İnklüziv ali təhsildə UNEC təcrübəsi
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində “İnklüziv ali təhsil: beynəlxalq trendlər və UNEC təcrübəsi” mövzusunda beynəlxalq konfrans işə başlayıb. UNEC, Dünya Əngəllilər Vəqfi (WDU), Azərbaycan Əlil Təşkilatları İttifaqı və Müstəqil Həyat İnkişaf və Dəstək Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə təşkil edilən tədbirdə Dünya Əngəllilər Vəqfinin (WDU) vitse-prezidenti Necdet Öztürk, Azərbaycan Əlil Təşkilatları İttifaqının (ƏTİ) sədri Davud Rəhimli, Ombudsmanın əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi üzrə müşaviri Müqalib Mahmudov iştirak edib.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin sərəncamı ilə təsdiq edilən “2018-2024-cü illərdə Azərbaycan Respublikasında sağlamlıq imkanları məhdud şəxslər üçün inklüziv təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Proqramı”nda əlilliyi olan şəxslərin təhsil hüququnun təhsilin bütün pillələri üzrə digər şəxslərlə bərabər səviyyədə təmin edilməsi, onların təhsili üçün maneəsiz mühitin yaradılması və bütün dünyada aktual olan inklüziv təhsil vasitəsi ilə cəmiyyətə inteqrasiyasını təmin edən bütün amillər nəzərə alınıb.
Rektor UNEC-də inklüziv təhsil sahəsində görülən işlərdən bəhs edərək, 2015-ci ildən universitetdə əlilliyi olan tələbələr üçün mərkəzin fəaliyyət göstərdiyini deyib. O, Azərbaycanda inklüziv ali təhsildə ikili diplom proqramının ilk dəfə UNEC ilə Moskva Dövlət Humanitar İqtisad Universiteti arasında həyata keçirildiyini qeyd edib. UNEC-də 26 fiziki məhdudiyyətli tələbənin təhsil aldığına diqqət çəkən Ə.Muradov onlara universitetin ictimai və sosial həyatında da fəal iştirak etmələri üçün hər cür şəraitin yaradıldığını vurğulayıb.
Milli Məclisin Əmək və sosial siyasət komitəsinin sədri Hadi Rəcəbli UNEC-in fiziki məhdudiyyəti olan gənclərə münasibətini xüsusi qiymətləndirib: “İnklüziv təhsil dedikdə ağla ilk gələn orta məktəblər olurdusa, ilk dəfə ali təhsil məkanında əlillərə doğru addım atan UNEC bu stereotipi dağıtdı”.
H.Rəcəbli ölkədə təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyasından irəli gələn xüsusi qayğıya ehtiyacı olan insanlar üçün inklüziv təhsil modelinin yaradılması ilə bağlı dövlətin həyata keçirdiyi islahatlardan danışaraq, bu sahədə ardıcıl işlər aparıldığını diqqətə çatdırıb. Azərbaycanda bu sahədə müəyyən təcrübə əldə olunduğunu deyən komitə sədri bununla bağlı hüquqi bazanın yaradıldığını və qanunlarda bu məsələnin təsbit edildiyini bildirib.
Dünya Əngəllilər Vəqfinin (WDU) vitse-prezidenti Necdet Öztürk dünya əhalisinin 15 faizinin fiziki məhdudiyyətli olduğunu diqqətə çatdıraraq, onların təhsil hüququnun qorunmasının vacibliyini qeyd edib. İnklüziv təhsilin xüsusiyyətlərindən danışan N.Öztürk bu sahədə dünyanın qabaqcıl universitetlərinin təcrübəsindən faydalanmağı tövsiyə edib. O, inklüziv təhsildə UNEC modelinin çox uğurlu olacağına əminliyini ifadə edib.
Əlilliyi olan şəxslərin məşğulluğunun təmin olunmasında ali təhsilin olmasını vacib şərtlərdən biri kimi qiymətləndirən Azərbaycan Əlil Təşkilatları İttifaqının prezidenti Davud Rəhimli bu istiqamətdə universitetlərin üzərinə böyük məsulliyyət düşdüyünü qeyd edib. O, inklüziv təhsildə problemlərin aradan qaldırılması ilə bağlı layihələrin həyata keçirildiyinə diqqət çəkərək, UNEC də daxil olmaqla, ölkənin 6 ali təhsil müəssisəsində beynəlxalq təcrübəyə əsaslanan mərkəzlərin yaradıldığını vurğulayıb.
Ombudsman Aparatının Hüquqi maarifləndirmə sektorunun müdiri, Ombudsmanın əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi üzrə müşaviri Müqalib Mahmudov Azərbaycan əhalisinin 6 faizinin əlil olduğunu bildirərək, bunun MDB məkanında ən aşağı göstərici olduğunu diqqətə çatdırıb.
UAE Zayed Sosial Müdafiə Milli təşkilatının tədris sektorunun baş təlimçiləri Şaron Keqan və Tina Merk inklüziv təhsil sahəsində öz təcrübələrini paylaşıblar. UNEC-in Əlilliyi olan tələbələr üçün mərkəzinin koordinatoru Sevinc Məhsimova mərkəzin fəaliyyətindən danışıb.
Konfrans çərçivəsində UNEC ilə Azərbaycan Əlil Təşkilatları İttifaqı arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb. Sənəddə UNEC-də əlilliyi olan şəxslərin abilitasiya və reabilitasiyası məqsədi ilə birgə effektiv pedaqoji prosedurların hazırlanması nəzərdə tutulub. Eyni zamanda birgə layihə, konfrans, seminar, təlimlərin təşkil edilməsi və digər məsələlər əks olunub.
Üç gün davam edəcək konfransda xarici və yerli mütəxəssislərin inklüziv ali təhsilin bütün istiqamətləri üzrə təlimləri təşkil ediləcək.

Опыт UNEC в высшем инклюзивном образовании
В  Азербайджанском государственном экономическом университете начала свою работу международная конференция на тему «Высшее инклюзивное образование: международные тренды и UNEC».  В конференции, состоявшейся при совместной организационной поддержке  UNEC, Всемирного фонда инвалидов (WDU), Союза организаций инвалидов Азербайджана и Независимого центра развития и поддержки, приняли участие вице-президент Всемирного фонда инвалидов  (WDU) Неджет Озтурк, председатель Союза организаций инвалидов Азербайджана (СОИА) Давуд Рагимли, советник омбудсмана по правам лиц с инвалидностью Мугалиб  Махмудов.
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов отметил, что в  утвержденной по распоряжению Президента Ильхама Алиева  «Государственной программе по развитию в Азербайджанской Республике инклюзивного образования для лиц с ограниченными возможностями здоровья  на  2018-2024 годы»   предусмотрено обеспечение лиц с инвалидностью прав на образование на всех ступенях образования, создание для них беспрепятственной среды, и обеспечение интеграции в общество всеми актуальными в мире инклюзивными средствами образования.
Говоря о проделанных работах в сфере инклюзивного образования в UNEC, ректор отметил о деятельности Центра для студентов с инвалидностью, действующего  в университете с 2015 года.  Он подчеркнул, что  программа двойного диплома в высшем инклюзивном образовании в Азербайджане впервые была реализована между UNEC и Московским государственным гуманитарно-экономическом университетом.  Обратив внимание, что в UNEC обучаются 26 студентов с физическими ограничениями, А.Мурадов подчеркнул, что в университете созданы все условия для их активного участия в общественной и социальной жизни университета.
Председатель Комитета труда и социальной политики Милли Меджлиса Хади Раджабли особо оценил отношение UNEC к молодежи с инвалидностью: «Если, говоря об инклюзивном образовании первое,  что приходило  в голову это средние школы, то UNEC, сделав шаг к инвалидам, разрушил этот стереотип».
Говоря об осуществляемых государством реформах в связи с созданием инклюзивной модели образования для людей, нуждающихся в особой заботе, исходящей из Государственной стратегии  по развитию образования в стране, Х.Раджабли обратил внимание на последовательно осуществляемые работы в этой сфере. Отметив, что Азербайджан имеет определенный опыт в этой сфере, председатель комитета подчеркнул о создании в связи с этим правовой базы и закреплении этих вопросов в законах.
Вице-президент Всемирного фонда инвалидов (WDU) Неждат Озтурк обратив внимание, что 15 процентов населения мира составляют лица с физическими ограничениями,  отметил о важности защиты их прав на образование. Говоря об особенностях инклюзивного образования, Н.Озтурк рекомендовал воспользоваться опытом ведущих университетов мира в этом направлении.  Он выразил уверенность в большом успехе  модели UNEC в инклюзивном образовании.
Оценив высшее образование как одно из важных условий в обеспечении занятости лиц с инвалидностью, президент Союза организаций инвалидов Азербайджана Давуд Рагимли, отметил, что в этом направлении на университет падает большая ответственность. Обратив внимание на реализацию проектов в связи с устранением проблем в инклюзивном образовании, он подчеркнул о создании в 6 высших учебных заведениях страны, включая UNEC,  центров,  основанных на международном опыте.
Заведующий Отделом сектора правового просвещения Аппарата Омбудсмана, советник омбудсмана по правам лиц с инвалидностью Мугалиб Махмудов отметил, что 6 процентов населения Азербайджана являются лица с инвалидностью, что является самым низким показателем в пространстве СНГ.
Старшие инструкторы учебного сектора Национальной организации UAE Zayed Шарон Кеган и Тина  Мерк поделились своим опытом в сфере инклюзивного образования. Координатор центра для студентов с инвалидностью UNEC Севиндж Махсимова рассказала о деятельности центра.
В рамках конференции между UNEC и Азербайджанским союзом инвалидных организаций подписано соглашение. В документе предусматривается разработка совместных эффективных педагогических процедур с целью рабилитации и реабилитации лиц с инвалидностью в UNEC.   В то же время здесь отражены проведение совместных проектов, конференций, семинаров, тренингов, а также  другие вопросы.
На трехдневной конференции будут организованы тренинги зарубежных и местных специалистов по всем направлениям инклюзивного высшего образования.