İctimai Nəzarət Şurası: UNEC yeniliklərə daim açıqdır
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) rektoru, professor Ədalət Muradov UNEC İctimai N0əzarət Şurasının üzvləri ilə görüşüb.
Görüşdə 2018/2019-cu tədris ilinin yay imtahan sessiyası dövründə tələbələrin biliyinin obyektiv qiymətləndirilməsi və şəffaflığın təmin edilməsi istiqamətində imtahanların təşkili və keçirilməsi qaydaları müzakirə edilib.
Ə.Muradov ilk imtahanların yazılı keçiriləcəyini bildirərək, imtahan prosesinə nəzarətin və monitorinqlərin aparılmasının ənənəvi olaraq İctimai Nəzarət Şurasına həvalə ediləcəyini bildirib. Rektor rəsmi Facebook səhifəsindən imtahan sessiyasının başlanması ilə bağlı KİV, qeyri-hökümət təşkilatları, ictimaiyyət nümayəndələri və valideynlərə müraciət ünvanladığını diqqətə çatdırıb. Müraciətdə onlara UNEC-də imtahan sessiyasını yaxından izləmək, “Açıq qapı” günlərində iştirak etmək və müstəqil təhlillər aparmaq imkanlarının yaradıldığını qeyd edib.
UNEC İctimai Nəzarət Şurasının koordinatoru Etibar Əliyev imtahan sessiyasında şura üzvlərinin mütəmadi olaraq monitorinqlər aparacağını, rəy sorğuları keçirəcəyini, eləcə də “Açıq qapı” günlərində iştirak edəcəyini bildirib. E.Əliyev UNEC-də imtahan sessiyasının təşkilinin ildən-ilə daha da təkmilləşdirildiyini, keyfiyyətinin artırıldığını müşahidə etdiklərini vurğulayıb. Hər sessiyada imtahanla bağlı müraciətlərin nəzərəçarpacaq dərəcədə azaldığına diqqət çəkən təhsil eksperti, bunu müsbət hal kimi qiymətləndirib.
Professor Şahlar Əsgərov ictimai nəzarət şuralarının fəaliyyətinin təhsilin keyfiyyəti ilə bağlı yeni ideyaların paylaşılması baxımından əhəmiyyətindən danışaraq, UNEC rəhbərliyinin bu istiqamətdə yeniliklərə daim açıq olduğunu bildirib.
Xatırladaq ki, UNEC-in İctimai Nəzarət Şurasında Milli Məclisin deputatı, “Yeni Azərbaycan” qəzetinin baş redaktoru Hikmət Babaoğlu, əməkdar elm xadimi, professor Şahlar Əsgərov, “XXI Əsr” Təhsil Mərkəzi İctimai Birliyinin rəhbəri Etibar Əliyev, “Trend” İnformasiya Agentliyinin baş direktorunun müavini Arzu Nağıyev, Konstitusiya Araşdırmaları Fondunun rəhbəri, İnsan Haqları üzrə Birgə Qrupun üzvü Əliməmməd Nuriyev, “Multimedia” İnformasiya Sistemləri Texnologiyaları Mərkəzinin direktoru, Azərbaycan İnternet Forumunun prezidenti Osman Gündüz, Vətəndaşların Əmək Hüquqlarını Müdafiə Liqası İcraiyyə Komitəsinin sədri Sahib Məmmədov, Parlament Jurnalistləri Birliyinin sədri, “Modern” Media Qrupunun baş direktoru Elşad Eyvazlı, “Azad Müəllimlər” İctimai Birliyinin sədri Məlahət Mürşüdlü, “525-ci qəzet”in müxbiri Sevinc Qarayeva və tələbə rektor Elmir Sadıqov təmsil olunur.

Public Supervisory Council: UNEC is always open to innovations
Rector of  Azerbaijan State University of Economics Professor Adalat Muradov, met with members of  UNEC Public Supervisory Board.
At the meeting the rules for organizing and conducting exams in the direction of objective assessment of students’ knowledge and ensuring transparency were discussed during the summer session of the 2018/2019 academic year.
A. Muradov said that the first exams would be held in writing form, and that control over the examination process and monitoring would traditionally be delegated to the Public Supervisory Council. On his official Facebook page the rector informed the media about the exam, as well as appealing to media, non-governmental organizations, public figures and parents. He noted that they had the opportunity to closely watch the UNEC exam sessions, participate in “Open Door” days  and noted that opportunities had been  created to conduct independent analyzes.
Coordinator of the UNEC Public Supervisory Board, Etibar Aliyev, said that during the examination session, the members of the council would conduct regular monitoring, conduct surveys and attend the “Open Doors” days. E.Aliyev noted that they had observed the organization of the examination session at UNEC to be improved  every year and as well as quality improvement.The  expert on education who noted that the appeals on the exam had been considerably  reduced at each session, evaluated it as a positive case.
Speaking about the importance of public supervisiory  councils in terms of sharing ideas on the quality of education, professor Shakhlar Askarov noted that UNEC leadership is always open to innovations in this direction.
It should be noted that Public Supervisiory Board is represented by the deputy of Milli Majlis, deputy editor of “Yeni Azerbaijan” newspaper Hikmet Babaoglu, honored scientist, Professor Shahlar Askarov, head of the Public Association of “XXI Century” education centre  Etibar Aliyev, Deputy Director of “Trend” News Agency  Arzu Naqiyev, head of the Constitutional Research Foundation, member of the Joint Human Rights Group Alimammad Nuriyev, Director of “Multimedia” Information Systems Technology Center, president  of the Azerbaijan Internet Forum Osman Gunduz, Chairman of the Executive Committee of Citizens’ Labor Rights Protection League Sakhib Mammadov, Chairman of the Parliamentary Journalists ‘ Union, General Director of “Modern” Media Group Elshad Eyvazli, Chairman of the Free Teachers’ Public Union Malahat Murshudlu, correspondent of “The 525th newspaper”  Sevinj Garayeva and student-rector Elmir Sadiqov.