Kriptovalyuta: iqtisadi və hüquqi aspektlər
Noyabrın 6-da UNEC nəzdində İqtisadi Araşdırmalar Elmi-Tədqiqat İnstitutunda (İAETİ) “Kriptovalyuta: iqtisadi və hüquqi aspektlər” mövzusunda elmi seminar keçirilib.
İAETİ-nin elmi işçisi Nazim Məmmədov təqdimatla çıxış edərək, kriptovalyutaların üstünlükləri və çatışmazlıqları haqqında geniş məlumat verib, onların növləri, iqtisadi və hüquqi mahiyyəti, hüquqi tənzimlənmə və modelləri istiqamətlərini göstərib. Bildirib ki, kriptovalyutaların hüquqi tənzimlənməsi konsepsiyasının formalaşdırılması vacib məsələlərdəndir. N.Məmmədov kriptovalyutalarla əlaqəli vergiqoyma və maliyyə bazarında innovasiyaların stimullaşdırılması məsələlərindən də bəhs edib. Mərüzəçi əlavə olaraq kriptovalyutaların tədbiqinin ölkələr arasında idxal-ixrac əməliyyatlarında istifadəsi perspektivlərinin yüksək olmasını bildirərək, ölkələrin xarici valyutaya (ABŞ dolları) olan təlabatının azalmasına səbəb ola biləcəyini də nəzərdən keçirib.
AR Mərkəzi Bankının “Ödəniş sistemləri və hesablaşmalar” departamentinin direktor müavini Vahid Qurbanov kriptovalyuta ilə bağlı araşdırmaların istiqamət və məqsədləri haqqında fikirlərini bildirib. Müzakirələr zamanı hazırkı şəraitdə kriptovalyutaların neqativ, o cümlədən spekulyativ məqsədlərlə istifadə imkanları göstərilərək hüquqi tənzimləmə məsələlərinin aktuallıq daşıdığı vurğulanıb.

Криптовалюта: экономические и правовые аспекты
6 ноября в Научно-исследовательском институте экономических изысканий (НИИЭИ) при  UNEC состоялся научный семинар на тему «Криптовалюта: экономические и правовые аспекты».
Выступая с докладом,  научный сотрудник НИИЭИ Назим Мамедов дал подробную информацию о преимуществах и недостатках криптовалюты, их видах, экономической и правовой сущности, показал направления правового регулирования и моделирования. Он отметил, что формирование концепции правового регулирования является одним из важных вопросов.  Также Н.Мамедов рассказал о дополнительном налогообложении криптовалютами и стимулирования инноваций на финансовом рынке. Докладчик также подчеркнул о высоких перспективах использования криптовалюты между странами в импортно-экспортных операциях, что может способствовать уменьшению потребности стран в иностранной валюте (доллар США).
Заместитель директора департамента «Системы платежа и расчетов» Центрального банка АР Вахид Гурбанов выразил мнение о направлениях и целях в связи с криптовалютой. При обсуждении раскрывая возможности использования криптовалюты в современных условиях в негативных, а также  спекулятивных целях, было отмечено об актуальности вопросов правового регулирования.