Qırğızıstanlı diplomat UNEC-də
UNEC-də Azərbaycan ilə Qırğızıstan arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 25 illiyinə həsr olunan tədbir keçirilib.
UNEC-in Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru, professor Sakit Yaqubov iki ölkə arasında güclü iqtisadi-siyasi əlaqələrin olduğunu bildirib. O, Qırğızıstan ilə Azərbaycan arasındakı diplomatik əlaqələrin əhəmiyyətindən bəhs edib.
Qırğızıstan Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı müvəqqəti işlər vəkili Bakıt Yusupov “Qırğızıstanın xarici siyasəti” mövzusunda təqdimatla çıxış edib. O, UNEC-in tələbələrinə Azərbaycan və qırğız xalqlarının tarix, dil, din və mədəni dəyərlər baxımından bir-birinə sıx tellərlə bağlı olduğunu bildirib. Qırğızıstanda 20 minə yaxın azərbaycanlının yaşadığını qeyd edən B.Yusupov iki ölkə arasında iqtisadi, siyasi və mədəni əlaqələrin inkişafndan söz açıb. Diplomat ölkəsinin Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsində Azərbaycanın ədalətli mövqeyini dəstəklədiyini vurğulayıb.
Tədbirdə Qırğızıstanın coğrafiyası, zəngin tarixi, inkişafı, mədəniyyəti, təbiəti, iqtisadiyyatı və təhsili haqqında sənədli film nümayiş olunub. Sonda tələbələrinin suallarını cavablandıran müvəqqəti işlər vəkili UNEC-in tələbələrinin intellektual səviyyəsini yüksək qiymətləndirərək, onlarla tanışlıqdan məmnun olduğunu bildirib.

Дипломат Кыргызстана в UNEC
В UNEC состоялось мероприятие, посвященное 25-летию создания дипломатических отношений между Азербайджаном и Кыргызстаном.
Проректор по науке и инновациям UNEC, профессор Сакит Ягубов отметил крепкие экономико-политические отношения между двумя странами. Он рассказал о дипломатических отношениях между Кыргызстаном и Азербайджаном.
Временный поверенный в делах Республики Кыргызстан в Азербайджанской Республике Бакит Юсупов выступил с докладом по теме «Внешняя политика Кыргызстана». Он отметил о крепких узах народов Азербайджана и Кыргызстана, связанных между собой с исторической, языковой, религиозной и культурной  точки зрения. Отметив, что в Кыргызстане живет около 20 тысяч азербайджанцев, Б.Юсупов коснулся вопроса экономических, политических и культурных связей между двумя странами. Дипломат отметил о поддержке его страны справедливой позиции Азербайджана в армяно-азербайджанском, Нагорно-Карабахском конфликте.
На мероприятии был продемонстрирован фильм о географии, богатой истории, развитии, культуре, экономике и образовании Кыргызстана. В завершении ответив на вопросы студентов UNEC, временный поверенный в делах высоко оценил их интеллектуальный уровень и выразил удовлетворение по поводу знакомства с ними.