1997-cı ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad İnstitutunun (hazırda Universitet) «Mühasibat uçotu, nəzarət və TFT» ixtisasını bitirərək bakalavr dərəcəsi almışdır.
1999-ci ildə «Ümumi iqtisadiyyat» üzrə «Mühasibat uçotu və audit» ixtisasının magistr dərəcəsini almışdır.
2004-cü ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin «İqtisadi təhlil və audit» kafedrasında  laborant, baş laborant, müəllim vəzifəsində çalışmışdır.
20.04.2022-ci il tarixdən UNEC-in “Mühasibat uçotu və audit” kafdrasının dosenti vəzifəsinə keçirilib.
2001-ci ildə «İqtisadi təhlil və audit» kafedrasına dissertant təhkim edilmişdir.
2008-ci ildən «İqtisadi təhlil nəzəriyyəsi», «İqtisadi təhlil», «Praktiki audit» fənnlərini  dərs tədris edir.
23 adda elmi əsəri dərc edilmişdir.
2011-ci ildə dissertasiya işini müdafiə edərək iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru alimlik dərəcəsi almişdir.

PhD in Economics Hajiyeva Amaliya Rauf
In 1997, she graduated from the Azerbaijan State Institute of Economics (now the University) with a bachelor’s degree in “Accounting, Audit and TFT”.
In 1999 she received a master’s degree in “General Economics”, “Accounting and Auditing”.
Since 2004 she has worked as a laboratory assistant, senior laboratory assistant, teacher at the “Economic Analysis and Audit” department of Azerbaijan State University of Economics.
In 2001, she was assigned as a student for a degree to the department of «Economic Analysis and Auditing».
Since 2008 she has been teaching “Theory of Economic Analysis”, “Economic Analysis”, “Practical Audit”.