vergi_ramiz_fotoi.e.n., dos. Məhərrəmov Ramiz Bulut oğlu
1980-1984-cü illərdə D.Bünyadzadə adına Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunda (indiki Azərbaycan Dövləq İqtisad Universiteti) təhsil almış və Maliyyə və kredit ixtisasını fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir.
1984-1988-ci illərdə AzSSR Dövlət Plan Komitəsi nəzdində Elmi-tədqiqat İqtisadiyyat İnstitutunda iqtisadçı, kiçik elmi işçi vəzifələrində çalışmışdır.
1988-1992-ci illərdə Moskva Maliyyə İnstitutunda (indiki Rusiya Federasiyası Hökuməti nəzdində Maliyyə Akademiyası) əyani təhsil üzrə aspiranturanı bitirmiş iqtisad elmləri namizədi alimlik dərəcəsi almışdır.
1993-2001-ci illərdə Azərbaycan Universitetində baş müəllim, dosent, İqtisad və İdarəetmə fakültəsinin dekanı vəzifəsində işləmişdir.
2001-ci ilin sentyabrından Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin «Vergi və vergiqoyma» kafedrasında çalışıb.
2007-ci ildən Vergilər Nazirliyinin Tədris Mərkəzinin Tədris və metodika şöbəsinin rəisidir.
3 dərsliyin, 1 dərs vəsaitinin, 1 monaqrafiyanın həmmüəllifi, 1 monaqrafiyanın, 5 metodiki vəsaitin, 50-dən çox məqalənin, 15-ə qədər tədris proqramının müəllifidir.

Can.of. Econ., Asisst. Prof. Makharramov Ramiz Bulut
In 1980-1984 he studied at Azerbaijan Institute of National Economy named after D.Bunyadzadekh (now Azerbaijan State University of Economics) and graduated with honors in Finance and Credit.
In 1984-1988 he worked as an economist, a small scientific worker at the Scientific-Research Institute of Economics at the State Planning Committee of the AzSSR.
In 1988-1992, he graduated from Moscow Financial Institute (Financial Academy under the Government of the Russian Federation) on full-time course of post- graduate study and got academic degree of candidate of economics.
In 1993-2001 he worked as a senior lector, assistant professor at Azerbaijan University and a dean of the faculty of Economics and Management.
On September 2001 he worked at the Tax and Taxation Department of the Azerbaijan State University of Economics.
Since 2007 he is the head of the Training and Methodology Department of the Tax Ministry’s Training Center.
Currently he is an assistant professor of the department of Economics and Management at UNEC.
He is the author of 3 textbooks, 1 course book, 5 methodical aids, more than 50 articles, up to 15 educational programs and co-author of 1 monograph.