mob: (+99450) 323 58 78
2000-ci ildə Azərbaycan Dövlət İqtisadiyyat İnstitutunun (indiki Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti) bakalavr pilləsini “İqtisadiyyatın tənzimlənməsi” ixtisası “Qiymətin əmələ gəlməsi” ixtisaslaşması üzrə fərqlənmə diplom ilə bitirib.
2002-ci ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin magistr pilləsini “İqtisadiyyatın tənzimlənməsi” ixtisası “Qiymətin əmələ gəlməsi” ixtisaslaşması üzrə  fərqlənmə diplom ilə bitirib.
2012-ci ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində “Daxili bazarın qorunması və iqtisadi təhlükəsizliyinin təmin olunmasında qiymət amilindən istifadə yolları” mövzusunda dissertasiya işini 5308.01 şifrəsi “Ümumi iqtisadiyyat” ixtisası üzrə müvəffəqiyyətlə müdafiə etmiş, Azərbaycan Respublikası Prezidenti Yanında Ali Attestasiya Komissiyasının qərarı ilə iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru dərəcəsinə layiq görülmüşdür.
2014-cü ildən “Aqrar bazarda tədiyyə qabiliyyətli tələbin artırılması istiqamətləri” mövzusu üzrə İqtisad elmləri doktoru proqramı üzrə doktorantdır.
2001-2014-cü illərdə “Qiymət və qiymətləndirmə” kafedrasının baş laborantı işləmişdir.
2014-2018-ci illər ərzində “Qiymət və qiymətləndirmə” kafedrasında müəllim vəzifəsində çalışmışdır.
2018-ci ildən 2019-cu ilin sonunadək Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzinin “İqtisadiyyat və idarəetmə” kafedrasının baş müəllimi vəzifəsində çalışmışdır. 07.01.2020-ci il tarixdən həmin kafedranın dosenti vəzifəsinə keçirilmişdir. Eyni zamanda “İqisadiyyat”, “Statistika”, “Sənayenin təşkili və idarə olunması” ixtisasları üzrə proqram rəhbəri olmuşdur.
Tədris etdiyi fənlər siyahısında “Ali Mikroiqtisadiyyat”, “Ali Makroiqtisadiyyat”, “Dövlət sektorunun iqtisadiyyatı”, “Tədqiqat metodları”, “Akademik Yazı”, “Qiymət və dövlətin antiinhisar siyasəti”, “Qiymət və qiymətləndirmə”, “İnvestisiya layihələrinin qiymətləndirilməsi” yer almışdır.
2017-2019-cu illərdə UNEC-in SABAH Qruplarında “Qiymət və qiymətləndirmə” fənni tədris etmişdir.
2017-ci ildə UNEC-in “Gənc Müəllimlər Şurası”nın idarə heyətinin üzvü, 2018-ci ildə UNEC “Gənc Alimlər Şurası”nın üzvü seçilmişdir.
2016-2019-cu illərdə UNEC-in “Keyfiyyət elçisi” olub.
2011-ci ildə “Heydər Əliyev və Müstəqil Azərbaycanın 20 illik Sosial-İqtisadi İnkişafı” mövzusunda Respublika Elmi Məqalə Müsabiqəsində Doktorantlar arasında I yerə layiq görülmüş və mükafatlandırılmışdır.
2017-ci ilin noyabrında UNEC-də “Elm aylığı” çərçivəsində professor-müəllim heyəti, doktorant, gənc tədqiqatçı, magistr və tələbələr arasında keçirilən elmi məqalə müsabiqəsində III yeri tutmuşdur.
2017-ci il Türkiyə Respublikasının İsparta şəhərində UNEC ilə Süleyman Demirel Universitetinin birlikdə təşkilatçılığı ilə “II Beynəlxalq İqtisadi və İnzibati Perspektivlər: Dayanıqlı Qlobal Rəqabət (İnternational Economic and Administrative Perspectives (CİEP) Sustainable Global Competition)” mövzusunda beynəlxalq konfransda “Azərbaycanda rəqabət yönümlü iqtisadiyyatın formalaşmasında (istehlak və tədiyyə qabiliyyətli) tələbin rolunun təhlili” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
2018-ci ildə Türkiyə Respublikası İstanbul Universitetində UNEC-in təcrübə proqramında iştirak etmişdir.
2018-ci ildə Türkiyənin İstanbul şəhərində Uluslararasi Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Sempozyumunda məruzə ilə çıxış etmiş və bölmə moderatoru olmuşdur.
2020-ci il 5-6 iyunda Türkiyənin İstanbul şəhərində keçirilən “4th International Management and Social Research Conference” mövzusunda beynəlxalq konfransa məruzə təqdim etmişdir.
2017-ci ildə  “Web of Science” elmmetrik bazadan istifadənin əsasları UNEC, Clarivate Analytics;
2018-ci ildə “Elmi-tədqiqat işlərinin əsas nəticələrinin beynəlxalq nüfuzlu nəşrlərdə dərc olunması mexanizmi” UNEC, Clarivate Analytics;
2018-ci ildə “Müasir müəllimin fərdi işçi planının (Syllabus) tərtibi” Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi, ADA Universiteti, SABAH Mərkəzi;
2020-ci ildə UNEC-in təşkilatçılığı ilə “Distant təhsildə tədrisin təşkili və metodiki təminat” mövzusunda;
2021-ci il mayın 6-da Elsevier-in təşkilatçılığı ilə “Best practices for submitting to Lancet journals and open access options” mövzusunda təşkil olunan və ixtisası üzrə bir sıra digər təlimlərdə iştirak etmiş və sertifikatlar qazanmışdır.
2019-cu ildə UNEC-in təşkilatçılığı ilə British Council-ın keçirdiyi “Academic Writing” kursunu müvəffəqiyyətlə bitirmiş və Aptis imtahan nəticəsi olaraq B2 səviyyə sertifikatı qazanmışdır.
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) “Professor-müəllim heyətinin differensial əmək haqqı sistemi”ndə 2017/2018-ci tədris ilində 5-ci, 2018/2019-cu tədris ilində 8-ci, 2019/2020-ci tədris ilində 3-cü, 2020/2021-ci tədris ilində 6-cı, 2021/2022-ci tədris ilində 8-ci yerdə qərarlaşmışdır.
Hirsch İndex – 9, məqalələrinə istinad sayı – 242, i10 indeksi 9-dur.
2001-ci ildən Azərbaycan və ölkədən kənarda o cümlədən, Web of science, Scopus bazasında indeksləşdirilən elmi jurnallarda nəşr olunan məqalələr (25 məqalə) də nəzərə alınmaqla 100 elmi əsərin (o cümlədən, metodik göstərişlər və 1 dərslikdə həmmüəlliflik) müəllifidir.
Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzinin Elmi Şurasının üzvü, UNEC FD 1.11 Dissertasiya Şurasının nəzdində elmi seminarın üzvüdür.
İxtisas şifrinə uyğun olaraq 4 iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru proqramı istiqamətində dissertant və magistratura səviyyəsi üzrə 25-qədər magistranta elmi rəhbərlik etmişdir.
2021-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu (EİF), Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) və İslam Dünyası Elm, Təhsil və Mədəniyyət Təşkilatı (ICESCO) Böyük Zəfər Günü və Dünya Elm Günü ilə əlaqədar təşkil etdiyi və keçirdiyi “Elmdə Zəfər mükafatı-2021” müsabiqəsinə təqdim olunan “Do High Oil Prices Obstruct the Transition to Renewable Energy Consumption?” elmi tədqiqat işinə görə II yerə layiq görülmüşdür.
2021-ci ildə “Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin Fəxri Fərmanı” ilə təltif olunmuşdur.
02.09.2022-ci il tarixdən “İqtisadiyyat” kafedrasının müdiri vəzifəsinə təyin edilmişdir.
DSC_8448IMG-20171006-WA0000IMG-20171006-WA0019suqra_qiymet
i.f.d. S.Hümbətova UNEC NEWS-da
UNEC alimləri beynəlxalq elmi jurnalda ölkə regionlarının inkişafının funksional təhlilini aparıb (20.11.2017)

д.ф.э., доц. Гумбатова Сугра Ингилаб гызы
В 2000 году окончила с отличием ступень бакалавра Азербайджанского государственного экономического института (ныне Азербайджанский государственный экономический университет) по специальности «Регулирование экономики» специализации «Ценообразование».
В 2002 году окончила с отличием магистратуру Азербайджанского государственного экономического университета по специальности «Регулирование экономики» специализации «Ценообразование».
В 2012 году в Азербайджанском государственном экономическом университете защитила диссертационную работу на тему «Пути использования ценовых факторов в сохранении внутреннего рынка и обеспечении экономической безопасности» шифр  5308.01 по специальности «Общая экономика», по решению Высшей аттестационной комиссии при Президенте Азербайджанской Республики была удостоена ученой степени доктора философии по экономике.
С 2014 года является докторантом по программе доктора экономических наук по теме «Направления повышения платежеспособных потребностей на аграрном рынке».
В 2001-2014 годах работала на кафедре «Цена и оценка» в качестве старшего лаборанта.
В 2014-2018 годах работала на должности преподавателя кафедры «Цена и оценка».
С 2018 года до конца 2019 года работала старшим преподавателем кафедры Экономика и управление» Международного центра магистратуры и докторантуры.
07.01.2020 года была переведена на должность доцента указанной кафедры. В то же время является руководителем программы по специальностям «Экономика», «Статистика», «Организация и управление промышленностью».
В списке преподаваемых дисциплин «Высшая микроэкономика», «Высшая макроэкономика», «Экономика государственного сектора», «Цена и антимонополистическая политика государства», «Цена и оценка», «Оценка инвестиционных проектов», «Методы исследования», «Академическое письмо».
В 2017- 2019 годах в группах САБАХ UNEC преподавала дисциплину «Цена и оценка» на азербайджанском и английском языках.
В 2017 году была избрана членом правления «Совета молодых преподавателей» UNEC, в 2018 году членом «Совета молодых преподавателей UNEC.
В 2016-2019 годах была избрана «Посланником качества» UNEC.
В 2011 году на Республиканском конкурсе научных статей на тему «Гейдар Алиев и 20-летнее социально-экономическое развитие независимого Азербайджана» заняла I место и была награждена.
В ноябре 2017 года на конкурсе научных статей, проводимого в рамках «Месяца науки» в UNEC среди профессорско-преподавательского состава, докторантов, молодых исследователей, магистров и студентов заняла III место.
В 2017 году выступила с докладом на тему «Анализ роли спроса в формировании конкурентоспособной экономики в Азербайджане» (потребление и платежеспособность) на международной конференции, состоявшейся в городе Спарте Турецкой Республики при организационной и  совместной поддержке UNEC и университета имени Сулеймана Демиреля  на тему  II Международные экономические и административные перспективы: Устойчивая глобальная конкуренция (İnternational   Economic   and  Administrative Perspectives (CİEPSustainable Global Competition)”.
В 2018 году в Стамбульском университете Турецкой Республики приняла участие в производственной программе   UNEC.
В 2018 году выступила с докладом и была модератором отдела на Международном симпозиуме стратегических и социальных исследований, состоявшемся в городе Стамбуле.
Представила доклад на международной конференции, состоявшейся 5-6 июня 2020 года в городе Стамбуле, на тему «4th International Management and Social Research Conference».
В 2019 голу успешно завершила курсы «Academic Writing», проведенные British Council при организационной поддержке UNEC и как результат экзамена Aptis получила сертификат уровня B2.
В 2017 году основы использовании базы наукометрии UNEC, Clarivate Analytics;
*****
В 2018 году «Механизм публикации основных результатов научных исследований в авторитетных международных изданиях» UNEC, Clarivate Analytics;****
В 2018 году «Составление индивидуального рабочего плана современного преподавателя (Силлабус)» Министерство образования Азербайджанской Республики, университет АДА, Центр САБАХ;
В 2020 году при организационной поддержке UNEC на тему «Организация и методическое обеспечение дистанционного обучения»;
6 мая 2021 года приняла участие и получила сертификаты в ряде тренингах, организованных со стороны Elsevier на тему «Best practices for submitting to Lancet journals and open access options».
В рейтинговой таблице «Системы дифференциальной заработной платы профессорско-преподавательского состава» Азербайджанского государственного экономического университета с 2017/2018 года включая текущий учебный год вошла в десятку.
Индекс Хирша – 11, число ссылок на статью – 569, i10- индекс 12.
Является автором 100 статей (в том числе методические указания, предметные программы и соавторство 1 учебника), с учетом статей, написанных в соавторстве с профессорско-преподавательским составом зарубежных вузов (39 статей) в научных журналах, индексируемых в Web of Science, базе данных Scopus, в том числе в Азербайджане и за пределами страны.
С 2019 года является членом Ученого совета Международного центра магистратуры и докторантуры, членом научного семинара при Диссертационном совете FD 1.11 UNEC.
В соответствии с кодом специальности в направлении 3 программ доктора философии по экономике на уровне диссертанта и магистратуры была научным руководителем около 30 магистрантов.
В 2021 году за научную исследовательскую работу «Do High Oil Prices Obstruct the Transition to Renewable Energy Consumption?», представленную на конкурс «Премия Победы в науке -2021», организованную и проведенную Фондом развития науки (ФРН) при Президенте Азербайджанской Республики, Азербайджанской национальной академией наук (НАНА), Всемирной исламской организацией науки, образования и культуры (ICESCO) в связи с Днем Великой Победы и Всемирным днем науки была награждена и удостоена II места.
В 2021 году была награждена Почетной грамотой Министерства образования Азербайджанской Республики.
С 09.02.2022 года была назначена на должность заведующей кафедрой «Экономика».
В 2023 году соответствующим приказом Высшей аттестационной комиссии при Президенте Азербайджанской Республики для организации защиты диссертаций доктора философии и доктора наук в сфере экономических наук назначена ученым секретарем Диссертационного совета UNEC.
Согласно соответствующему приказу об учреждении в UNEC звания «Исследователь» в 2023/2024 учебном году была удостоена статуса «Исследователь-доцент».
В 2024 году в рамках научного сотрудничества между Советом женщин-исследователей UNEC и Венгерским университетом Обуда участвовала в стипендиальной исследовательской программе в качестве «Приглашенного профессора» (Short-term Habilitation Period), на факультете «Бизнеса и менеджмента Келети Кароли» провела совместное исследование на тему «Влияние экономического роста на экологическую среду и производство возобновляемой энергии: на примере Азербайджана и Венгрии».
Была включена в список редакторов специального выпуска Q1 категории «Special Issue on Management Studies», индексируемого в базе данных Scopus Университета Обуда.
27 марта 2024 года выступила на международной научной конференции, посвященной теме «Зеленая экономика и устойчивость» в университете Дунауйварош в Венгрии.