Karyera Mərkəzi və Ernst & Young Holdings şirkəti “EY-la tanışlıq” layihəsini təqdim edib
UNEC-in Karyera Mərkəzi və dünyanın aparıcı audit şirkətlərindən biri olan Ernst & Young Holdings (CIS) şirkətinin birlikdə təqdim etdiyi “EY-la Tanışlıq” layihəsi çərçivəsində UNEC tələbələri şirkətdə informasiya turunda olublar. Görüş zamanı tələbələrə şirkətin yaranma tarixi, strukturu, fəaliyyəti və göstərilən xidmətlər barədə ətraflı məlumat verilib.
Həmçinin  İnsan Resursları Departamentinin nümayəndələri işə qəbul prosesi, şirkətdəki təcrübə proqramları və karyera imkanları mövzusunda geniş məlumat verərək, UNEC tələbələri üçün xüsusi test imtahanı da təşkil ediblər.
Görüşün sonunda tələbələri maraqlandıran suallar cavablandırılıb. Bildirilib ki, bu layihə çərçivəsində gləcəkdə də şirkətlə əməkdaşlıq davam etdiriləcək.

Career Center and the Holding Ernst & Young introduce the Project “Acquaintance with EY”
UNEC students became the participants of the info tour implemented within the Project “Acquaintance with EY” Project  jointly introduced by UNEC’s Career Center and one of the most leading audit companies of the world Ernst & Young Holdings (CIS). Students were provided with the information about the history of the company, structure, performances and the services provided by in detail within the meeting.
In addition, the representatives of the Human Resources Department delivered the extensive information about the recruitment process, internship programs of the company and career opportunities and organized a special testing for UNEC students.
At the end of the meeting, students’ questions on the topic were responded. It was said the cooperation with the company would be continued in the future within the project.