Malayziyalı səfir UNEC-də
UNEC-də “İslam Həmrəyliyi İli” çərçivəsində islam ölkələrinin diplomatik korpuslarının nümayəndələri ilə görüşlər davam edir.
Aprelin 27-də Malayziyanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Dato Roslan Tan Sri Abdul Rahman UNEC-də olub. Rektor, professor Ədalət Muradov qonağı Cənubi Qafqazın ən böyük iqtisadyönümlü universitetində salamlamaqdan məmnun olduğunu bildirib. 2017-ci ilin ölkəmizdə “İslam Həmrəyliyi İli” elan edildiyindən bəhs edən rektor, bunun dözümlülük, sülh, tolerantlıq və dünyəviləşmə ideyalarının təbliğində dövlətin rolunu qabardan əlamətdar hadisə adlandırıb. IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının 2017-ci ildə Bakıda keçirilməsi ilə bağlı qərarın ölkəmizin islam həmrəylinin möhkəmləndirilməsi sahəsində növbəti əməli addımlar atması üçün əlverişli şərait yaratdığını qeyd edib.
Rektor səfirə UNEC-in tarixi, beynəlxalq əlaqələri, ikili diplom proqramları barədə məlumat verib. UNEC-in ölkədə dörd dildə təhsil verən və xaricdə filialı olan yeganə universitet olduğunu diqqətə çatdırıb. Qonağa İnnovativ Biznes İnkubatorun fəaliyyəti haqqında məlumat verən rektor, uğurlu startap layihələrindən söz açıb.
Səfir Dato Roslan Tan Sri Abdul Rahman Azərbaycanın Malayziya ilə diplomatik münasibətlərinin müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra yaratdığını diqqətə çatdıraraq, iki ölkə arasında uğurlu əməkdaşlıqdan söz açıb.  Həmin vaxtdan etibarən sabit inkişaf xətti ilə tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksələn münasibətlərin bir çox mühüm hadisələrlə əlamətdar olduğundan bəhs edib.
Sonra diplomat UNEC tələbələri ilə görüşüb. UNEC-də olmaqdan məmnunluq duyduğunu ifadə edən səfir tələbələrə Malayziya barədə ətraflı məlumat verib. Ölkəsinin 1957-ci ildə müstəqillik qazandığını qeyd edərək, əhalisinin əksər hissəsinin müsəlmanlardan ibarət olduğunu diqqətə çatdırıb. Malayziyanın Birləşmiş Millətlər Təşkilatının lider üzvlərindən biri olduğunu vurğulayan diplomat, ölkəsinin Cənub-Şərqi Asiya Dövlətləri Assosiasiyasının da üzvü olduğunu bildirib. Səfir Malayziyanın coğrafiyası, iqtisadiyyatı, pul vahidi, təhlükəsizliyi, texnologiyası, təhsil sistemi, turizm imkanları və mədəniyyəti haqqında geniş təqdimatla çıxış edib.
Tələbələrin Malayziya barədə suallarını cavablandıran diplomat sonda auditoriyada müsabiqə elan edib. Təqdimatı ilə bağlı sualları cavablandıran tələbələrə hədiyyələr təqdim edib.

A Malaysian Ambassador at UNEC
Meetings with the representatives of diplomatic missions of Muslim countries within the “Year of Islamic Solidarity” continue at UNEC.
An Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Malaysia to Azerbaijan Dato Roslan Tan Sri Abdul Rahman visited UNEC on April 27. Rector, Professor Adalat Muradov said he was pleased of greeting the guest in the biggest economy-oriented university of Southern Caucasus. Talking about the announcement 0f 2017 the “Year of Islamic Solidarity” in our country, Rector remarked it as a significant event to cause to swell the role of state in promoting tolerance, peace and secular values. He noted the decision on arranging IV Islamic Solidarity Games in Baku in 2017 create favorable conditions for the practical steps taken by our country to strengthen Islamic solidarity.
Rector provided the Ambassador with the information about the history of UNEC, international cooperation, dual diploma programs. He stressed that UNEC is the only university of the country that provide training in four languages and has a branch abroad. Informing the guest about the performance of the Innovative Business Incubator, Rector spoke about the successful start-up projects.
Bringing to attention that Azerbaijan established its diplomatic relations with Malaysia after the restoration of its independence, Ambassador Dato Roslan Tan Sri Abdul Rahman spoke about the successful collaboration between the two countries. He talked about the relationship rising to the level of partnership in line with the sustainable development became extremely portentous since then.
Afterwards, the diplomat met with the students of UNEC. Expressing satisfaction of his visit to UNEC, the Ambassador provided the students with the information about Malaysia. Noting that his country gained its independence in 1957, he stressed that the majority of the population are Muslims. He said Malaysia is a member of the Association of South-Eastern Asian States, highlighting that his country is one of the leading members of the United Nations Organization. The Ambassador made an extensive presentation about the geography, economy, currency, security, technology, education system, tourism opportunities and culture of Malaysia.
The diplomat responded the students’ questions about Malaysia and announced a competition in the end. Students who answered his questions on the presentation were introduced gifts.