Abbasova Afetprof. Abbasova Afət Musa qızı
1985-ci ildə Azərbaycan Pedaqoji Xarici Dillər İnstitutunu (indiki Azərbaycan Dillər Universiteti) fərqlənmə diplomu  ilə bitirib. 1990-1993-cü illərdə Azərbaycan Dillər Universitetinin aspirantı olub. 1992-ci ildə, vaxtından əvvəl müdafiə edərək Azərbaycan Dillər Universitetinin Ölkəşünaslıq kafedrasının baş müəllimi vəzifəsinə təyin olunub. 2004-cü ildə doktorluq dissertasiyasını müdafiə edərək filologiya elmləri doktoru adını alıb.
2010-cu ildə AAK ın qərarı ilə professor elmi adına layiq görülüb.
1993-2005-ci illərdə Azərbaycan Dillər Universitetində “Ölkəşünaslıq” kafedrasında dosent vəzifəsində calışıb.
2001-ci ildən “Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Xarici dillər -2” kafedrasının müdiri   vəzifəsində çalışıb.
2023-cü ilin avqustuna kimi UNEC-in “Xarici dillər” kafedrasının müdiri olub.
Qagaqcıl Təhsil İşcisi döş nişanı ilə təltif olunub.
1999-cu ildən AZETA -Azərbaycan İngilis dili Müəllimləri Assosiasiyasının, 2002-ci ildən IWC-Azərbaycan Qadınlar Klubunun, 2003-cü ildən ANS- Amerika Adlar Cəmiyyətinin, 2009-cu ildən isə ESREA təşkilatının üzvüdür. 2003-2012-ci illərdə İATEFL –İngilis Dilinin Xarici Dil kimi Tədrisi Beynəlxalq  Assosiasiyasının, 2005-2014-ci illərdə İCOS-Beynəlxalq Onomastik Elmlər Konqresinin üzvü, 2016 cı ildən CİS üzvüdür.
ABŞ, İtaliya, Birləşmiş Krallıq, İspanya, Türkiyə, Tailand, İsrail, Şimali Kipr Cumhuriyyəti, Serbiya və başqa müxtəlif ölkələrdə keçirilən beynəlxalq konfranslarda çıxışlarla iştirak etmişdir.

проф. Аббасова Афет Муса кызы
Родилась 13 августа 1963 года в городе Гянджа Азербайджана.  В 1985 году поступила в Азербайджанский педагогический институт иностранных языков (в настоящее время Азербайджанский университет языков) и закончила его с отличием. В 1990-1993 годах была аспирантом Азербайджанского университета языков.  В  2002 году она защитила кандидатскую диссертацию. В 2002 году  получила ученое звание доктор филологических наук.
В 1993-2005 гг.  она работала на кафедре страноведения в  Азербайджанском университете языков. До августа 2023 года, работала на должности заведующей кафедрой “Иностранные языки – 2»  UNEC. Одновременно преподает, в ГОО и студентам МВА,  деловой английский язык.
Начиная с 1999 года, являлась членом Азербайджанской Ассоциации учителей английского языка,  с 2002 года – Азербайджанского женского клуба,  с 2003 года  – Американского общества имен, с 2009 года – Организации ESREA. В 2003-2005 гг. была членом Международной ассоциации TOEFL.  В 2005-2007 гг. была членом  Международного конгресса по ономастике.