irsad_4823i.e.d., prof. Kərimli İrşad Abdul oğlu
1963-cü ilin dekabr ayından texnikumda oxuyarkən Göyçay avtobazasında ilk əmək fəaliyyətinə başlayıb.
Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunda (indiki Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində) təhsil alıb. 1971-ci ildə təhsil aldığı institutun elmi, ictimai-siyasi həyatında fəal iştirak etdiyinə və institutu fərqlənmə ilə bitirdiyinə görə gənc mütəxəssis kimi institutda saxlanılıb. Bir il kafedrada əvvəlcə laborant, sonra isə baş laborant vəzifəsində işlədikdən sonra istehsalatdan ayrılmaqla aspiranturaya daxil olub. Aspiranturanı müvəffəqiyyətlə bitirdikdən sonra gənc mütəxəssis kimi Azərbaycan Xarici Dillər İnstitutunun “Siyasi iqtisad” kafedrasına baş müəllim göndərilir.
1979-cu ildə Azərbaycan EA-nın İqtisadiyyat İnstitutunun İxtisaslaşmış Elmi Şurasında “İstehsalla istehlak arasında qarşılıqlı əlaqənin müasir xüsusiyyətləri” mövzusunda namizədlik dissertasiyasını müdafiə edib.
Daha sonra doktorluq dissertasiyası üzərində işləyib. Problem mürəkkəb və çoxcəhətli olduğundan Ukraynaya göndərilib. Kiyev Universitetində doktoranturada oxuyub, tədqiqat işini davam etdirib və dissertasiyasını tamamlayıb.
1994-cü ilin dekabr ayında Kiyev Universitetinin ixtisaslaşmış Elmi Şurasında “Bazar mexanizminin formalaşması və inkişaf problemləri” mövzusunda dissertasiya işini müdafiə edərək iqtisad elmləri doktoru alimlik dərəcəsi alıb. Bir neçə il sonra professor vəzifəsinə seçilib. 1998-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin, 2002-ci ildən isə Milli Elmlər Akademiyası İqtisadiyyat İnstitutunun ixtisaslaşmış müdafiə şurasının üzvü seçilib.
2017-ci ildən UNEC-in Xarici ticarətə dəstək mərkəzinin rəhbəridir.
Hazırda UNEC-in “İqtisadiyyat və idarəetmə” kafedrasının professorudur.
100-ə yaxın elmi məqalənin, bir neçə monoqrafiyanın, dərslik və dərs vəsaitlərinin müəllifidir.
.          UNEC-in “Qabaqcıl təhsil işçisiləri” (24.12.2015)
irshad8467e620565a65217valida_1789irshad_1785DSC_4823Снимок222irshad_4750
2006-cı ildə nəşr olunan «Beynəlxalq iqtisadi münasibətlərin müasir problemləri», 2013-cü ildə isə «İqtisad elmi: aktual problemlər və real yanaşmalar» adlı dərslikləri xüsusi maraqla qarşılanmışdır. «Azərbaycan və milli iqtisadi inkişaf modelləri», «İqtisadi məqsədlər və problemlər», «Beynəlxalq iqtisadiyyat və Milli iqtisadiyyatın səmərəliliyi», «Azərbaycan regional iqtisadi inteqrasiya prosesində» adlı dörd maraqlı məruzəsi beynəlxalq konfanslarda maraqla dinlənilmişdir.
İqtisad  elmləri doktoru, professordur. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının İqtisadiyyat İnstitutunun Xarici İqtisadi Əlaqələr bölməsinin baş elmi işçisi, həmin institutun ixtisaslaşmış müdafiə şurasının üzvüdür. 2015-ci ilin oktyabrından 2022-ci ilin sentyabrına kimi UNEC-in yeni yaradılmış “Beynəlxalq iqtisadiyyat” kafedrasına rəhbərlik edib.
İqtisad Universitetinin 85 illik yubileyi münasibəti ilə təhsilin səviyyəsinin qaldırılması, dünya standartlarına və dünya elminə uğurla inteqrasiya olunması, həmçinin universitetdə təhsil alan gənc nəsli yüksək ixtisaslı mütəxəssis kimi yetişmələri ilə yanaşı onların Vətən, millət, dövlət sevgisini əməllərində təcəssüm etdirən bir ziyalı, bir insan kimi formalaşması sahəsində  göstərdikləri fəaliyyətinə görə “Qabaqcıl təhsil işçisi” döş nişanı ilə təltif edilmişdir.

irsad_4823 д.э.н., проф. Керимли Иршад Абдул оглы
Получил образование в Азербайджанском институте народного хозяйства (ныне Азербайджанский государственный экономический университет). На II курсе являлся секретарем комсомольской организации факультета и членом бюро комсомольского комитета института. Будучи студентом по студенческой общественной линии выступал докладами за пределами Азербайджана — в Риге в 1970 году, а позже в Москве.
За активное участие в научной, общественно-политической жизни института и окончание института с дипломом отличия как молодой специалист оставлен в институте. Поработав год на кафедре лаборантом, затем старшим лаборантом, поступил в аспирантуру с отрывом от производства. Окончив аспирантуру как молодой специалист направляется в Азербайджанский институт иностранных языков на кафедру «Политическая экономия».
В 1979 году защитил кандидатскую диссертацию на Специализированном ученом совете института экономики АН.
Позже работал над докторской диссертацией. Ввиду того, что проблема была сложной и многогранной направлен на Украину. В Киевском университете учился в докторантуре, продолжал исследовательскую работу и завершил диссертацию.
В декабре 1994 года на Специализированном ученом совете Киевского университета защитив диссертацию, получил степень доктора экономических наук. Через несколько лет избран профессором.
В 1998 году избран членом Специализированного совета по защите Азербайджанского экономического университета, а в 2002 году института экономики Национальной академии наук.
За последние пять лет разработал и опубликовал учебники, учебные пособия, методические указания, программы дисциплин, учебные пособия по обучению экономической науки в вузах республики. Является автором около 100 научных статей, нескольких монографий, учебников и учебных пособий.
irshad8467e620565a65217valida_1789irshad_1785DSC_4823Снимок222irshad_4750
С большим интересом встречены опубликованные в 2006 году учебники «Современные проблемы международных экономических отношений», а в 2013 году «Экономическая наука: актуальные проблемы и реальные подходы». С интересом на международной конференции были прослушаны четыре интересные лекции под названиями  «Азербайджан и модели национального экономического развития», « Экономические цели и проблемы», «Международная экономика и эффективность национальной экономики»,  «Азербайджан в региональном экономическом интеграционном процессе».
С октября 2015 года по сентябрь 2022 года возглавлял вновь созданную  кафедру «Международной экономики» UNEC.
Является доктором экономических наук, профессором. Старший научный сотрудник отдела внешнеэкономических отношений института экономики Азербайджанской национальной академии наук, член Специализированного совета по защите этого же института. С декабря 2015 года руководит вновь созданной в экономическом университете кафедрой «Международная экономика».