İctimai Nəzarət Şurası: UNEC yeniliklərə daim açıqdır
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) rektoru, professor Ədalət Muradov UNEC İctimai N0əzarət Şurasının üzvləri ilə görüşüb.
Görüşdə 2018/2019-cu tədris ilinin yay imtahan sessiyası dövründə tələbələrin biliyinin obyektiv qiymətləndirilməsi və şəffaflığın təmin edilməsi istiqamətində imtahanların təşkili və keçirilməsi qaydaları müzakirə edilib.
Ə.Muradov ilk imtahanların yazılı keçiriləcəyini bildirərək, imtahan prosesinə nəzarətin və monitorinqlərin aparılmasının ənənəvi olaraq İctimai Nəzarət Şurasına həvalə ediləcəyini bildirib. Rektor rəsmi Facebook səhifəsindən imtahan sessiyasının başlanması ilə bağlı KİV, qeyri-hökümət təşkilatları, ictimaiyyət nümayəndələri və valideynlərə müraciət ünvanladığını diqqətə çatdırıb. Müraciətdə onlara UNEC-də imtahan sessiyasını yaxından izləmək, “Açıq qapı” günlərində iştirak etmək və müstəqil təhlillər aparmaq imkanlarının yaradıldığını qeyd edib.
UNEC İctimai Nəzarət Şurasının koordinatoru Etibar Əliyev imtahan sessiyasında şura üzvlərinin mütəmadi olaraq monitorinqlər aparacağını, rəy sorğuları keçirəcəyini, eləcə də “Açıq qapı” günlərində iştirak edəcəyini bildirib. E.Əliyev UNEC-də imtahan sessiyasının təşkilinin ildən-ilə daha da təkmilləşdirildiyini, keyfiyyətinin artırıldığını müşahidə etdiklərini vurğulayıb. Hər sessiyada imtahanla bağlı müraciətlərin nəzərəçarpacaq dərəcədə azaldığına diqqət çəkən təhsil eksperti, bunu müsbət hal kimi qiymətləndirib.
Professor Şahlar Əsgərov ictimai nəzarət şuralarının fəaliyyətinin təhsilin keyfiyyəti ilə bağlı yeni ideyaların paylaşılması baxımından əhəmiyyətindən danışaraq, UNEC rəhbərliyinin bu istiqamətdə yeniliklərə daim açıq olduğunu bildirib.
Xatırladaq ki, UNEC-in İctimai Nəzarət Şurasında Milli Məclisin deputatı, “Yeni Azərbaycan” qəzetinin baş redaktoru Hikmət Babaoğlu, əməkdar elm xadimi, professor Şahlar Əsgərov, “XXI Əsr” Təhsil Mərkəzi İctimai Birliyinin rəhbəri Etibar Əliyev, “Trend” İnformasiya Agentliyinin baş direktorunun müavini Arzu Nağıyev, Konstitusiya Araşdırmaları Fondunun rəhbəri, İnsan Haqları üzrə Birgə Qrupun üzvü Əliməmməd Nuriyev, “Multimedia” İnformasiya Sistemləri Texnologiyaları Mərkəzinin direktoru, Azərbaycan İnternet Forumunun prezidenti Osman Gündüz, Vətəndaşların Əmək Hüquqlarını Müdafiə Liqası İcraiyyə Komitəsinin sədri Sahib Məmmədov, Parlament Jurnalistləri Birliyinin sədri, “Modern” Media Qrupunun baş direktoru Elşad Eyvazlı, “Azad Müəllimlər” İctimai Birliyinin sədri Məlahət Mürşüdlü, “525-ci qəzet”in müxbiri Sevinc Qarayeva və tələbə rektor Elmir Sadıqov təmsil olunur.

Совет общественного контроля: UNEC всегда открыт новшествам
Ректор Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC), профессор Адалат Мурадов встретился с членами Совета общественного контроля.
На встрече обсуждались правила организации и проведения экзаменов в направлении обеспечения объективной оценки и прозрачности знаний студентов в период летней экзаменационной сессии 2018/2019 учебного года.
Отметив, что первые экзамены будут проводиться в письменной форме, А.Мурадов отметил, что контроль экзаменационного процесса  и проведение мониторингов традиционно будет поручено Совету общественного контроля.  Ректор довел до внимания, что в связи с началом экзаменационной сессии со страницы Фейсбука обратился к СМИ, неправительственным организациям, представителям общественности и родителям. В своем обращении он отметил о возможности наблюдения за экзаменационной сессией в UNEC, участия в «Дне открытых дверей» и свободного проведения анализа.
Координатор Совета общественного контроля UNEC Этибар Алиев отметил, что на экзаменационной сессии члены совета постоянно будут проводить мониторинги, опросы, а также участвовать в «Дне открытых дверей». Э.Алиев подчеркнул, что в UNEC с каждым годом совершенствуется организация экзаменационной сессии, повышается качество. Обратив внимание, что на каждой сессии значительно уменьшаются обращения в связи с экзаменом, эксперт образования оценил это как положительный фактор.
Профессор Шахлар Аскеров отметил о значении деятельности советов общественного контроля с точки зрения распространения новых идей в связи с образованием, руководство UNEC всегда открыто  новшествам в этом направлении.
Следут отметить, что в Совете общественного контроля представлены депутат Милли Меджлиса, главный редактор газеты “Yeni Azərbaycan” Хикмет Бабаоглы,   заслуженный деятель науки, профессор Шахлар Аскеров, руководитель Общественного объединения образовательного центра «XXI век» Этибар Алиев, заместитель генерального директора информационного агентства “Trend” Арзу Нагиев, руководитель Фонда конституционных исследований, член Совместной группы по человеческим правам Алимамед Нуриев, директор Центра технологий и информационных систем “Multimedia”, президент Интернет-форума Азербайджана Осман Гюндюз,  председатель Исполнительного комитета Лиги защиты трудовых прав граждан Сахиб Мамедов, председатель Объединения парламента журналистов, главный редактор медиа группы “Modern” Эльшад Эйвазлы, председатель Общественного объединения «Свободные учителя» Малахат Муршудли, корреспондент «525-ой газеты» Севиндж Гараева и студент-ректор Эльмир Садыгов.