Mərakeş Krallığının Azərbaycandakı səfiri UNEC-də
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin ölkədə 2017-ci ilin “İslam Həmrəyliyi İli” elan edilməsi və bu çərçivədə görülən işlərin tərkib hissəsi olaraq UNEC-də İslam ölkələri səfirləri ilə görüşlər davam edir.
UNEC-in budəfəki qonağı Mərakeş Krallığının Azərbaycandakı səfiri Mohamed Adil Embarx olub.
UNEC tələbələri ilə görüşdə Beynəlxalq əməkdaşlıq departamentinin rəhbəri Anar Kazımov Azərbaycanda “İslam Həmrəyliyi İli”nin elan edilməsinin digər ölkələr üçün də nümünə olduğunu qeyd edib. Ölkəmizdə keçirilən IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarını müsəlman aləmini bir araya gətirən böyük mədəni tədbir, ictimai hadisə kimi qiymətləndirib.
Səfir Mohamed Adil Embarx Azərbaycandakı tolerantlıq və stabilliyin digər ölkələrə nümünə ola biləcəyini qeyd edib. Tarix, mədəniyyət və dünyəvi dəyərlər baxımından iki ölkənin xalqları arasında paralellər olduğunu bildirən səfir ölkələrarası əməkdaşlığın perspektivlərindən danışıb. Mərakeşin coğrafiyası, zəngin tarixi və təbiəti, iqtisadiyyatı, təhsil imkanları haqqında söz açan diplomat eyni zamanda, təhsil imkanları haqqında da məlumat verib. Turizm baxımından yüksək göstəricilərə malik Mərakeşin zəngin ənənənələri və mətbəxi tələbələr tərəfindən maraqla qarşılanıb.
Azərbaycanda səfir kimi fəaliyyət göstərməkdən məmnun olduğunu vurğulayan diplomat UNEC tələbələrinin Mərakeşin ali təhsil sistemi, mübadilə şərtləri, müsəlman ölkəsi kimi özəllikləri, turizm imkanları ilə bağlı suallarını cavablandırıb.
UNEC rektoru, professor Ədalət Muradovla görüşdə rektor İslam Həmrəyliyinin dünyada tolerantlıq mühitinin təşəkkül tapmasında, multikulturalizmin, mədəniyyətlərarası və sivilizasiyalararası dialoqun qurulmasında, islam dəyərlərinin dünyada təbliğində böyük töhfə olmasını və nümünəvi rol oynadığını bildirib.
Mohamed Adil Embarx UNEC-in zəngin infrastrukturunun olduğunu qeyd edib. Beynəlxalq arenada gündən-günə nüfuzu artan UNEC-in təhsil imkanlarını, tələbələrin intellektual səviyyəsini yüksək qiymətləndirən səfir onlarla tanışlıqdan məmnun olduğunu və Mərakeş ali təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlığın qurulmasında yardımçı olacağını bildirib.

Посол Королевства Марокко в Азербайджане посетил UNEC
Объявление Президентом Азербайджанской Республики 2017 года «Годом Исламской солидарности» и как составная часть осуществленных  в в  этом направлении работ в UNEC продолжаются встречи с послами Исламских стран.
Очередным гостем UNEC стал посол Королевства Марокко в Азербайджане Мохаммед Адиль Ембарх.
На встрече со студентами UNEC руководитель Департамента международного сотрудничества Анар Казымов отметил об объявлении в Азербайджане «Года Исламской солидарности», что является примером для других стран.  Состоявшиеся в нашей стране IV Исламские игры солидарности было оценено как мероприятие, сплотившее весь мусульманский мир, и как общественное событие.
Посол Мохаммед Адиль Ембарх отметил, что толерантность и стабильность в Азербайджане может быть примером для многих стран.  Отметив о параллельности между народами двух стран с точки зрения истории, культуры и мировых ценностей, посол рассказал о перспективах сотрудничества между странами. Затронув вопрос о географии, богатой истории и природе, экономике, дипломат в то же время дал информацию о возможностях образования Марокко. Студенты с большим интересом восприняли  рассказ посла о богатой традиции и  кухне Марокко, имеющей высокие показатели с позиций туризма.
Выразив удовлетворение в связи с деятельностью в Азербайджане в качестве посла, дипломат ответил на вопросы студентов UNEC, связанные  с системой высшего образования Марокко, условиями  обмена, особенностями как мусульманской страны, возможностями туризма.
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов отметил, что Исламская солидарность является большим вкладом и играет неоценимую роль в становлении толерантой среды  в мире, создании мультикультурализма, межкультурного диалога и диалога между цивилизациями, пропаганде исламских ценностей.
Посол Мохаммед Адиль Ембарх  нашел богатой инфраструктуру UNEC. Высоко оценив возрастающий с каждым днем авторитет  UNEC на международной арене, интеллектуальный уровень студентов, посол выразил удовлетворение в связи со знакомством с ними и готовность оказания поддержки в деле сотрудничества с высшими учебными заведениями Марокко.