14 fevral 1949-cu ildə Bakı şəhərində anadan olub.
1967-1971-ci illərdə D.Bünyadzadə adına Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunu (indiki UNEC) Əməyin iqtisadiyyatı ixtisası üzrə təhsil alıb. 1977-ci ildə iqtisad elmləri namizədi, 1994-cü ildə iqtisad elmləri doktoru alimlik dərəcəsi alıb. 1984-cü ildə dosent, 2007-ci ildə professor elmi adı almışdır. 90-dan yuxarı elmi məqalənin, o cümlədən monoqrafiya, dərslik və dərs vəsaitinin müəllifidir. 20 nəfərdən yuxarı aspiranta rəhbərlik edib.
1964-1967-ci illərdə istehsalat yönümlü müəssisələrdə çalışıb. 1971-ci ildə Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunda əmək fəaliyyətinə başlayaraq, laborant, müəllim, baş müəllim, dosent vəzifələrində işləyib. 1988-ci ildən “İqtisadiyyatın idarə edilməsi”, 1994-cü ildən “Menecment və sahibkarlığın fəaliyyəti”, 2004-cü ildən “Menecment” kafedrasının müdiri vəzifəsində çalışır.
AR Prezidentinin 26 sentyabr 2011-ci il Sərəncamına görə Azərbaycanda təhsilin inkişafındakı xidmətlərinə görə Əməkdar Müəllim fəxri adına layiq görülüb.

He was born on February 14 1949 in Baku.
He studied at Azerbaijan Institute of National Economy named after D.Bunyadzada in Economy of Labor within 1967-1971. He received the Candidacy in 1977 and the scientific degree of a Doctor of Economy in 1994. In 1984, he became an Assistant Professor and in 2007 a Professor. He is the author of more than 90 scientific works, including monographs, textbooks and facilities. He has led more than 20 post- graduate students.
In the years of 1964- 1967 he served in production oriented institutions. Starting labor activity at Azerbaijan Institute of National Economy in 1971, he became a laboratory assistant, teacher, senior lector and an Assistant Professor. He run the Department of “Administration of Economy” in 1988, the Department of “Management and Entrepreneurial Activity” in 1994; he has been a Head of the Department of “Management” since 2004.
From 2004 to September 2022, he worked as the head of the “Management” department.
A Teleconference held between UNEC and the Plekhanov Russian Economic University (18.05.2017)
(24.04.2017)
UNEC’s Scholar speaks about the Management System of the University of Economics in the Conference (25.11.2016)