irsad_4823i.e.d., prof. Kərimli İrşad Abdul oğlu
1963-cü ilin dekabr ayından texnikumda oxuyarkən Göyçay avtobazasında ilk əmək fəaliyyətinə başlayıb.
Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunda (indiki Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində) təhsil alıb. 1971-ci ildə təhsil aldığı institutun elmi, ictimai-siyasi həyatında fəal iştirak etdiyinə və institutu fərqlənmə ilə bitirdiyinə görə gənc mütəxəssis kimi institutda saxlanılıb. Bir il kafedrada əvvəlcə laborant, sonra isə baş laborant vəzifəsində işlədikdən sonra istehsalatdan ayrılmaqla aspiranturaya daxil olub. Aspiranturanı müvəffəqiyyətlə bitirdikdən sonra gənc mütəxəssis kimi Azərbaycan Xarici Dillər İnstitutunun “Siyasi iqtisad” kafedrasına baş müəllim göndərilir.
1979-cu ildə Azərbaycan EA-nın İqtisadiyyat İnstitutunun İxtisaslaşmış Elmi Şurasında “İstehsalla istehlak arasında qarşılıqlı əlaqənin müasir xüsusiyyətləri” mövzusunda namizədlik dissertasiyasını müdafiə edib.
Daha sonra doktorluq dissertasiyası üzərində işləyib. Problem mürəkkəb və çoxcəhətli olduğundan Ukraynaya göndərilib. Kiyev Universitetində doktoranturada oxuyub, tədqiqat işini davam etdirib və dissertasiyasını tamamlayıb.
1994-cü ilin dekabr ayında Kiyev Universitetinin ixtisaslaşmış Elmi Şurasında “Bazar mexanizminin formalaşması və inkişaf problemləri” mövzusunda dissertasiya işini müdafiə edərək iqtisad elmləri doktoru alimlik dərəcəsi alıb. Bir neçə il sonra professor vəzifəsinə seçilib. 1998-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin, 2002-ci ildən isə Milli Elmlər Akademiyası İqtisadiyyat İnstitutunun ixtisaslaşmış müdafiə şurasının üzvü seçilib.
2017-ci ildən UNEC-in Xarici ticarətə dəstək mərkəzinin rəhbəridir.
Hazırda UNEC-in “İqtisadiyyat və idarəetmə” kafedrasının professorudur.
100-ə yaxın elmi məqalənin, bir neçə monoqrafiyanın, dərslik və dərs vəsaitlərinin müəllifidir.
.          UNEC-in “Qabaqcıl təhsil işçisiləri” (24.12.2015)
irshad8467e620565a65217valida_1789irshad_1785DSC_4823Снимок222irshad_4750
2006-cı ildə nəşr olunan «Beynəlxalq iqtisadi münasibətlərin müasir problemləri», 2013-cü ildə isə «İqtisad elmi: aktual problemlər və real yanaşmalar» adlı dərslikləri xüsusi maraqla qarşılanmışdır. «Azərbaycan və milli iqtisadi inkişaf modelləri», «İqtisadi məqsədlər və problemlər», «Beynəlxalq iqtisadiyyat və Milli iqtisadiyyatın səmərəliliyi», «Azərbaycan regional iqtisadi inteqrasiya prosesində» adlı dörd maraqlı məruzəsi beynəlxalq konfanslarda maraqla dinlənilmişdir.
İqtisad  elmləri doktoru, professordur. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının İqtisadiyyat İnstitutunun Xarici İqtisadi Əlaqələr bölməsinin baş elmi işçisi, həmin institutun ixtisaslaşmış müdafiə şurasının üzvüdür. 2015-ci ilin oktyabrından 2022-ci ilin sentyabrına kimi UNEC-in yeni yaradılmış “Beynəlxalq iqtisadiyyat” kafedrasına rəhbərlik edib.
İqtisad Universitetinin 85 illik yubileyi münasibəti ilə təhsilin səviyyəsinin qaldırılması, dünya standartlarına və dünya elminə uğurla inteqrasiya olunması, həmçinin universitetdə təhsil alan gənc nəsli yüksək ixtisaslı mütəxəssis kimi yetişmələri ilə yanaşı onların Vətən, millət, dövlət sevgisini əməllərində təcəssüm etdirən bir ziyalı, bir insan kimi formalaşması sahəsində  göstərdikləri fəaliyyətinə görə “Qabaqcıl təhsil işçisi” döş nişanı ilə təltif edilmişdir.

He was born in 1947 in Goychay region.
After completing the 8th form of the secondary school, Kerimli entered the Goychay Technical School of Agriculture in 1961. He started labor activity in Goychay motor depot still studying in the technical school in 1963.
He got higher education at Azerbaijan Institute of National Economy (current Azerbaijan State University of Economics). He was provided with a job at the institute for the contributions made to the scientific and socio- political life of the university and best results in his study in 1971. Firstly, he worked as a laboratory assistant, then a senior laboratory assistant and in addition, he entered the post- graduation of the institute. After completing the post- graduation he was sent as a senior lecturer to the Department of “Political Economy” at the Azerbaijan State Institute of Foreign Languages.
In 1979, he defended the Candidate’s paper in the specialized Scientific Council of the Institute of Economics of Azerbaijan AS.
Afterwards, he worked on the Doctoral thesis. As the problem was complex and multi-character, he was sent to Ukraine. He studied in the Doctorate of Kiev University and continued his research and completed thesis.
In 1994, he defended the Doctoral Thesis before the specialized Scientific Board of Kiev University. Some years later he was elected a Professor. In 2002, he was elected a member of the Specialized Scientific Board of the Institute of Economics of ANAS.
He is the author of about 100 scientific articles, some monographs, textbooks and teaching aids.
irshad8467e620565a65217valida_1789irshad_1785DSC_4823Снимок222irshad_4750
His textbooks “Modern Problems of International Economic Relations” and “The Science of Economics: Actual Problems and Realistic Approaches” published in 2006, were especially appreciated. Four interesting reports on “Azerbaijan and models of national economic development”, “Economic goals and problems”, “International economy and efficiency of national economy”, “Azerbaijan in the process of regional economic integration” were listened with interest in international conferences.
He is Doctor of Economic Sciences, Professor. He is a senior research fellow at the Foreign Economic Relations Department of the Institute of Economics at the Azerbaijan National Academy of Sciences, a member of the specialized defense council of that institute. From October, 2015 he heads the newly established department of “International Economics” of the University of Economics.
From October 2015 to September 2022, he headed the newly created “International Economy” department of UNEC.
He is married, has two children.
On the occasion of the 85th anniversary of University of Economics, he was rewarded with a badge “Advanced Education Worker” for his activities in the field of education, the successful integration of world standards and world science, as well as the upbringing of the young generation educated at the university who embodies the Homeland, the nation, the state.