Ölkədə ilk dəfə 24 saat açıq olan UNEC 24/7 kitabxanasını gündəlik 500-ə qədər tələbə ziyarət edir
UNEC-də 24/7 kitabxanasının ölkədə ilk dəfə olaraq fəaliyyətə başlaması haqqında Təhsil TV-də yerləşdirilmiş süjet böyük marağa səbəb olmuşdur.
Sujetdə qeyd edilir ki, ölkədə ilk dəfə olaraq 24 saat 7 gün fəaliyyət göstərən UNEC 24/7 kitabxanası müasir standartlara uyğun işıqlandırma və havalandırma sistemi, müasir proqram təminatı, yüksək sürətli fiber optik internet xətti və ən yeni parametrlərə sahib kompüterlərlə təchiz edilib.
Gündəlik 500-ə qədər oxucunun ziyarət etdiyi kitabxana, eyni zamanda, 104 oxucuya xidmət edə bilir. Gecə saatlarında qış imtahan sessiyasına burada 70-ə yaxın tələbə hazırlaşır.
3 mərtəbəli kitabxananın II və III mərtəbələrində ixtisaslaşmış və geniş fonda malik, açıq rəf sistemi ilə tərtib olunmuş oxu zalları fəaliyyət göstərir. Burada məşhur kitabxanaların elektron resurslarına, o cümlədən, “Oxford University”, “Cambridge University”, “The MIT”, “Duke University”, ECONBIZ, JSTOR, “Duke University Press” və EBSCO bazalarına daxil olmaq mümkündür.
Tələbələr M.F.Axundov adına Milli Kitabxananın 60 min kitab, 140 min qəzet və jurnal, 15 min dissertasiyadan ibarət elektron bazasından da istifadə edə biləcəklər. İstifadəçilər həmçinin “Web of Science” platformasının 126 626 məqalədən ibarət bazasına çıxış əldə edə bilərlər. Eyni anda 104 tələbəyə xidmət göstərmək imkanına malik kitabxana ümumilikdə 760 mindən artıq elektron resursa çıxışı təmin edəcək.
Tələbələrin sözlərinə görə, UNEC 24/7 kitabxanasında axtardıqları resursu qısa zaman ərzində və rahatlıqla tapa bilirlər. Burada Azərbaycan dili ilə yanaşı, İngilis, Rus və Türk dillərində dəsr vəsaitləri ilə tanış olmaq olar. Beynəlxalq elmi məlumat bazalarına çıxış hesabına tələbələrə burada dünyanın müxtəlif yerlərində yerləşən materiallarla tanış ola bilərlər.
Bu günlərdə isə Kitabxana dünyada geniş yayılmış “Beynəlxalq iqtisadiyyat: Nəzəriyyə və siyasət” (P.R.Kruqman, M.Obstfeld və M.J.Melitz), “Makroiqtisadiyyat” (O.Blanşar) və “Mikroiqtisadiyyatın əsasları” (K.E.Keys, R.C.Feyr və Ş.E.Oster) kitabları ilə zənginləşmişdir. Bu kitablar Azərbaycan dilinə UNEC mütəxəssislərinin iştirakı ilə “BP” şirkətinin dəstəyi ilə tərcümə edilmişdir.

The UNEC 24/7 library, which is for the first time in the country open 24 hours, hosts about 500 students a day
24 JANUARY 2019 | VIEWS:
The plot, which was posted on the Education TV on the launch of the 24/7 library at UNEC for the first time in the country caused the great interest.
It is noted in the plot that, the UNEC 24/7 library, which operates 24 hours and 7 days for the first time in the country, is equipped with lighting and ventilation system meeting the modern standards, modern software programs, high speed fiber optic internet line, and the most up-to-date computers.
The library, which is visited by up to 500 readers on the daily basis, can render the services to 104 readers at the same time.  At the late hours, about 70 students prepare for the winter examinations here.
On the II and III floors of the 3 storeyed library are operating the specialized, shelf racking style design reading rooms with wide range of foundation. Here is possible to access to the electronic resources of the famous libraries, including “Oxford University”, “Cambridge University”, “The MIT”, and “Duke University”, ECONBIZ, JSTOR, “Duke University Press” and EBSCO databases.
The students will be able to use the electronic database of the National Library named after M.F.Akhundov, which is consisted of 60 thousand books, 140 thousand newspapers and magazines, and 15 thousand dissertations, as well.
The users also can have access to the database of the “Web of Science” platform, which is consisted of 126 626 articles. The library, which is able to render the services to 104 students at the same time, will provide access to more than 760,000 electronic resources in general.
According to the students, in the UNEC 24/7 library they can find the resource they search, for short period of time and easily. Here, along with the Azerbaijani language, it is possible to get acquainted with the course-books in English, Russian and Turkish languages. By accessing the international scientific databases, the students can get acquainted with materials located in different parts of the world.
And these days, the library has been enriched with the widely used in the world, such books as the “International Economics: Theory and Politics” (by P.R.Krugman, M.Obstfeld və M.J.Melitz),  “Macroeconomics” (by O.Blanshar) and “Fundamentals of Microeconomics” (by K.E.Keys, R.J.Feyr və Sh.E.Oster).  These books had been translated into Azerbaijani language with the participation of the UNEC experts and support of the company “BP”.