r.f.d., dos. Həsənova Solmaz Ədalət qızı
1984-cü ildə Bakı şəhəri Nəsimi rayonunun 247 nömrəli orta məktəbinin 1-ci sinfinə daxil olub və 1994-cü ildə həmin məktəbin 11-ci sinfini  bitirib.
1994-cü ildə Bakı Dövlət Universitetinin Mexanika-riyaziyyat fakültəsiniə qəbul olunub.
1998-ci ildə həmin fakültənin bakalavr pilləsini bitirib. 1998-ci ildə qeyd olunan ali məktəbin Mexanika-riyaziyyat fakültəsində magistraturaya qəbul olunub və 2000-ci ildə ali təhsilin maqistratura pilləsini bitirərək magistr elmi dərəcəsinə yiyələnib. Həmin ildə Kibernetika institutunda aspiranturaya qəbul olunub və 2005-ci ildə aspiranturanı bitirib.
2006-cı ildə  “Pilləvari məsələlər üçün Qursa-Darbu sistemlərinin tətbiqi” elmi işimi müdafiə edərək fizika-riyaziyyat elmləri üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsinə layiq görülüb.
10 elmi məqalənin, 6 tezisin və 1 tematik planın müəllifidir.
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Riyaziyyat və statistika” kafedrasında baş müəllim vəzifəsində çalışıb. 20.04.2022-ci tarixdən həmin kafedranın dosenti vəzifəsinə keçirilib.

She was born on September 14, 1977 in Baku.
In 1984, she went to the 1st grade of secondary school No. 247 in the Nasimi district of Baku, and in 1994 he left the 11th grade of that school.
In 1994 she entered the faculty of Mechanics and Mathematics of Baku State University.
She graduated from the same faculty in 1998 with a bachelor’s degree. In 1998, she entered the master’s program at the Faculty of Mechanics and Mathematics of the university, and in 2000, she graduated with a master’s degree and received a master’s degree. In the same year, she was admitted to graduate school at the Institute of Cybernetics and graduated in 2005.
In 2006, she defended her thesis on  “Application of Gursa-Darbu systems for hierarchical problems” and was awarded the degree of Doctor of Philosophy in Physical and Mathematical Sciences.
She is the author of 10 scientific articles, 6 theses and 1 thematic plan.
She is currently working as a senior lecturer at the Department of Mathematics and Statistics of the Azerbaijan State University of Economics.