Pakistanın Azərbaycandakı səfiri UNEC-də
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sərəncamı ilə ölkədə 2017-ci ilin “İslam Həmrəyliyi İli” elan edilməsi çərçivəsində görülən işlərin tərkib hissəsi olaraq UNEC-də İslam ölkələri səfirləri ilə görüşlər davam edir.
UNEC-in növbəti qonağı Pakistan İslam Respublikasının Azərbaycandakı səfiri Said Xan Mohmand olub.
UNEC tələbələri ilə görüşdə Azərbaycanda “İslam Həmrəyliyi İli”nin elan edilməsinin digər ölkələr üçün də örnək olduğunu bildirən Beynəlxalq əməkdaşlıq departamentinin rəhbəri Anar Kazımov ölkəmizdə keçirilən IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarından danışıb. Qeyd edib ki, həmin yarışlar müsəlman aləmini bir araya gətirən ictimai hadisədir. Azərbaycan Respublikasının müstəqiliyini ilk tanıyan dövlətin məhz Pakistan İslam Respublikasının olduğunu vurğulayan A.Kazımov, iki ölkə arasında güclü iqtisadi-siyasi əlaqələrin olduğunu deyib. Pakistan dövlətinin Dağlıq Qarabağ problemində daima Azərbaycanı dəstəklədiyini və diplomatik sülh danışıqlarına töhfə verdiyini bildirib.
Səfir Said Xan Mohmand Azərbaycan və Pakistan arasında 25 illik əməkdaşlığa diqqət çəkərək, tarix, mədəniyyət və dünyəvi dəyərlər baxımından hər iki ölkənin xalqları arasında paralellər olduğundan danışıb.
Tədbirdə Pakistanın coğrafiyası, zəngin tarixi, inkişafı, mədəniyyəti, təbiəti, iqtisadiyyatı və təhsili haqqında sənədli film nümayiş etdirilib.
Azərbaycanda səfir kimi fəaliyyət göstərməkdən məmnun olduğunu vurğulayan diplomat UNEC tələbələrinin Pakistan ali təhsil sistemi, mübadilə şərtləri, müsəlman ölkəsi kimi özəllikləri, turizm imkanları ilə bağlı suallarını cavablandırıb.
Səfirlə görüşən UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov İslam Həmrəyliyinin dünyada tolerantlıq mühitinin təşəkkül tapmasında, multikulturalizmin, mədəniyyətlərarası və sivilizasiyalararası dialoqun qurulmasında, islam dəyərlərinin dünyada təbliğinə böyük töhfə olmasını və nümünəvi rol oynadığını vurğulayıb.
Said Xan Mohmand UNEC-in beynəlxalq arenada artan nüfuzunu, təhsil imkanlarını, tələbələrin intellektual səviyyəsini yüksək qiymətləndirərək, onlarla tanışlıqdan məmnunluğunu və Pakistan ali təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlığın qurulmasında yardımçı olacağını bildirib.

Посол Пакистана в Азербайджане в UNEC
В качестве составной части мероприятий, проводимых  в рамках объявленного Президентом Азербайджанской Республики 2017 года «Годом исламской солидарности», в UNEC продолжают проходить встречи с послами исламских стран.
Очередным гостем UNEC был посол Пакистанской Исламской Республики Саид Хан Мохманд.
На встрече со студентами UNEC, руководитель Департамента международного сотрудничества Анар Казымов отметив, что объявление в  Азербайджане «Года исламской солидарности» является примером для других стран, рассказал о проведенных IV играх исламской солидарности.  Он отметил, эти соревнования событие, объединяющее весь мусульманский мир. Подчеркнув, что первой страной, признавшей независимость Азербайджанской Республики, была Пакистанская Исламская Республика,  А.Казымов отметил о тесных экономико-политических связях между двумя странами. Он отметил, что государство Пакистан постоянно поддерживало Азербайджан в проблемах Нагорного Карабаха и внесло вклад в дипломатические мирные переговоры.
Отметив  факт 25-летнего сотрудничества Азербайджана с Пакистаном, посол Саид Хан Мохманд подчеркнул связь между народами этих  двух стран с точки зрения истории, культуры и мировых ценностей.
На мероприятии был продемонстрирован документальный фильм о географии, богатой истории, развитии, культуре, природе, экономике и образовании Пакистана.
Подчеркнув удовлетворенность от пребывания в качестве посла в Азербайджане,  дипломат ответил на ряд вопросов студентов UNEC, связанных с системой высшего образования Пакистана, отличительными особенностями его как мусульманской страны, а также  условиями взаимного сотрудничества.
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов встретившись с послом,  подчеркнул  большой вклад и важную роль исламской солидарности в становлении толерантной среды в мире, а также мультикультурализма, построения межкультурного диалога, пропаганде исламских ценностей в мире.
Высоко оценив всевозрастающий авторитет UNEC на международной арене, перспективы образования, интеллектуальный уровень студентов, Саид Хан Мохманд выразил чувство удовлетворения встречами и изъявил желание оказать поддержку в сотрудничестве с высшими учебными заведениями Пакистана.