Kriptovalyuta: iqtisadi və hüquqi aspektlər
Noyabrın 6-da UNEC nəzdində İqtisadi Araşdırmalar Elmi-Tədqiqat İnstitutunda (İAETİ) “Kriptovalyuta: iqtisadi və hüquqi aspektlər” mövzusunda elmi seminar keçirilib.
İAETİ-nin elmi işçisi Nazim Məmmədov təqdimatla çıxış edərək, kriptovalyutaların üstünlükləri və çatışmazlıqları haqqında geniş məlumat verib, onların növləri, iqtisadi və hüquqi mahiyyəti, hüquqi tənzimlənmə və modelləri istiqamətlərini göstərib. Bildirib ki, kriptovalyutaların hüquqi tənzimlənməsi konsepsiyasının formalaşdırılması vacib məsələlərdəndir. N.Məmmədov kriptovalyutalarla əlaqəli vergiqoyma və maliyyə bazarında innovasiyaların stimullaşdırılması məsələlərindən də bəhs edib. Mərüzəçi əlavə olaraq kriptovalyutaların tədbiqinin ölkələr arasında idxal-ixrac əməliyyatlarında istifadəsi perspektivlərinin yüksək olmasını bildirərək, ölkələrin xarici valyutaya (ABŞ dolları) olan təlabatının azalmasına səbəb ola biləcəyini də nəzərdən keçirib.
AR Mərkəzi Bankının “Ödəniş sistemləri və hesablaşmalar” departamentinin direktor müavini Vahid Qurbanov kriptovalyuta ilə bağlı araşdırmaların istiqamət və məqsədləri haqqında fikirlərini bildirib. Müzakirələr zamanı hazırkı şəraitdə kriptovalyutaların neqativ, o cümlədən spekulyativ məqsədlərlə istifadə imkanları göstərilərək hüquqi tənzimləmə məsələlərinin aktuallıq daşıdığı vurğulanıb.

Crypto-currency: economic and legal aspects
On November 6, the scientific seminar on topic “Crypto-currency: economic and legal aspects” was held at the Scientific Institute for Economic Researches under the UNEC.
The academic resaercher of Scientific Institute for Economic Researches Nazim Mammadov made a presentation and gave the extensive information on the advantaged and disadvantages of crypto-currency, described its types, economic and legal essence, legal regulation and models. He noted that the formation of the concept for the legal regulation of crypto-currency is one of the important issues. Mammadov talked about the related taxation and the issue of stimulation of innovation in the crypto-currency and financial market, as well. The speaker, in addition, expressed the prospects for the introduction of crypto-currency in the import-export operations between countries and considered it as the cause for decreasing the demand for foreign currency (USA $).
Deputy director of the Department of “Payment Systems and Settlements” of the Central Bank of Azerbaijan Vahid Gurbanov, commented on the direction and objectives of the investigations related to crypto-currency. At the discussions the possibilities of negative and, as well as, the speculative use of crypto-currency in current situation were described and was emphasized the topicality of the importance of legal regulation.