Malayziyalı səfir UNEC-də
UNEC-də “İslam Həmrəyliyi İli” çərçivəsində islam ölkələrinin diplomatik korpuslarının nümayəndələri ilə görüşlər davam edir.
Aprelin 27-də Malayziyanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Dato Roslan Tan Sri Abdul Rahman UNEC-də olub. Rektor, professor Ədalət Muradov qonağı Cənubi Qafqazın ən böyük iqtisadyönümlü universitetində salamlamaqdan məmnun olduğunu bildirib. 2017-ci ilin ölkəmizdə “İslam Həmrəyliyi İli” elan edildiyindən bəhs edən rektor, bunun dözümlülük, sülh, tolerantlıq və dünyəviləşmə ideyalarının təbliğində dövlətin rolunu qabardan əlamətdar hadisə adlandırıb. IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının 2017-ci ildə Bakıda keçirilməsi ilə bağlı qərarın ölkəmizin islam həmrəylinin möhkəmləndirilməsi sahəsində növbəti əməli addımlar atması üçün əlverişli şərait yaratdığını qeyd edib.
Rektor səfirə UNEC-in tarixi, beynəlxalq əlaqələri, ikili diplom proqramları barədə məlumat verib. UNEC-in ölkədə dörd dildə təhsil verən və xaricdə filialı olan yeganə universitet olduğunu diqqətə çatdırıb. Qonağa İnnovativ Biznes İnkubatorun fəaliyyəti haqqında məlumat verən rektor, uğurlu startap layihələrindən söz açıb.
Səfir Dato Roslan Tan Sri Abdul Rahman Azərbaycanın Malayziya ilə diplomatik münasibətlərinin müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra yaratdığını diqqətə çatdıraraq, iki ölkə arasında uğurlu əməkdaşlıqdan söz açıb.  Həmin vaxtdan etibarən sabit inkişaf xətti ilə tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksələn münasibətlərin bir çox mühüm hadisələrlə əlamətdar olduğundan bəhs edib.
Sonra diplomat UNEC tələbələri ilə görüşüb. UNEC-də olmaqdan məmnunluq duyduğunu ifadə edən səfir tələbələrə Malayziya barədə ətraflı məlumat verib. Ölkəsinin 1957-ci ildə müstəqillik qazandığını qeyd edərək, əhalisinin əksər hissəsinin müsəlmanlardan ibarət olduğunu diqqətə çatdırıb. Malayziyanın Birləşmiş Millətlər Təşkilatının lider üzvlərindən biri olduğunu vurğulayan diplomat, ölkəsinin Cənub-Şərqi Asiya Dövlətləri Assosiasiyasının da üzvü olduğunu bildirib. Səfir Malayziyanın coğrafiyası, iqtisadiyyatı, pul vahidi, təhlükəsizliyi, texnologiyası, təhsil sistemi, turizm imkanları və mədəniyyəti haqqında geniş təqdimatla çıxış edib.
Tələbələrin Malayziya barədə suallarını cavablandıran diplomat sonda auditoriyada müsabiqə elan edib. Təqdimatı ilə bağlı sualları cavablandıran tələbələrə hədiyyələr təqdim edib.

Посол Малайзии в UNEC
В UNEC в рамках «Года Исламской солидарности» продолжаются встречи с представителями дипломатических корпусов исламских стран.
27 апреля чрезвычайный и полномочный посол Малайзии в Азербайджане Дато Рослан Тан Сри Абдул Рахман посетил UNEC. Ректор, профессор Адалат Мурадов выразил удовлетворение по поводу приветствия гостя в самом крупном экономического профиля университете на Южном Кавказе. Говоря о том, что 2017 год объявлен в стране «Годом исламской солидарности», ректор подчеркнул о роли государства в пропаганде идей устойчивости, мира, толерантности и назвал знаменательным событием. Было отмечено, что решение о проведении IV игр Исламской солидарности в 2017 году в Баку является благоприятным условием для предпринятия нашей страной очередных шагов в направлении укрепления исламской солидарности.
Ректор дал гостю информацию об истории, международных связях, программах двойного диплома UNEC. Он довел до внимания гостя, что UNEC является единственным в стране университетом, в котором ведется обучение на четырех языках и имеет филиал за рубежом. Ректор, представив гостю информацию о деятельности Инновационного бизнес инкубатора, рассказал об успешных стартапах.
Посол Дато Рослан Тан Сри Абдул Рахман довел до внимания участников, что Азербайджан построил дипломатические отношения с Малайзией после восстановления независимости, отметил об успешном сотрудничестве двух стран. Он отметил о развивающиеся с того времени стабильных отношениях, которые поднялись до уровня партнерства и стали важными знаменательными событиями.
Затем посол встретился со студентами UNEC. Он выразил удовлетворение по поводу пребывания в UNEC, дал студентам подробную информацию о Малайзии. Отметив, что страна в 1957 году завоевала независимость, подчеркнул, что большую часть населения составляют мусульмане. Подчеркнув, что Малайзия является одним из членов-лидеров Организации Объединенных Наций, дипломат отметил о членстве его страны Ассоциации Юго-Восточных азиатских стран. Посол выступил с широкой презентацией о географии, экономике, денежной единице, безопасности, технологии, системе образования, возможностях туризма и культуре Малайзии.
Ответив на вопросы студентов о Малайзии, дипломат в завершении объявил конкурс. Студентам, ответившим на вопросы по презентации, он представил подарки.