“Novruz mühazirələri” UNEC-də davam edib
Bu dəfə UNEC-in “İqtisadiyyatın tənzimlənməsi” kafedrasının müdiri, professor Məhiş Əhmədovun “Milli iqtisadiyyat üzrə strateji yol xəritəsi davamlı inkişafa keçid konsepsiyası kimi” mövzusunda mühazirəsi dinlənilib.
Mühazirədə UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov, universitetin professor-müəllim heyəti, təhsil ekspertləri və tələbələr iştirak ediblər.
UNEC professoru mühazirəsində milli iqtisadiyyat perspektivi üzrə Strateji Yol Xəritəsinin qısa, orta və uzunmüddətli dövrləri əhatə etməklə, 2020-ci ilədək iqtisadi inkişaf strategiyası və tədbirlər planı, 2025-ci ilədək olan dövr üçün uzunmüddətli baxış və 2025-ci ildən sonrakı dövr üçün hədəf baxışdan ibarət olduğunu bildirib. Sənədin təkcə inkişaf məqsədləri və prinsiplərini deyil, həm də hər bir istiqamət üzrə qlobal meylləri, iqtisadiyyatın 360 dərəcəli diaqnostikasını və mövcud vəziyyətin GZİT təhlilini, görüləcək tədbirləri, tələb olunan investisiya və nəticə indikatorlarını əhatə etdiyini vurğulayıb.
Məhiş Əhmədov mühüm sənədin strateji hədəflərini açıqlayıb. Mövzuya Azərbaycan üçün qlobal və regional kontekstdən baxaraq, onilliklər ərzində qlobal iqtisadiyyata təsirlərin ilk əlamətlərinin artıq indidən görünməkdə olduğunu diqqətə çatdırıb.

“Novruz Lectures” are in progress at UNEC
Head of UNEC’s Department of “Regulation of Economy”, Professor Mahish Ahmadov’s lecture on “The Strategic Roadmap of the National Economy as a transition concept in sustainable development” took place this time.
UNEC Rector, Professor Adalat Muradov, academic staff of the university, education experts and students attended the lecture.
UNEC Professor noted that the Strategic Roadmap consists of the economic development strategy and actions plan until 2020, long-term review until 2025 and target review after 2025 covering short, medium and long-term periods of time  on the prospects of the national economy. He stressed that the document does not only cover development goals and principles, but also global trends on every direction, 360 degree diagnostic of economy, measures to be taken, required investments and result indicators.
Mahish Ahmadov revealed strategic targets of the significant document. Looking at the global and regional context of the issue for decades, he highlighted first signs of the impact on the global economy.