Şöbə müdiri: Elnarə Məmmədova
Ümumi məlumat. Şöbə Universitetin fəaliyyətinin KİV-də işıqlandırılması, şəffaflığın təmin olunması məqsədilə universitetdə görülmüş işlər barədə məlumatların ictimaiyyətə çatdırılmasını təmin edir, press-relizlər, məlumat bülletenləri, bəyanatlar, müsahibələr, çıxışlar və s. hazırlayır. İctimaiyyətlə əlaqələr sahəsində normativ aktların və təşkilati sərəncamverici sənədlərin layihələrinin hazırlanmasında iştirak edir. Universitetin fəaliyyəti ilə bağlı KİV-də yayımlanan və həqiqətə uyğun olmayan məlumatlarla bağlı zəruri hallarda cavab hazırlamaq və təhrif  hallarının aradan qaldırlması üçün tədbirlər görmək də şöbənin fəaliyyətinə daxildir. Eyni zamanda şöbə universitet tədbirlərində KİV nümayəndələrinin iştirakını təşkil edir, universitetin fəaliyyəti ilə bağlı KİV-də yayımlanan materialların gündəlik monitorinqinin aparılmasını və bu barədə rəhbərliyə məlumat verilməsini təmin edir.
Şöbə fəaliyyət istiqamətləri üzrə vətəndaşlardan, dövlət orqanlarından, idarə, müəssisə və təşkilatlardan daxil olan müraciətlərə və sorğulara qanunvericiliyə uyğun olaraq baxılmasında iştirak edir. Şöbə universitetdə və digər dövlət qurumlarında yaradılmış komissiyalarda, işçi qruplarında, fəaliyyətinə aid məsələlər üzrə keçirilən müxtəlif səviyyəli yerli və beynəlxalq tədbirlərdə universiteti təmsil edir, onların işində iştirak edir.
Şöbə ali təhsil müəssisəsinin fəaliyyəti ilə bağlı KİV-lə əlaqələrin qurulması və ictimaiyyətin məlumatlandırılması sahəsində işlərin təşkilini və tənzimlənməsini həyata keçirir. Mətbuat konfransları, brifinqlər, qəbullar, mətbuatın fəaliyyətinin monitorinqinin aparılması, yerli və xarici medianın universitetin fəaliyyəti barədə dərc etdiyi və ya yaydığı informasiyalar barədə universitetin əməkdaşlarını məlumatlandırmaq, konfrans və simpoziumları təşkili şöbənin fəaliyyətinə daxildir. Mədəni tədbirlərin təşkili, universitetin nüfuzunun artırılması istiqamətində silsilə fəaliyyətlər də struktur bölmənin səlahiyyətinə daxildir. Şöbə həmçinin, universitetin rəsmi internet saytı üçün məlumatları hazırlayır.
Şöbə abituriyentlərə, şagirdlərə universitet və onun strukturları haqqında məlumatları çatdırmaq məqsədilə sərgilərdə iştirak edir, lisey, hazırlıq kurslarında görüşlər keçirir və ziyarət proqramları təşkil edir. Universitetin tədbirləri ilə bağlı ictimaiyyəti və əməkdaşları  məlumatlandırmaq məqsədilə bülletenlər, xəbərlərin elanlarını hazırlayır. Universitetin tanıdılmasında istifadə edilən kataloq, broşura və tanıtma çarxlarını hazırlayır, ölkə xaricindən universitetlə bağlı məlumat əldə etmək istəyən şəxslərə məsləhət xidməti göstərir və ziyarət məqsədi ilə gələn qonaqları universitetlə tanış edir.
“Qaynar xətt” xidməti. Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Qaynar Xətt”-i 2014-cü il may ayının 12-də fəaliyyətə başlayıb. “Qaynar xətt”in yaradılmasında əsas məqsəd təhsil prosesində şəffaflığı təmin etməkdir. “Qaynar Xətt”-lə əlaqə saxlamaq üçün 146-1-3 düyməsini yığmaqla (492-59-03) universitet haqqında olan sual, şikayət və təkliflərinizi bildirmək mümkündür. Daxil olan müraciətlər operativ şəkildə cavablandırılır, təhlil tələb edən müraciətlər isə araşdırılaraq, universitetin aidiyyatı  strukturlarına yönəldilir.
İctimaiyyətlə Əlaqələr şöbəsi və Rəqəmsal Media bölməsi əvvəllər 2014-cü ildə yaradılan Marketinq və Kommunikasiya departamentinin tərkibində olub. 2023-cü ilin dekabrından Rəqəmsal Media bölməsi ilə birləşdirilərək müstəqil şöbə kimi fəaliyyət göstərir.
UNEC-in rəsmi saytı. 2015-ci ilin mayında Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində innovasiyanın tətbiqi istiqamətində növbəti yeniliklər reallaşdırılaraq universitetin yeni rəsmi saytının – unec.edu.az saytının təqdimatı olub. 2015-ci ilin mayında Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində universitetin yeni rəsmi saytının – unec.edu.az saytının təqdimatı olmuşdur. Sayt müasir tələblərə cavab verən, təkmilləşdirilmiş, yeni imkanlarla zənginləşdirilmiş format əsasında hazırlanmışdır. Saytda istifadəçilərin lazımı informasiyanın tez bir zamanda əldə etməsi üçün müasir veb-dizayn komponentlərindən istifadə olunmuşdur. Rebrendinq çərçivəsində universitetin müasir tələblərə cavab verən, təkmilləşdirilmiş, yeni imkanlarla zənginləşdirilmiş rəsmi veb saytının təqdimatı keçirilib. UNEC (University of Economy) saytın domain adında da öz əksini tapıb. İstifadəçilərin unec.edu.az saytında lazımı informasiyanın tez bir zamanda əldə etməsi üçün müasir veb-dizayn komponentlərindən istifadə olunub. Üç dildə təqdim olunan saytda texniki və proqram təminatı cəhətdən ən müasir yeniliklər tətbiq edilib. 2016-cı ildə saytın əlavəsi kimi iOS və Android platformaları üçün mobil tətbiqetmə də istifadəçilərə təqdim olunub.
2018-ci ildən əsasən xəbərlər və elanlar bölməsini təşkil edən news.unec.edu.az saytı yaradılmışdır.

| Заведующая отделом: Эльнара МамедоваАдрес:  Баку, Истиглалият, 6 (I корпус, комната 203, 204, 209) |
Общая информация. Отдел в целях освещения деятельности университета в СМИ и обеспечения прозрачности предоставляет общественности информацию о проделанной в университете работе, готовит пресс-релизы, информационные бюллетени, заявления, интервью, выступления и т.д. Участвует в подготовке нормативных актов и организационно-распорядительных документов в сфере связей с общественностью. В деятельность отдела также входит подготовка ответов на неправдивую информацию, публикуемую в средствах массовой информации, и принятие мер по устранению искажений. В то же время отдел организует участие представителей СМИ в университетских мероприятиях, обеспечивает ежедневный мониторинг публикуемых в СМИ материалов, касающихся деятельности университета, и в связи с этим дает информацию руководству.
Отдел участвует в рассмотрении в соответствии с законодательством обращений и запросов, поступивших от граждан, государственных органов, администраций, предприятий и организаций. Отдел представляет университет в комиссиях, рабочих группах, на мероприятиях местного и международного уровня, проводимых в университете и других государственных учреждениях, участвует в их работе.
Отдел осуществляет организацию и регулирование работ в сфере установления связи со СМИ и информированием общественности в связи с деятельностью высших учебных заведений. В сферу деятельности отдела входит проведение пресс-конференций, брифингов, приемов, проведение мониторинга деятельности прессы, информирование сотрудников университета об информации, которую публикуют или распространяют местные и зарубежные медиа о деятельности университета, организация конференций и симпозиумов. В компетенцию структурного подразделения входят также организация культурных мероприятий, проведение цикла работ в направлении повышения престижа университета. Отдел также разрабатывает и готовит информацию для официального сайта в интернете.
Отдел участвует в выставках, проводит встречи в вузах и на подготовительных курсах, организует визитные программы с целью предоставления абитуриентам и школьникам информации об университете и его структурах. С целью информирования общественности и сотрудников о событиях в университете готовит бюллетени и информационные объявления. Готовит каталоги, брошюры и рекламные видеоролики, используемые для продвижения университета, оказывает консультационные услуги людям из-за пределов страны, желающим получить информацию об университете, и знакомит с университетом приезжих гостей.
Служба «Горячая линия». «Горячая линия» Азербайджанского государственного экономического университета приступила к деятельности 12 мая 2014 года. Основной целью создания «Горячей линии» является обеспечение прозрачности в учебном процессе. Для связи с «Горячей линией» достаточно набрать 146-1-3 (492-59-03) и обратиться с вопросом, жалобой или предложением об университете. На поступающие обращения в оперативной форме даются ответы, а обращения, требующие разбирательства, рассматриваются и направляются в соответствующие структуры университета.
Отдел по связям с общественностью и Отдел цифровых медиа входили в состав Департамента маркетинга и коммуникаций, созданного ранее в 2014 году. С декабря 2023 года объединившись с Отделом цифровых медиа, работает как самостоятельный отдел.
Официальный сайт UNEC. В мае 2015 года Азербайджанский государственный экономический университет реализовал очередные новшества в направлении инноваций и состоялась презентация нового официального сайта университета – unec.edu.az. Сайт разработан на основе усовершенствованного формата, отвечающего современным требованиям и обогащенного новыми функциями. На сайте использованы современные компоненты веб-дизайна, чтобы пользователи могли быстро получить необходимую информацию. В рамках ребрендинга состоялась презентация официального веб-сайта, отвечающего современным требованиям университета, усовершенствованная, обогащенная новыми возможностями. UNEC (University of Economy) нашел свое отражение в сайте доменные имена. Для того чтобы пользователи могли быстро получить необходимую информацию на сайте unec.edu.az использованы современные компоненты веб-дизайна. На сайте, представленном на трёх языках, применены самые современные новинки с точки зрения технического и программного обеспечения. В 2016 году в качестве дополнения к сайту пользователям также было представлено мобильное приложение для платформ iOS и Android.