dizayn_yeganamem.e.n. b/m. Ağamalıyeva Yeganə Çərkəz qızı
1993-cü ildə Azərbaycan İnşaat Mühəndisləri Universiteti, Memarlıq fakültəsinə daxil olmuş, 1997-ci ildə bakalavr təhsil pilləsini fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir. 1997-1999-cu illərdə magistratura pilləsini fərqlənmə diplomu ilə başa vurmuşdur.
1999-cu ildə Bakı Dövlət Əmtəəşünaslıq-Kommersiya İnstitutunun “Dizayn” kafedrasında baş laborant vəzifəsində işə başlamış və saathesabı yolla dərs aparmışdır.
2001-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Dizayn” kafedrasında assistent vəzifəsində çalışıb.
2000-2004-cü illərdə Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin Memarlıq fakültəsində aspiranturada qiyabi təhsil almışdır.
2005-ci  ildə namizədlik dissertasiyası müdafiə etmişdir. Prezident yanında Ali Attestasiya Komissiyasının 28 noyabr  2006-cı il tarixli (protokol N33-k) qərarı ilə memarlıq elmləri namizədi alimlik dərəcəsini almışdır.

She was born on February 19, 1976 in Baku.
In 1993 she entered   the faculty of Architecture of   Azerbaijan University of Architecture and Construction   and in 1997 graduated with honors from the bachelor’s degree. But in 1997-1999 she graduated the masters   with   honors.
In 1999, she began her career as a head laboratory assistant   at the department of Design at Baku State Institute of Commodity Research-Commercial Institute and was an hourly-graff teacher.
In 2001, she   worked   as an assistant at the Department of Design at Azerbaijan State University of Economics.
In 2000-2004 she studied postgraduate course at the Faculty of Architecture at Azerbaijan University of  Architecture and Construction.
In 2005 she defended her candidate   thesis. She   was given the academic   degree of PhD on architectural sciences by the decision of the Higher Attestation Commission of the President dated November 28, 2006 (minutes   N33-k).