r.f.d., dos. Həsənova Solmaz Ədalət qızı
1984-cü ildə Bakı şəhəri Nəsimi rayonunun 247 nömrəli orta məktəbinin 1-ci sinfinə daxil olub və 1994-cü ildə həmin məktəbin 11-ci sinfini  bitirib.
1994-cü ildə Bakı Dövlət Universitetinin Mexanika-riyaziyyat fakültəsiniə qəbul olunub.
1998-ci ildə həmin fakültənin bakalavr pilləsini bitirib. 1998-ci ildə qeyd olunan ali məktəbin Mexanika-riyaziyyat fakültəsində magistraturaya qəbul olunub və 2000-ci ildə ali təhsilin maqistratura pilləsini bitirərək magistr elmi dərəcəsinə yiyələnib. Həmin ildə Kibernetika institutunda aspiranturaya qəbul olunub və 2005-ci ildə aspiranturanı bitirib.
2006-cı ildə  “Pilləvari məsələlər üçün Qursa-Darbu sistemlərinin tətbiqi” elmi işimi müdafiə edərək fizika-riyaziyyat elmləri üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsinə layiq görülüb.
10 elmi məqalənin, 6 tezisin və 1 tematik planın müəllifidir.
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Riyaziyyat və statistika” kafedrasında baş müəllim vəzifəsində çalışıb. 20.04.2022-ci tarixdən həmin kafedranın dosenti vəzifəsinə keçirilib.

д.ф.м., ст.пр. Гасанова Солмаз Адалат гызы
В 1984 году поступила в первый класс средней школы 247 Насиминского района города Баку и окончила 11 класс в 1994 году.
В 1994 году поступила на Механико-математический факультет Бакинского государственного университета и окончила бакалавр в 1998 году.
В 1998 году поступила в магистратуру на Механико-математический факультет указанного университета и окончила его в 2000 году, получив научную степень магистра. В том же году поступила в аспирантуру Института кибернетики и окончила аспирантуру в 2005 году.*
В 2006 году защитила кандидатскую диссертацию и получила ученую степень доктора философии по физико-математическим наукам.
Автор 10 научных статей, 6 тезисов и 1 тематического плана.
В настоящее время работает на кафедре «Математика и статистика» Азербайджанского государственного экономического университета на должности старшего преподавателя.