“Novruz mühazirələri” UNEC-də davam edib
Bu dəfə UNEC-in “İqtisadiyyatın tənzimlənməsi” kafedrasının müdiri, professor Məhiş Əhmədovun “Milli iqtisadiyyat üzrə strateji yol xəritəsi davamlı inkişafa keçid konsepsiyası kimi” mövzusunda mühazirəsi dinlənilib.
Mühazirədə UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov, universitetin professor-müəllim heyəti, təhsil ekspertləri və tələbələr iştirak ediblər.
UNEC professoru mühazirəsində milli iqtisadiyyat perspektivi üzrə Strateji Yol Xəritəsinin qısa, orta və uzunmüddətli dövrləri əhatə etməklə, 2020-ci ilədək iqtisadi inkişaf strategiyası və tədbirlər planı, 2025-ci ilədək olan dövr üçün uzunmüddətli baxış və 2025-ci ildən sonrakı dövr üçün hədəf baxışdan ibarət olduğunu bildirib. Sənədin təkcə inkişaf məqsədləri və prinsiplərini deyil, həm də hər bir istiqamət üzrə qlobal meylləri, iqtisadiyyatın 360 dərəcəli diaqnostikasını və mövcud vəziyyətin GZİT təhlilini, görüləcək tədbirləri, tələb olunan investisiya və nəticə indikatorlarını əhatə etdiyini vurğulayıb.
Məhiş Əhmədov mühüm sənədin strateji hədəflərini açıqlayıb. Mövzuya Azərbaycan üçün qlobal və regional kontekstdən baxaraq, onilliklər ərzində qlobal iqtisadiyyata təsirlərin ilk əlamətlərinin artıq indidən görünməkdə olduğunu diqqətə çatdırıb.

В UNEC продолжаются «Новрузовские лекции»
В этот раз была заслушана лекция заведующего кафедрой «Регулирование экономики» UNEC, профессора Махиша Ахмедова на тему «Стратегическая дорожная карта относительно национальной экономики как концепция перехода к устойчивому развитию».
В мероприятии приняли участие ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов, профессорско-преподавательский состав университета, эксперты образования и студенты.
Профессор UNEC отметил, что стратегическая дорожная карта относительно национальной экономики, включая краткие, средние и долгосрочные периоды, является планом стратегии и мероприятий экономического развития до 2020 года, для периода до 2025 года долгосрочным взглядом и на период после 2025 года целевым взглядом. Он отметил, что документ включает не только цели и принципы развития, но также глобальные критерии любого направления, 360 градусную диагностику экономики, предусмотренные мероприятия и результативные индикаторы.
Махиш Ахмедов раскрыл стратегические цели важного документа. Рассматривая тему с точки зрения глобального и регионального для Азербайджана контекста, указал первый признак влияний на глобальную экономку в течение десятилетий.