i.e.n., dos. Məmmədov Akif Bəylər oğlu20.05.1951-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Ucar rayonunda anadan olmuşdur.
1971-ci ildə Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunu (indiki Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetini) bitirmişdir.
1971-1976-cı illərdə Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunun qiyabi aspirantı olmuşdur.
1972-1973-cü illərdə hərbi xidmətdə olmuşdur.
1973-1995-ci illərdə Moskva Kooperativ İnstitutunun Bakı filialında (indiki Azərbaycan Kooperasiya Universiteti) laborant, assistent, dosent, dekan vəzifələrində işləmişdir.
1982-ci ildə Azərbaycan Respublikası EA-nın İqtisadiyyat İnstitutunda namizədlik dissertasiyasını müdafiə etmişdir. İqtisad elmləri namizədidir.

He was born on May 20, 1951, in Ujar district of the Republic of Azerbaijan.
In 1971 he graduated from the Azerbaijan Institute of National Economy (now the Azerbaijan State University of Economics).
From 1971-to 1976 he was a part-time graduate student of the Azerbaijan Institute of National Economy.
He served in the military from 1972-to 1973.
In 1973-1995 he worked as a laboratory assistant, assistant, associate professor, dean of the Baku branch of the Moscow Cooperative Institute (now the Azerbaijan Cooperation University).
In 1982, he defended his thesis at the Institute of Economics of the Academy of Sciences of the Republic of Azerbaijan. He is a candidate of economic sciences.
Since 1996, he has held the positions of associate professor and deputy dean at the Azerbaijan State University of Economics.