Rektor Ə.Muradov BVF və DB-nin dəvətilə onların illik toplantısında iştirak edib
UNEC (Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti) rektoru, professor Ədalət Muradov Beynəlxalq Valyuta Fondu (BVF) və Dünya Bankının (DB) birgə dəvətilə bu iki nüfuzlu təşkilatın illik toplantısında iştirak edib. Serbiya, Bosniya və Herseqovina, El-salvador, İordaniya, Anqola, Kot d`İvuar, Myanmar, İndoneziya, Kolumbiya və Azərbaycandan dəvət olunan akademik dairənin nümayəndələri üçün xüsusi proqrama uyğun olaraq BVF-nin icraçı direktoru K.Laqard (Christine Lagarde), Dünya Bankı Qrupunun direktoru J.Kimin (Jim Yong Kim) iştirakı ilə bir sıra müzakirələrə qatılmışlar.
Oktyabrın 7-də isə BVF və DB-nin baş tutan illik toplantısını Ümumdünya Ticarət Təşkilatının baş katibi R.Azevedo açaraq bildirib ki, qlobal iqtisadi artım tempinin azalması ilə bərabər ticarətdə maneələr artmış, proteksionizm güclənmişdir. Bununla yanaşı, inkişaf etmiş ölkələrdə iqtisadi artım qeyri-barəbər bölünmüşdür. O bildirmişdir ki, ilin sonuna qədər imzalanacağı gözlənilən Ticarətə Yardım Sazişi (Trade Facilitation Agreement) inkişafda olan bir sıra ölkələrin ticarət xərclərini 15 faizə qədər azaldacaq.
BVF-in İcraçı direktoru K.Laqard, BVF yaradıcılarından olan C.Keynsden (John Maynard Keynes) “bir çox hallarda çağırış yeni ideyaların inkişafından daha çox köhnə ideyalardan uzaqlaşmaqdan ibarətdir” sitatını gətirdi və əsas prioritetlər kimi “dəyişən BVF və dəyişən dünya”, müasir texnologiyaların vacibliyindən danışaraq rəqəmsal əsrə doğru inkişafı, inkluziv iqtisadi artımı təmin edən siyasəti və beynəlxalq əməkdaşlığı ön plana çəkdi.
Dünya Bankının prezidenti J.Kim DB-nin əsas məqsədinin dünyada mütləq yoxsulluğun aradan qaldırılması olduğunu vurğuladı, inkluziv, dayanıqlı və daha yüksək artım tempinin təmin edilməsi üçün daha böyük əməkdaşlığın təmin edilməsinin vacibliyini qeyd etdi. Eləcə də, infrastruktur layihələrinin reallaşdırılmasının davam etdirilməsinin əhəmiyyətini bildirdi.
Eləcə də səfər çərçivəsində çoxlu müzakirələrdə iştirak edən rektor, BVF-in Azərbaycan üzrə Missiya rəhbəri Məhəmməd Əl Qorçi ilə görüşmüş və onunla fikir mübadiləsi aparılmışdır. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi altında həyata keçirilən iqtisadi islahatlar haqqında ətraflı məlumat verilmiş, BVF-in elektron kitabxanasına sərbəst çıxış imkanlarının yaradılması, BVF ilə UNEC-in birgə tədqiqatlar aparılması, konfransların, seminarların, dəyirmi masaların təşkili təklif edilmişdir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən həyata keçirilən islahat tədbirləri M.Qorçi tərəfindən yüksək qiymətləndirilmişdir.

Ректор А.Мурадов по приглашению МВФ и МБ принял участие в годовом заседании
Ректор UNEC (Азербайджанский государственный экономический университет), профессор Адалат Мурадов по совместному приглашению Международного валютного фонда (МВФ) и Мирового банка (МБ) принял участие в годовом заседании этих двух авторитетных организаций. Для представителей академического круга Сербии, Боснии и Герцоговины, Эль-Сальвадора, Иордании, Анголы, Кот Д’ивуар, Мьянмара, Индонезии, Колумбии и Азербайджана согласно специальной программе прошло ряд обсуждений при участии исполнительного директора МВФ К.Лагарда (Christine Lagarde) и директора Мирового банка Дж.Кимина  (Jim Yong Kim).
7 октября главный секретарь Всемирной торговой организации Р.Азеведо открыв годовое заседание МВФ и МБ, отметил, что наряду со снижением темпа глобального экономического роста в торговле возросли препятствия, усилился пртекционизм. Вместе с тем в развитых странах экономический рост распределен не поровну. Он отметил, что Соглашение о содействии торговле (Trade Facilitation Agreement), подписание которой ожидается до конца года, сократит торговые расходы развивающихся стран до 15 процентов.
Исполнительный директор МВФ К.Лагард, один из создателей МВФ Дж.Кейнсден (John Maynard Keynes) привел цитату «во многих случаях призыв больше состоит из отхождения от старых идей, нежели развития новых», и говоря о «меняющемся МВФ и меняющемся мире» как об основных приоритетах, важности современных технологий выдвинул на первый план политику и международное сотрудничество, обесечивающее цифровое развитие, инклюзивный экономический рост.
Президент Мирового банка Дж.Ким подчеркнул, что основной целью МБ является устранение нищеты в мире, и отметил о важности тесного сотрудничества для обеспечения инклюзивного, устойчивого и более высокого темпа роста. Он также отметил о значении продолжения реализации инфраструктурных проектов.
Ректор также в рамках визита приняв участие во многих обсуждениях, встретился с руководителем миссии МВФ по Азербайджану Магомедом Ел Горчи и провел с ним обмен мнениями. Была дана информация об экономических реформах, осуществляемых под руководством Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, было предложено  создание возможностей свободного выхода в библиотеку МВФ, проведение совместных исследований между МВФ и UNEC, организация конференций, семинаров, круглых столов. М.Горчи высоко оценил реализацию мероприятий по проведению реформ, осуществляемую Президентом Азербайджанской Республики господином Ильхамом Алиевым.