəritəsinin sektorlar üzrə digər planlara və mövcud büdcələrə tam inteqrasiya olunacağı barədə məlumat verib.
Müzakirələrdə kafedranın əməkdaşları Ülviyyə Rzayeva və baş müəllim Vəkil İbrahimov İKT sahəsində yarana biləcək problemlərin aradan qaldırılması, insan kapitalının inkişafına təsiri və biznes fəaliyyətindəki əhəmiyyəti barədə fikirlərini bölüşüblər.
Seminarın sonunda Texnologiya və dizayn fakültəsinin dekanı, professor Vəkil Hüseynov mühüm sənədin ayrı-ayrı istiqamətlərinin geniş auditoriyalarda müzakirəsinin əhəmiyyətini vurğulayıb. Strateji Yol Xəritəsinin ölkə iqtisadiyyatının inkişafında müsbət rolundan danışıb.

“Strategic Roadmap” discussed at UNEC
A scientific seminar dedicated to discussion of “The Strategic Roadmap for the Development of Telecommunication and Information Technologies in the Republic of Azerbaijan” has been held in UNEC School of Technology and Design”.
An Assistant Professor of the Department of “Economy and Technologies of Information” Tarana Aliyev gave general information about the all directions of economy reflected in the order. She said to adapt to the new challenges created by the processes taking place in the world and in order to minimize the impact of the current global economic crisis on the country’s economic reform measures should be implemented in accordance with the strategic objectives. T.Aliyeva brought to the attention of the participants socio-economic development in the current, medium and long-term commitment to organic and mutual reconciliation between periods, creating a new model of economic development, the formation of the main priorities arising from the decree.
Assistant Professor of the Department Arzu Huseynova spoke about the prospects of the measures taken for the development of ICT in the country. Azerbaijan’s first telecommunication satellite into orbit, the use of high-speed broadband network services more than doubled, increasing the prospects of ICT in the world ranking in the top ten in the Formation of the World Bank commented on the facts.
Associate Professor of the Department, Head of SABAH Groups Aida Guliyeva defined indicators for the Strategic Road Map proposed measures, strategic goals and objectives listed. At the same time, she provided the information about other plans available budgets, the implementation of the measures designed to achieve the strategic goals of funding sources, speeding up decision-making, inefficient use of resources and the prevention of conflicts that may arise between the targets, allowing the efficient implementation process in order to achieve the Strategic Road Map sector will be fully integrated with.
Employees of the Department Ulviyya Rzayeva and a senior teacher Vakil Ibrahimov shared their opinions about eliminating the problems that may arise in the field of ICT, human capital development and the significance of the impact and business activity.
Dean of the School of Technology and Design, Professor Vakil Huseynov important document stressed the importance of the discussion of individual aspects of the broad audiences at the end of the seminar. Spoke about the positive role of Strategic Road Map in the development of the national economy.