Millət vəkili: “Quba məzarlığı azərbaycanlıların soyqırımının əyani sübutudur”
UNEC-də azərbaycanlıların soyqırımının 100-cü ildönümünə həsr olunan “31 mart soyqırımı: insanlıq əleyhinə yönəldilmiş qəddar cinayət” mövzusunda elmi-praktiki konfrans keçirilib.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov erməni millətçilərinin əsrlər boyu “Böyük Ermənistan” ideyasını gerçəkləşdirmək məqsədilə soydaşlarımıza qarşı etnik təmizləmə, deportasiya və soyqırımları həyata keçirdiklərini bildirib. Tarixi mənbələrdə ermənilərin qul olduğunu təsdiqləyən sənədlərin mövcudluğunu diqqətə çatdıran rektor onların xarici havadarlarının köməyi ilə əzəli torpaqlarımızın işğalını öz məqsədlərinə çevirdiklərini vurğulayıb.  O, Azərbaycan torpaqlarında törədilmiş erməni soyqırımlarına qarşı xalqımızın birgə mübarizə aparmasının vacibliyindən danışıb.
Prezident İlham Əliyevin apardığı uğurlu siyasət nəticəsində dünya dövlətləri və beynəlxalq təşkilatların ölkəmizin haqq işini müdafiə etdiyini, Azərbaycanın BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasına üzvlüyünə 155 ölkənin səs verdiyini xüsusi vurğulayan rektor, bununla həmin ölkələrin dövlətimizə və onun siyasətinə öz dəstəyini nümayiş etdirdiklərini qeyd edib. Rektor ölkə başçısının “1918-ci il azərbaycanlıların soyqırımının 100 illiyi haqqında” imzaladığı Sərəncamı mənfur qonşularımızın tarixi faktları saxtalaşdırmalarının qarşısının alınmasına yönəlmiş növbəti və çox önəmli addım olduğunu diqqətə çatdırıb.
Millət vəkili, Qafqazşünaslıq İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Musa Qasımlı 31 mart soyqırımını insanlığa qarşı törədilmiş ən ağır cinayət adlandıraraq, bu soyqırımın törədilməsi səbəblərini açıqlayıb, ağır nəticələrindən danışıb. Ötən 20 il ərzində aparılan araşdırmalar sayəsində çox sayda yeni fakt və sənədlərin toplandığını diqqətə çatdıran M.Qasımlı Quba şəhərində aşkarlanan kütləvi məzarlığı azərbaycanlıların soyqırımının əyani sübutu kimi səciyyələndirib. Millət vəkili bildirib ki, tarixi faktlar 1918-ci ilin mart-aprel aylarında və sonrakı dövrlərdə erməni millətçilərinin həyata keçirdikləri qanlı aksiyaların coğrafiyasının daha geniş və faciə qurbanlarının sayının dəfələrlə çox olduğunu təsdiqləyib. O, yalnız 1998-ci il martın 26-da Ümummilli lider Heydər Əliyevin imzaladığı “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” Fərmanda həmin dəhşətli hadisələrə adekvat siyasi qiymət verildiyini və 31 mart “Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü” elan edildiyini diqqətə çatdırıb.
UNEC-in “Humanitar fənlər” kafedrasının müdiri, professor Vəkil Həsənov mart soyqırımının tarixi kökləri, xarakteri və miqyası haqqında danışıb, Azərbaycan həqiqətlərinin beynəlxalq aləmdə təbliği istiqamətində gənclərin rolunu vurğulayıb.

Депутат: «Массовое захоронение в Кубе наглядное доказательство геноцида азербайджанцев»
В UNEC состоялась посвященная 100-летию геноцида азербайджанцев научно-практическая конференция на тему «Геноцид 31 марта: жестокое преступление, направленное против человечества».
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов отметил об осуществлении на протяжении веков армянскими националистами этнической чистки, депортации и геноцида против наших соотечественников в целях реализации идеи «Великая Армения».  Обратив внимание на исторические источники, подтверждающие рабство армян, ректор подчеркнул, что они при помощи иностранных покровителей поставили перед собойцель оккупацию наших исконных земель. Он отметил о важности проведения совместной борьбы нашего народа против армянского геноцида, совершенного на азербайджанских землях.
Ректор в частности подчеркнул, что в результате успешной политики, осуществляемой Президентом Ильхамом Алиевым, государства мира и международные организации встали на защиту правого дела нашей страны, 155 стран проголосовали за членство Азербайджана в Совет безопасности  ООН, чем продемонстрировали свою поддержку нашего государства и политики. Ректор отметил, что подписанное главой государства Распоряжение «О 100-летии геноцида азербайджанцев 1918 года»,  очередной и очень важный шаг, направленный на предотвращение нашими коварными соседями фальсификации фактов.
Депутат, директор Института Кавказоведения, член-корреспондент НАНА Муса Гасымлы назвав 31 мартасамым тяжелым преступлением, направленным против человечества, раскрыл причины этого геноцида, рассказал о его тяжелых последствиях. Обратив внимание на новые факты и документы, накопленные в результате проведенных за последние 20 лет исследований, найденное в городе Кубе массовое захоронение М.Гасымлы охарактеризовал как наглядное доказательство геноцида азербайджанцев. Депутат отметил, что исторические факты марта-апреля 1918 года и последующего периода подтверждают широкую географию проведенных армянскими националистами кровавых акций и значительно большее число жертв трагедии. Он подчеркнул, что лишь в Указе «О геноциде азербайджанцев», подписанном Общенациональным лидером Гейдаром Алиевым 26 марта 1998 года, дана адекватная политическая оценка ужасным событиям,согласно которому 31 марта был объявлен «Днем геноцида азербайджанцев».
Заведующий кафедрой «Гуманитарные дисциплины» UNEC, профессор Векил Гасанов рассказал обисторических корнях, характере и масштабе мартовского геноцида, подчеркнул роль молодежи в пропаганде на международной арене правды об Азербайджане.