Rektor Ə.Muradov BVF və DB-nin dəvətilə onların illik toplantısında iştirak edib
UNEC (Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti) rektoru, professor Ədalət Muradov Beynəlxalq Valyuta Fondu (BVF) və Dünya Bankının (DB) birgə dəvətilə bu iki nüfuzlu təşkilatın illik toplantısında iştirak edib. Serbiya, Bosniya və Herseqovina, El-salvador, İordaniya, Anqola, Kot d`İvuar, Myanmar, İndoneziya, Kolumbiya və Azərbaycandan dəvət olunan akademik dairənin nümayəndələri üçün xüsusi proqrama uyğun olaraq BVF-nin icraçı direktoru K.Laqard (Christine Lagarde), Dünya Bankı Qrupunun direktoru J.Kimin (Jim Yong Kim) iştirakı ilə bir sıra müzakirələrə qatılmışlar.
Oktyabrın 7-də isə BVF və DB-nin baş tutan illik toplantısını Ümumdünya Ticarət Təşkilatının baş katibi R.Azevedo açaraq bildirib ki, qlobal iqtisadi artım tempinin azalması ilə bərabər ticarətdə maneələr artmış, proteksionizm güclənmişdir. Bununla yanaşı, inkişaf etmiş ölkələrdə iqtisadi artım qeyri-barəbər bölünmüşdür. O bildirmişdir ki, ilin sonuna qədər imzalanacağı gözlənilən Ticarətə Yardım Sazişi (Trade Facilitation Agreement) inkişafda olan bir sıra ölkələrin ticarət xərclərini 15 faizə qədər azaldacaq.
BVF-in İcraçı direktoru K.Laqard, BVF yaradıcılarından olan C.Keynsden (John Maynard Keynes) “bir çox hallarda çağırış yeni ideyaların inkişafından daha çox köhnə ideyalardan uzaqlaşmaqdan ibarətdir” sitatını gətirdi və əsas prioritetlər kimi “dəyişən BVF və dəyişən dünya”, müasir texnologiyaların vacibliyindən danışaraq rəqəmsal əsrə doğru inkişafı, inkluziv iqtisadi artımı təmin edən siyasəti və beynəlxalq əməkdaşlığı ön plana çəkdi.
Dünya Bankının prezidenti J.Kim DB-nin əsas məqsədinin dünyada mütləq yoxsulluğun aradan qaldırılması olduğunu vurğuladı, inkluziv, dayanıqlı və daha yüksək artım tempinin təmin edilməsi üçün daha böyük əməkdaşlığın təmin edilməsinin vacibliyini qeyd etdi. Eləcə də, infrastruktur layihələrinin reallaşdırılmasının davam etdirilməsinin əhəmiyyətini bildirdi.
Eləcə də səfər çərçivəsində çoxlu müzakirələrdə iştirak edən rektor, BVF-in Azərbaycan üzrə Missiya rəhbəri Məhəmməd Əl Qorçi ilə görüşmüş və onunla fikir mübadiləsi aparılmışdır. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi altında həyata keçirilən iqtisadi islahatlar haqqında ətraflı məlumat verilmiş, BVF-in elektron kitabxanasına sərbəst çıxış imkanlarının yaradılması, BVF ilə UNEC-in birgə tədqiqatlar aparılması, konfransların, seminarların, dəyirmi masaların təşkili təklif edilmişdir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən həyata keçirilən islahat tədbirləri M.Qorçi tərəfindən yüksək qiymətləndirilmişdir.

Rector A. Muradov attended the Annual Meeting of the IMF and the WB with their Invitation
UNEC (Azerbaijan State University of Economics) Rector, Professor Adalat Muradov attended the Annual Meeting of the two prestigious organizations with the invitation of the International Monetary Bank (IMF) and the WB. The representatives of the academic institutions from Serbia, Bosnia and Herzegovina, El- Salvador, Jordan, Angola, Cote d’Ivoire, Myanmar, Indonesia, Columbia and Azerbaijan joined a series of debates held in accordance with the special program attended by the Executive Director of the IMF Christine Lagarde and the Director of the WB Group Jim Yong Kim.
On October 7, opening the annual meeting of the IMF and the WB Secretary General of the World Trade Organization R.Azevedo said that along with the decline in global economic growth, trade barriers increased and protectionism intensified. In addition, economic growth in developed countries is divided into non-equal. He said the Trade Facilitation Agreement expected to be signed before the end of the year will reduce trade costs by 15 percent of a number of developing countries.
The Executive Director of the IMF Christine Lagarde cited a quotation by one of the creators of the IMF John Maynard Keynes “In many cases, the challenge is to reject old ideas rather than the development of new ideas” and noted to the fore “changing IMF and the changing world” as key points and development of the digital age, the policy and international cooperation ensuring the inclusive economic growth speaking about the importance of technology.
World Bank President J.Kim stressed that the main objective of the WB is absolute alleviating of poverty in the world; to ensure inclusive, sustainable and higher growth rates the importance of continuing cooperation. In addition, he noted the significance of implementation of infrastructure projects.
Participating in the discussions Rector met with the Head of IMF Mission on Azerbaijan Muhammad Al Gorchi and exchange views with him. Detailed information about the economic reforms implemented under the leadership of Azerbaijani President Ilham Aliyev was delivered and the proposal on the establishment free access to the electronic library of the IMF, organization of joint researches, conferences, seminars and round tables were made. The reform measures implemented by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev were highly appreciated by M. Gorchi.