“İqtisadiyyat və sənaye” fakültəsində elmi-metodoloji seminar keçirilib
Oktyabrın 29-da Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) “İqtisadiyyat və sənaye” fakültəsinin nəzdində daimi fəaliyyət göstərən elmi-metodoloji seminarın ilk məşğələsi keçirilib.
“İqtisadiyyat və sənaye” fakültəsinin dekanı Asiman Quliyev belə məşğələlərin fakültənin professor-müəllim heyətinin elmi biliklərinin artırılmasında mühüm rolu olduğunu bildirib.
Elmi-metodoloji seminarının rəhbəri, “İqtisadiyyatın tənzimlənməsi” kafedrasının müdiri, professor Məhiş Əhmədov Azərbaycan iqtisad elmində çox az öyrənilən, lakin aktual olan prolemə həsr edilən məruzə ilə çıxış edib. M.Əhmədov “Qloballaşma şəraitində davamlı inkişaf modelinə keçidin dövlət mexanizmi” adlı məruzədə XX əsrin sonunda dünyada baş verən qloballaşma prosesləri milli, regional və beynəlxalq iqtisadiyyatların qarşılıqlı asılılığını gücləndirməklə hər bir milli iqtisadiyyat səviyyəsində sosial-iqtisadi inkişafın paradiqmasını, hərəkətverici qüvvələrini, təbiət-cəmiyyət münasibətlərinin ahəngdarlığını təmin edən prinsip, yol, meyar və mexanizmlərin davamlı inkişaf baxımından dərk olunaraq, yenidən dəyərləndirilməsini obyektiv zəruriyyətə çevirdiyini xüsusi vurğulayıb.
“Əməyin iqtisadiyyatı və təşkili” kafedrasının müdiri, professor Tofq Quliyev davamlı inkişaf konsepsisyası ilə bağlı maraq doğuran mülahizələr söyləyib.

The Scientific- methodological Seminar held at the School of “Economics and Industry”
The first training of the scientific-methodological seminar permanently performing under the School of “Economics and Industry” of Azerbaijan State University of Economics was held on October 29.
Dean of the School of “Economics and Industry” Asiman Guliyev said that the role of the kind of trainings in improving the teaching staff’s knowledge is very important.
Head of the Scientific-methodological seminar, Head of the Department “Regulation of Economy”, Professor Mahish Ahmadov made a report on the urgent but not frequently studied problem of the economic science in Azerbaijan. In his report on “The State Mechanism for the Transition to the Sustainable Development Model in a Globalizing World”, M.Ahmadov especially emphasized that the process of globalization influences the interdependences of the national, regional and international economies in the world at the end of the twentieth century; each level of the socio-economic development of the national economy paradigm, the driving forces, providing harmony between nature and society in principle, on the road, in terms of the criteria and mechanisms to realize sustainable development and re-evaluation of objective necessity converts.
Head of the Department “Economy and Organization of Labor”, Professor Tofig Guliyev has told interesting considerations connected with the concept of sustainable development.